Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

65+1; ölmeden mezara koyulanlar!

6.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Edebiyatımızın ulu çınarı Nazım Hikmet’in ‘Türk Köylüsü’ isimli şiirini herhalde bilirsiniz. Büyük şair, o anlamlı dizelerinde şöyle anlatır Türk köylüsünü: “Çarşambayı sel alır, / bir yâr sever / el alır, / kanadı kırılır / çöllerde kalır, / ölmeden mezara koyarlar onu.”

İçinde bulunduğumuz bu salgın günlerinde, 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın durumunu düşündükçe, ister istemez Nazım ustanın bu dizelerini anımsıyoruz. Özellikle de ‘ölmeden mezara koyarlar onu’ dizesini…

65 yaş üstüne reva görülen

Salgın döneminde 65 yaşın üzerindeki vatandaşlarımıza tam bir izolasyon uygulanıyor. İlginç olan, bu önlemin yalnızca bizim ülkemizde uygulanması ve bilimsel gerekçelerinin bir türlü anlatılamaması… Uygulamalar kendi içinde o kadar çelişkiler taşıyor ki, anlamak, kabullenmek ve ikna olmak mümkün değil.

En kötüsü de 65 yaş üzerindeki yurttaşların toplu ulaşımdan hiçbir biçimde yararlandırılmaması. Bu hayat pahalılığında emekli maaşıyla kıt kanaat geçinmeye çalışanların, bakalım taksi tutmaya durumları uygun mu? Bu hiç düşünülmüyor. Sanki herkesin özel aracı varmış gibi hareket edilmesi ve bu insanların evlere hapsedilmesi, gerçekten yüreğimizi acıtıyor. Bütün bunları görüp düşününce, 65 yaş üstü insanlarımız için, gelin de ‘ölmeden mezara koyulanlar’ demeyin bakalım!..

Bak postacı geliyor, yağ veriyor!

Son günlerde adeta ‘Godot’yu bekler gibi’ aşı olmayı bekleyen insanlarımızın gündeminde, hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısı başat gündem maddesi oluyor. Devletin resmi enflasyon rakamının bile yüzde 14,97’yi gösterdiği ve gıda enflasyonunun bunun çok üzerinde olduğu bir dönemde, vatandaş elbette iş, aş ve geçim derdiyle uğraşıyor.

İktidarın gıda fiyatlarının tırmanışı karşısında aldığı en önemli karar, PTT’nin devreye girmesi oldu. Artık PTT, başta ayçiçek yağı olmak üzere gıda ürünleri satacakmış. Bu durum belleğimizde ilginç çağrışımlara yol açtı. İlkokulda müzik dersi ile pek aramız yoktu. Ne zaman öğretmenimiz bir şarkı söyletmek istese, zorunlu olarak tek bildiğimiz şarkı olan ‘Bak postacı geliyor, selam veriyor’u söylerdik. Şimdilerde herhalde bu şarkıyı ‘Bak postacı geliyor, yağ veriyor’ olarak değiştirmek gerekecek!..

Vurun esnafa!

Ülkemizde yaşanan enflasyonun, hayat pahalılığının sorumlusu sonunda bulundu! Sorumlu esnafmış!..  Şimdilerde pek çoğunun dükkânını kapattığı, açık olanların da paket servisi ile durumu idare etmeye çalıştığı esnaf için, böylesi bir yaklaşım gerçekten büyük haksızlık. Onlar sorunlarına çözüm beklerken ve dükkânını açmaya çalışırken, şimdi bir de bu iddiaları göğüslemeye çalışıyorlar.

‘Vurun abalıya’ misali esnafa yüklenilirken, işin ilginç yönü, iktidarın çözüm olarak düşündüğü ve cepheye sürdüğü PTT’de, aynı marka yağın markete göre daha pahalı satıldığının belirlenmesiydi. Öyle anlaşılıyor ki, maske dağıtımından sonra yağ satma işi de PTT’de tam bir mizah hikâyesine dönüşecek.

‘Tıklım tıklım’ kongreler ve yeni anayasa tartışması

Salgın nedeniyle, bahçeli kahvehaneleri ve lokantaları bile kapatan iktidar partisinin, kapalı salonlarda geniş katılımlı kongreler yapması; vatandaşın, özellikle de dükkânı kapalı tutulan esnafın gözünden kaçmıyor. Hele bu kongrelerin ve toplantıların ‘tıklım tıklım’ denilerek övülmesi, ‘bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu’ diyen esnafı acı acı gülümsetiyor!..

‘Tıklım tıklım’ kongrelerde ve toplantılarda gündeme gelen başlıca konu da yeni anayasa tartışması… Gündemi değiştirmeye, zaman kazanmaya ve muhalefetin ‘parlamenter sistem’ çabalarını gölgelemeye çalışan iktidar, anlaşılan bu kez de ‘anayasa tartışması’ ipine sarılıyor!..

Boğaziçi, ‘şen direnişçiler’ yatağı!

Yazımıza şiir dizeleri ile başladık, isterseniz şarkı sözleri ile bitirelim. Bugünlerde ülke gündeminde önemli yer tutan, ilginç bir direniş yaşanıyor. Kendi tanımlarıyla atanan ‘kayyım’ rektöre karşı çıkan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve eğitimcileri, uygulamaya direniyorlar. Bunca yıl sonra,Dr. Alâeddin Yavaşça’nın o çok sevilen bestesi ‘Boğaziçi şen gönüller yatağı’nı, herhalde şimdilerde‘Boğaziçi şen direnişçiler yatağı’ olarak söylemek gerekecek!..

Bu direniş, bize, Ege’nin karşı yakasında, Yunanistan’da, 1973’te yaşanan ünlü ‘Politeknik Üniversitesi Direnişi’ni çağrıştırıyor.  İlgililerin ve yetkililerin, yakın tarihte yaşanan bu olayı iyi irdeleyip, gerekli dersleri çıkarmalarını diliyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 4 Mart 2021 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 3 Mart 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Mart 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Mart 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test