Facebook ta paylaştweet le

Turizmin kilidini aşının başarısı açacak

12.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemiz ekonomisinin döviz gelirleri için en önemli kaynakların başında turizm sektörü gelmektedir. Cari dengeye önemli ölçüde etki edecek miktarda bir yüzdeye sahip bulunan Türkiye turizminin bu özelliği, ülkemizin iklim şartlarının uygunluğu ile tarihsel ve doğal potansiyelinden kaynaklanmaktadır.

Kültür yönünden bakıldığında, binlerce yılın birikimlerinin yarattığı cazibe, önemli bir tercih nedeni olmaktadır.

Türkiye’nin Asya ve Avrupa arasında köprü olması, Roma İmparatorluğu’nun bir kısmının değerlerini kapsaması gibi unsurlar, önemini artırmaktadır. Türk turizminin Antalya ile birlikte en büyük giriş kapısı, İstanbul’dur. 2020 yılında bile Covid-19 salgınının olumsuz etkilerine rağmen az çok tercih edilmiş bir destinasyondur Türkiye.

Geçtiğimiz sene turist sayısı, yüzde 69 düşüşle 16 milyon gibi bir rakamı yakalamıştır. Adı anılan süreçte turizmin yarattığı döviz girdisi yüzde 60-70 oranında düşmüş olmasına rağmen Türkiye’ye 12 milyar 59 milyon doların girmesine vesile olmuştur.

Kişi başı turist geliri yüzde 14,4 artışla 762,8 dolara yükselmiştir.

Türkiye, normal koşullar altında dünya turistleri için vazgeçilmez bir ülkedir.

 

Ancak!

Bütün dünya pandemi ile boğuşmaktadır. Yani normal koşullar söz konusu değildir. Bir buçuk yıla yakın süredir global bir sağlık krizinin pençesindeyiz.

 

Peki 2021 yaz sezonunda ne olacak?

 

Olacağı şu; salgın acemiliği hem ülkemizde, hem de dünyada atlatılmıştır. Vahamet anlaşılmış, tedbirler artırılmıştır.

Bundan da önemlisi Almanya, Çin, İngiltere, Rusya ve daha birkaç ülkede aşı bulunmuş, gittikçe artan oranda tüm ülkeler ve bu arada Türkiye de aşılama çalışmalarına hız vermiştir.

Ancak bir başka husus ise aşı üretimi ve dağıtımında dünyada belirli bir seviyenin de yakalanmış olmasıdır.

Dünya ülkelerinin ekonomileri ise ağır olumsuzluklar içindedir. Bununla birlikte herkes, turizmde 2019 tablosuna dönülmesini özlemle beklemektedir.

Salgının üstesinden gelmenin en büyük şartı, tüm ülkelerde nüfusun en az yüzde 50-60’ının aşılanmasından geçmektedir. Bu hedefe odaklanılmış durumdadır.

Bu arada aşı konusunun bir başka boyutu ise, Dünya Sağlık Örgütü’nün karşı çıkmasına rağmen “Aşı Güvenlik Belgesi” şartının getirilmesi yoluyla uluslararası siyasette turizm geliri elde eden ve turist bekleyen ülkelerin birbirlerine “sabotaj” yapmaları durumudur. Özellikle AB ülkeleri arasında bunun heveslisi çoktur. Hedef ise Türkiye olabilir.

Sonuç; her şeye rağmen turizmde 2021’de ortaya çıkacak tablonun hatları, salgının Nisan ayında ortaya koyacağı bilançoya bağlı görünmektedir. Bu tarihten önce konuşmak doğru olmaz.

Ancak tahminim, bu bilançonun şekillenmesinde aşı çalışmaları etkili olacaktır.

Turizm için toplumların fertleri, kötü günlerin bir an önce sona ermesinin acelesi içindedir. Yani insanlar gezmeye hazırlıklı durumdadırlar.

Yine okuduklarım ve hissiyatım, Türkiye için turizm tablosunun 2019’daki seviyeye dönmesinin hiçbir şekilde mümkün olmadığıdır. Ancak 2020’den daha iyi bir seviyenin yakalanması beklenebilir.

 

Son olarak şunu söylemek isterim.

Umarım Türk halkı bu işi hafife almaz ve tedbirlere harfiyen uyar. Aksini düşünmek istemiyorum. Korunma şartları olan maske, mesafe ve hijyen üçgenine uyum ve aşılanma noktasında yeterli seviyede başarılı olursak, turizmde de çıtanın yükseleceğine eminim.Ancak, umarım global aşı savaşları kapsamında Türkiye’ye “aşı temini” açısından bir oyun oynanmaz.

Salgın ve ekonominin yanında Türkiye’nin uluslararası ilişkilerini rahatlatacak adımlar atması da sıkıntılarından kurtulması için çok önemlidir.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 19 Nisan 2021 Pazartesi. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 17-18 Nisan 2021 Cumartesi. Pazar. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar