Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Turizmde yerli turist için döviz cinsinden sözleşme yapabilme dönemi

6.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin 2008-32/34 sayılı Tebliğ’de (“Tebliğ”)06/10/2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yeniden düzenleme ve 16/11/2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklikler ile Döviz Cinsinden ve Dövize Endeksli Sözleşmeler bakımından revizyonlara gidilmiş, Türkiye’de yerleşik kişilerin kendi aralarında akdedecekleri kimi sözleşmeler bakımından, sözleşme bedelinin ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerinin döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırma yasağı getirilmiş idi... Yine aynı düzenlemeler ile söz konusu kısıtlamalar bakımından kimi istisnalar da belirlenmiş durumdaydı…

Yukarıda anılan düzenlemeler uyarınca; Türkiye’de yerleşik kişilerin, kendi aralarında akdedecekleri; danışmanlık, aracılık ve taşımacılık dâhil hizmet sözleşmelerinde, sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri, döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamaz. Sözü edilen kısıtlamaya ilişkin istisnalara ilgili Tebliğ’de yer verilmiştir.

Bu istisnalara göre;
a) Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile vatandaşlık bağı bulunmayan kişilerin taraf oldukları hizmet sözleşmeleri,
b) İhracat, transit ticaret, ihracat sayılan satış ve teslimler ile döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetler kapsamında yapılan hizmet sözleşmeleri,
c) Türkiye’de yerleşik kişilerin yurtdışında gerçekleştirecekleri faaliyetler kapsamında yapılan hizmet sözleşmeleri,
d) Türkiye’de yerleşik kişilerin kendi aralarında akdedecekleri; Türkiye’de başlayıp yurtdışında sonlanan, yurtdışında başlayıp Türkiye’de sonlanan veya yurt dışında başlayıp yurtdışında sonlanan hizmet sözleşmeleri kapsamında, sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılabilecektir.

Yukarıda anılan istisnalara ilave olarak; 30 Ocak 2021 tarihli ve 31380 sayılı Resmi Gazete'de, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’de (Tebliğ No: 2008-32/34) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No:2021-32/59) yayımlanmıştır.

İlgili Tebliğ'de yapılan bu yeni değişiklik uyarınca; “Türkiye’de yerleşik kişilerin Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli konaklama tesislerinde akdedeceği konaklama hizmet sözleşmeleri” de istisnalar kapsamına alınmıştır. Buradan hareketle, Türkiye’de yerleşik kişilerin Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli konaklama tesislerinde akdedecekleri konaklama hizmet sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri, döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılabilecek durumdadır (Tebliğ madde 8/7-d).

Belirtmek gerekir ki, Tebliğ’deki 30.01.2021 değişikliği öncesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı, kamuoyunu “otel odalarının konaklama amacıyla Türkiye'de yerleşik kişilere döviz cinsinden veya dövize endeksli kiralanması mümkün bulunmamaktadır” şeklinde bilgilendirmiş durumdadır.

Tebliğ’in 8/7 maddesine d bendi olarak eklenen bu değişikliğin, yayımı tarihi itibariyle yürürlüğe gireceği belirtilmiştir. Bu noktada, Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli konaklama tesisleri bakımından; konaklama hizmet sözleşmelerine ilişkin bedel ve ödeme yükümlülüklerinin, 30.01.2021 tarihi itibariyle; yerli turistler için de döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılabileceği görülmektedir.

Dolayısıyla, oda fiyatlarının yerli turistler için de yabancı para cinsinden belirlenebileceği; ancak her hâlükârda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın “otel odalarının konaklama amacıyla Türkiye'de yerleşik kişilere döviz cinsinden veya dövize endeksli kiralanması mümkün bulunmamaktadır” şeklindeki geçmiş tarihli bilgilendirmesini güncellemesi gerektiği değerlendirilmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test