Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Uzaktan eğitim - Ne yapmalı?

12.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bugün ülkemizde 1.5 milyonu aşkın öğrenci internet erişimi olmadığı için uzaktan eğitime devam edemiyor. Öğrencilerin yüzde 70’i yüz yüze eğitimi uzaktan eğitime tercih ediyor.

Bu durum ABD’de de çok farklı değil. Economist, “Çocuklar okullardan yok oluyor” diyor. New York bu yıl 30.000 öğrenci kaybetmiş. Geçen yıla oranla yüzde 3’lük bir kayıp. Los Angeles şehri ise 19.233 (4%) Boston ise %5 (2368) öğrencinin okullardan kayıtlarının silinmesine tanıklık etti. Birçok sebepten öğrenciler, ilkokuldan liseye, adeta “yok olmakta”.

Araştırmacılar yaşanan düşüşlerin bir kısmını öğrencinin eyalet dışına taşınması olarak nitelendirirken yine de sayıların uyuşmadığını belirtiyor. Yani okul kayıtları ülke genelinde düşmekte.

Okula gitmeyen öğrenciler sadece aileleri (ve ülkenin geleceği için) için bir endişe değildir. Amerika’nın okulları kişi başına finanse edildiğinden, kayıtlardaki düşüş mali sorunlar da yaratmaktadır. Teksas gibi bazı eyaletler okul finansmanını geçen yılki alım miktarına göre tahsis ederken, New York City'deki okullarda bu yıl kayıtlar düştüğü için para iadesi gerekebilir. Kayıt düşmeye devam ederse, tüm okullar gelecek yıl fon kaybetme riskiyle karşı karşıya.

Öğrencileri okula geri döndürmek çaba istiyor. Dallas'ın kuzeyindeki Plano Bağımsız Okul Bölgesi'nin müfettişi Sara Bonser, yılın başında öğrencilerinin % 6,5'ini (3,883) kaybetti. Bu çocukları bulmak adına, personeli binlerce aileyi arayarak 1.279 öğrenciyi sınıflara geri döndürmek için 115 ev ziyareti yaptı. Katılımı teşvik etmek için, Bonser ve personeli, eğitimin tipik sınırlarının ötesinde destek sağlayarak örnek teşkil etmişlerdir.

Bu tablolar ülkeler için elbet endişe verici. Kayıp öğrenciler “kayıp bir nesil” demek. Türkiye’de, internet veya bilgisayarı olmadığı gerekçesiyle derslere katılamayan öğrencilerin çoğu köylerde. MEB’in yüz yüze eğitimde öncelik verdiği alanlar da bu nedenle kırsal kesim ve köyler.

1989-90 yılları köy okulları kapatılmış ve öğrenciler yakın il ve ilçe okullarına bağlanmıştı. Bu, çoğu öğrencinin okullara ulaşması için toplu taşımı kullanması demek. Bu ulaşım araçları nasıl ayarlanacak, sosyal mesafe, maske ve coronavirüs önlemleri nasıl alınacak merak konusu. Hele söz konusu daha küçük yaştaki çocuklar olunca tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Aksi takdirde virüsün seyri öngörülenin çok üstüne çıkabilir. Kontrolu elden bırakmamalıyız.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test