Facebook ta paylaştweet le

Pandemi sonrası Pazarlama, Kurumsal İletişim Planlaması ve Stratejisi

12.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cooper, “Pazarlamanın amacı tüketiciyi öyle iyi bilmek ve anlamaktır ki; ürün ve hizmet tüketiciye uysun, kendini satsın” der. Buradaki vurguyu Peter Drucker daha iyi vurgular:

“Pazarlamanın amacı satışı gereksizleştirmektir.”

 1950’li yıllardan itibaren bir bilim dalı olmaya doğru evirilen pazarlama için kâr realizasyonu her şeydi.

1960 yıllarda, tüketici, işletme ve toplum üçgenine sosyal pazarlama halkası bağlandı. Böylece bir ürünün pazarlanmasının temel 4P (Ürün, Fiyat, Dağıtım, Tutundurma: Product, Pricing, Place, Promotion) uygulamalarına 3P daha eklendi: (Fiziksel ortam, Katılımcılar, SüreçYönetimi: Physical Evidence, People, Process Management). Bu perspektifte, örneğin sağlık hizmetlerini klasik ürün pazarlama stratejilerinden ayrıştırmak doğal bir süreç. Birçok sektörde olağan gibi görünen müşteri talep ve gereksinimlerine yönelik kuruluş faaliyetlerinin değiştirilmesi, bu sektörde telaffuz bile edilemez, çünkü yaşam hakkı kutsaldır.

Nihayetinde talebin yüksek arzın kısıtlı olduğu bir yapı olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır. Tüm bunlar, hastaların ihtiyaçlarının belirlenerek arzı oluşturan özel hastanelerin kamusal hizmet bilinci ile sürdürülebilir kârlılık rasyoları çerçevesinde dikkatle oluşturulmuş stratejilerin uygulanmasını zorunlu kılar. Buradan da konu kurumsal iletişim ve medya planlamasına gelir. Sağlık hizmetlerinde bunun anlamı, ticari zorluklar ile hastanenin sosyoekonomik hedefleri arasındaki borderline dengeyi kurabilmeyi başarmaktır.

Tüm bu pazarlama dinamiklerinin üzerine deyim yerinde ise SARS-Covid-2 Pandemisi bomba gibi düştü. 2020 yılının tamamı, sadece pazarlama ve iletişimde değil tüm sektörlerde tıbbi, ekonomik ve sosyal bir kriz olarak kayıtlara geçecek hiç kuşkusuz. Salgınının, küresel ve ulusal ölçekte ekonomik yapı üzerindeki etkilerinin, Dünya Gayrı Safi Hasılasının %10’unu aşacağı herkesin öngörüsü. Artan işsizlik, sanayi üretimindeki düşüş, başta turizm olmak üzere sektörel daralmalar, vergi tahsilatlarındaki düşüşler ile sadece bireylerin ve devletlerin gelir kayıpları değil bir bütün olarak dünyanın üzerinden geçen silindirin ekonomik, sosyal, psikolojik, endüstriyel ve kültürel dönüşümünün kodları tekrar yazılırken eski kurumsal yapıların varlığını devam ettirmesi zaten kimsenin beklemediği bir şey. Bu bağlamda pandeminin doğası gereği sağlık sektörü pozitif ayrıştı ve  “salgın” da, tüm insanlığın, hastalık, hijyen ve bilime yönelik en yüksek farkındalığını oluşturduğu bir zaman dilimi haline geldi. Sağlık hizmetlerinde de küresel pandemi mücadelesi kapsamında, kamusal hizmet odaklı stratejik çarpan etki ağırlığı arttı. Dolayısı ile sağlık hizmetleri pazarlama ve iletişimi tamamen etik, sosyal sorumluluk ve kamusal fayda düzleminde yeniden şekillendi. Bu durum, sektörün insanlığa ve geleceğine katkı sağlama babında moral değerlerine katkı sağlarken sektörün dinamiklerini kamusal fayda ve etik referanslarına daha sıkı bağlamakta.

Sonuçta, pandemi deneyimi, sağlık dâhil tüm sektörlerin pazarlama ve iletişim departmanlarını yeniden yapılanmaya zorlayacak. Artık, hizmet alıcılar, daha fazla, kâr eden ve sürdürülebilir bir yapı olarak gözlerinin önünde olan tüm kurumlardan toplumsal fayda çıktısını da görmek istiyor. Bu çıktı, kurumsal saygınlık ve olumlu imaj türevinin paralelinde ‘itibar’ getirmekte ve itibar da tıpkı pozitif finansiel veriler gibi şirketleri değerlendirmekte.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

İbrahim kubur

13.03.2021 - 22:00
Hocam kendi adıma çok eğitici ve yararlı buldum kaleminize sağlık başarılarınızın devamını diliyorum
Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 16 Nisan 2021 Cuma. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 15 Nisan 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 14 Nisan 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 13 Nisan 2021 Salı Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar