Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Vladimir Putin'in “en çok korktuğu adam”

6.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Rusya geçtiğimiz günlerde “Gülme komşuna gelir başına” durumu yaşıyor. ABD’de, Trump’u zor durumda bırakan “Kongre binası baskını” ve sonrasındaki kargaşayı, bu defa Putin yaşamaya başladı.

2003’te Rusya’nın en zengin iş adamlarından Mikhail Khodorkovsky, “para aklama” ve “zimmetine para geçirme” suçlarından hapse atılmıştı. Burada söz konusu “sıradan sayılabilecek sebepleri olan bir davadan” çok daha fazlasıydı. Çünkü Mikhail Khodorkovsky keskin bir Putin ve Kremlin muhalifiydi. Bir anda iş hayatında işlediği suçlar ortaya çıkarılmış ve hapse atılmıştı. Mikhail Khodorkovsky dava sırasınca işin arkasında “politik motivasyonlar”ın olduğunu ısrarla savunmuştu. Bu nedenle de geniş kapsamda siyasi suçlu olarak varsayılmıştı. Mikhail Khodorkovsky, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurarak gerekçelerini savunmuş fakat iddiası reddedilmişti. Çoğu eleştirmen, Mikhail Khodorkovsky’yi Putin’in kendisine tehdit olarak gördüğünü, bundan dolayı da işlediği parasal suçlarda “politik gerekçeler” aradığını savunmuştu.

Şaşırtıcı şekilde 2013’te Putin bir anda Mikhail Khodorkovsky’ye yapılan insani suçları kabul ederek tahliyesini istedi ve Mikhail Khodorkovsky tahliye oldu. Putin’in ani dönüşü şaşırtıcıydı. Buna rağmen, çoğu siyaset bilimciye göre 2003’ten sonra Rusya “kontrol altında demokrasi” dönemine geçti.
Rusya, Mikhail Khodorkovsky davasına benzer ve 2003’ten bu yana eşi benzeri görülmemiş bir olayla karşı karşıya. Bu seferki isim Alexei Navalny. Navalny, Rus avukat, aktivist ve siyasetçi. The Wall Street Journal’a göre Navalny "Vladimir Putin'in en çok korktuğu adam”.

Navalny’nin dört milyonu aşkın YouTube abonesi ve iki milyon kadar Twitter takipçisi bulunmakta. Bu sosyal medya araçlarından Rusya’da yapılan yolsuzluklar hakkında içerikler paylaşırken Kremlin karşıtı kampanyalara destek veriyor. 2011 yılında iktidar partisini bir radyo kanalında "dolandırıcı ve hırsız partisi” olmakla suçladı. 2014 yılında ise açıkça Putin ve yaverlerini Rusya’dan para çalmakla suçladı ve kısa süre içerisinde kendisi, tıpkı Mikhail Khodorkovsky gibi, zimmetine para geçirmekten hapse atıldı. Eleştirmenler bu davanın gelecekteki seçimlerde aday olmasını engellediğini düşünüyor. 2017’de AİHM’in kararı eleştirmesi üzerine Navalny’nin tahliyesi istendi. Bunun üzerine Navalny şartlı tahliye edildi.
Navalny 20 Ağustos’ta zehirlenerek hastaneye kaldırıldı ve tedavisinin ardından 17 Ocak’ta Rusya’ya döndü ama “şartlı tahliye kurallarına uymama” gerekçesiyle tutuklandı.

Boris Johnson, İngiltere Başbakanı, bu uygulamayı “adil olmamak ve demokrasinin temel ilkelerini dahi yerine getirememek” ifadeleriyle eleştirdi. Almanya Dışişleri Bakanı ise olayı “Rusya’da hukuk üstünlüğüne karşı bir darbe” olarak nitelendirdi. Navalny ile ilgili soruşturmalar sürerken Rusya’daki protesto gösterileri ve gözaltılar başladı ve hız kesmeden devam etmekte.

Navalny’e Salı günü 3,5 yıl hapis cezası verilirken eşi Yulia Navalny'nin “Endişe etme, her şey yoluna girecek” mesajı gündeme oturdu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test