Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Aşısızlıktan işsizliğe, mutasyondan yoksulluğa; pandeminin dayanılmaz ağırlığı!

12.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Covit-19 virüsünün neredeyse hayatı tümüyle teslim aldığı günümüz koşullarında, o kadar çok sorunla ve dertle karşı karşıyayız ki, doğrusu hangisine daha çok üzüleceğimizi ve dertleneceğimizi şaşırdık!..

Coronavirüsle ilgili olumsuzluklar bir yandan, ekonomideki sorunlar diğer yandan; olup bitenler toplumu derinden etkiliyor. Bütün bunlara siyaset alanında yaşanan gerginlikler de eklenince, günlük hayatın gerçeklerine ve zorluklarına katlanmak giderek zorlaşıyor.

Aşı yolu gözlemekten yorulduk!

Doğrusubu aşı işi tam bir muamma oldu!.. Aşı yolu gözlemekten ve aşı sırası takip etmekten toplumca adeta bitap düştük!.. Aşı işi o kadar çok bilinmezliklerle ve belirsizliklerle dolu ki kimse işin içinden çıkamıyor. En başta da konuyla doğrudan ilgili ve sorumlu yetkililer.

Neden tek aşıya bağlı kalındığından tutun da aşıların niye zamanında ve yeterli miktarda getirilemediğine kadar bir dizi soru, vatandaşın zihnini kurcalamayı sürdürüyor. Önceleri aşı olunması için ikna kampanyaları düzenleyen yetkililer bile, artık bu konuda seslerini çıkarmıyorlar. Çünkü ortada yeterli miktarda aşı bulunmuyor. Aşı olmak isteyenlerin tümünün yaş gruplarına göre düzenlenmiş bir takvim ve zamanlama da ortada görünmüyor. İnsanlar e-nabıza bakmaktan ya da 182’yi aramaktan yoruldular. Tabii onlara yanıt vermek zorunda kalanlar da!.. Oysa herkesi kapsayan bir takvim verilse ve vatandaşların tümü ne zaman aşı olacağını bilse ne iyi olurdu…

Yeni dert, mutasyonlu virüs ve 3’üncü dalga tehdidi

Bizler aşılanmayı beklerken bu arada virüs de mutasyona uğruyor. Daha biz mutasyonsuz hali ile baş edememişken, şimdi de farklılaşmış yeni halini anlamaya ve kavramaya çalışıyoruz. Konuyu izleyen tıp insanlarının uyarılarına göre, virüsün mutasyonlu hali çok daha çabuk yayılıyormuş. Ayrıca, önümüzdeki günlerde 3’üncü dalga ile karşı karşıya kalınabilirmiş.

Mutasyonlu virüsün İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya’da ortaya çıkan farklı biçimleri hemen hızla dünyaya yayılmaya başladı. İlgililerin açıklamasına göre, ülkemizin birçok yöresinde ve kentinde mutasyonlu virüse rastlandı. Anlaşılan, daha mutasyonsuzunu bile yenemeden, şimdi de yeni derdimiz mutasyonlu virüs ve 3’üncü dalga tehdidi olacak.

Pandemide vatandaşa en az nakit destek Türkiye’de

Sağlık alanında bütün bu olumsuzluklar yaşanırken, ekonomide yaşanan olumsuzluklar da toplumun önemli bölümünün belini büküyor. İş, aş ve geçim derdi, doğrusu insanlarda yaşam sevinci bırakmıyor. Pandemi nedeniyle dükkânını kapatmak zorunda kalan esnaf gerçekten çok zor durumda. Covit-19 döneminde, işten çıkarma yasağına rağmen çok sayıda çalışan da işini kaybediyor.

DİSK’in yaptığı araştırmanın ortaya koyduğu gerçek, insanı hem üzüyor hem de derin derin düşündürüyor. DİSK-AR araştırmasına göre; coronavirüse karşı verilen toplam ekonomik destekler kıyaslandığında, vatandaşa dönük harcama ve desteklerin en düşük olduğu iki ülkeden birinin Türkiye olduğu anlaşılıyor. Bu sonuç elbette ülkemizin tüm yurttaşları adına, ama en çok da pandemi koşullarında zor durumda kalan insanlarımız için doğrusu yüreğimizi acıtıyor.

Pandemiden bunalanlara ‘uzay parodisi’!

Ülkemizde bunca olumsuzluk yaşanırken, tıpkı ‘kuyruklu bir yıldız’ın uzay boşluğuna düşüşü gibi, aniden gündeme uzay konusu düştü!.. Pandemi koşullarından bunalan insanlara, iktidar ‘uzay projesi’ sundu. 2023’te Ay’a gidilmesini hedefleyen proje, doğrusu gülmeyi unutmuş insanımıza adeta ilaç gibi geldi. Uzay projesi mi yoksa ‘uzay parodisi’ mi olduğu tartışmalı uzay hedefleri, bin bir türlü sorunla boğuşmaktan bunalmış insanlarımızı biraz olsun gülümsetti ve rahatlattı!.. Şimdi de Ay’a kimin gönderileceği tartışmaları başladı!..

Rahmetli Levent Kırca sağ olsaydı, bu konuda nasıl parodiler yapardı? Gerçi hazırlayacağı ‘Olacak O Kadar’ parodilerini bu dönemde yayınlayabilir miydi ya da yayınlayacak kanal bulabilir miydi? Bu da ayrıca düşünmeye değer bir konu!.. Ama doğrusu sosyal medyanın da hakkını teslim etmek gerekirse, o mecralar da uzay muhabbetinden adeta yıkıldı!..

Şimdilerde aşısızlığı, işsizliği, yoksulluğu, geçim derdini, pandemiyi filan tümden unutup; hep birlikte uzay yolculuğuna çıkma ve Ay’a ayak basma hayalleri kurmanın zamanıdır!..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test