Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dijitalleşemeyen KOBİ yolda kalır

12.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yeni Arayışlar Girişim Platformu “KOBİ’ler dijitalleşiyor Türkiye kazanıyor” başlığı ile çok önemli bir toplantılar dizisine başladı. İlk toplantı Afyonkarahisar’da yapıldı. Afyankarahisar Ticaret Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, soyadı gibi sert esti ve “dijitalleşme yoksa gelecek de yok” dedi. O toplantıda konuşan Türkiye’nin en önemli mobilya markaları Doğtaş ve Kelebek’in de Yönetim Kurulu Başkanı olan Davut Doğan da şu bilgiyi paylaştı:

“Biz internetten mobilya mı satılır diye düşünürdük. Satıldı hem de iyi satıldı. Pandemi çok şeyi değiştirdi. Dijitalleşmede beş yıl sonra geleceğimiz noktaya altı ayda geldik.”

Evet, her iki konuşmada Türkiye ekonomisini ana gövdesi olan KOBİ’lerin daha üst noktalara çıkması, ihracat yapması, e-ticarete girmesi, bir tıkla dünyaya açılması için dijitalleşmenin şart olduğunu vurguluyordu. Hemen ikinci toplantı yapıldı. Yer olarak Adana seçildi. Konuşmacılar Adana Organize Sanayi Odası Başkanı Bekir Sütçü, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç ve Tempo Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Murat Akar oldu. Tempo özellikle seçilmişti. Çünkü bu süreçte dijitalleşmeyi en hızlı ve doğru uygulayan kurumlardan biriydi. Önce 3 bin 500 çalışanı çok kısa sürede uzaktan çalışır hale getirdiler. Sonra da dijitalleşme ile ilgili bilgilendirme toplantıları yapmaya başladılar. Peki, Türkiye ekonomisinin nabzını tutan iki önemli isim dijitalleşme konusunda ne diyordu? Bunu sizlere aktarmak isterim. Önce Bekir Sütçü’yle başlayalım. Bekir Sütçü sadece Adana’nın değil, bütün Türkiye’nin organize sanayi odalarının örgütü olan ÖSBÜK’ün başkan vekili. Tam ekonominin nabzını tutacak bir isim. Bakın ne diyor:

“İnsanoğlu her duruma alışıyor. Çağ, artık bunu gerektiriyor. Artık çoğumuz, en etkin toplantılarını, görüşmelerini artık online platformlardan yapıyor. Böylece zamanı daha efektif kullanabiliyoruz. Bugün bırakın dünyanın en uç noktasındaki müşterimizle anlık görüşmeyi, benim ürün geliştirme departmanımdaki personelim tarladaki bir çiftçiyle cep telefonundan görüşüyor, ürettiğimiz ürünle ilgili tavsiyeler alabiliyor. Elbette bu büyük nimet. Yeni dönem; bu sürece daha hazır, ileri teknolojiyi daha etkin kullanabilen şirketler istiyor. Adana Organize Sanayi Bölgemiz, modern altyapısıyla Türkiye’nin şampiyonlar ligindeki OSB’leri arasında yer alıyor. Bunu devam ettirmek için dijitalleşmeye yönelmemiz kaçınılmaz olacak.”

Sonra Türkiye’de hem Türkiye İhracatçılar Meclisi hem de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin yönetiminde yer alan tek başkan olarak Zeki Kıvanç sözü aldı ve şu bilgileri paylaştı:

“Bugün kullandığımız bir çok djiital aktiviteyi pandemi öncesi aklımıza bile getirmedik. Şimdi kullanıyoruz. Bunu daha da geliştireceğiz. Hiç kuşkusuz pandeminin sanayiye ve ticarete en önemli etkisi ise iletişimin dijitalleşmesinde ve müşteriye ulaşma yöntemlerinde yaşandı. Bazı sektörlerde on yılda yapılması planlanan dijitalleşme yatırımları altı ay içinde gerçekleştirildi. Şartlar bizi buna zorladı. Daha önce yapmakta zorlanacağımız değişimleri çok hızlı bir şekilde gerçekleştirebildik.”

Burada hepimize çok önemli bir ders çıkıyor. Demek ki iş zora girince insanoğlu hızla kendisini yeni şartlara adapte edebiliyormuş. Türkiye’de e işletmelerin yaklaşık yüzde 99,8’ini KOBİ’ler oluşturuyor. Yine KOBİ’ler istihdamın yüzde 78’ini sağlıyor. Yaşadığımız Kovid-19 pandemisi ile birlikte dijitalleşen dünyanın hızına yetişmek adına ülkemiz KOBİ ve şirketleri de dijitalleşmeyi işlerinin odağına almaya başladı. KOBİ’lere ulaşmak, onların kendi maliyetlerini azaltmak önemli. Aynı zamanda iş süreçlerini iyileştirerek, yeni pazarlara ulaşacakları şekilde onlara dijitalleşme noktasında destek olmak çok önemli. Teknoloji çok hızlı bir şekilde pazarları de değiştiriyor. Tüketiciler değişiyor. Eski alışkanlıklarla artık şirketlerimizi ayakta tutabilmek kolay değil. Onun için lütfen inovasyona önem verin. Dijitalleşmeye önem verin. Verimliliğinizi artırmanın yoluna bakın.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test