Facebook ta paylaştweet le

Dünya Kadınlar Günü’nde ne yaptı?

12.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kuşkusuz bu sene Kadınlar Günü’nde son yıllardır olmadığı kadar gündem noktası vardı. Bir çok dikkat çekilmesi gereken alan konuşulurken tek bir ortak nokta bulunuyordu: Kadın.

 Uluslararası Kadın Barış ve Özgürlük Ligi 8 Mart’ta yayınladığı “Eşitlik için açık talep” adlı basın açıklamasında, “hükümetlerin ekonomik adaletsizliğin ve çevresel yıkımın kadınlar, kız çocukları, insanlık ve gezegenimiz üzerindeki geniş kapsamlı etkilerini ele almak için derhal harekete geçmesini” talep etti.

 Açıklama şu sözlerle başlamakta: “Bu Dünya Kadınlar Günü, Uluslararası Kadınlar Barış ve Özgürlük Ligi, hükümetleri 2021'de kadınların ve kızların karşılaştığı en acil iki tehdide karşı derhal harekete geçmeye çağırıyor; derinlemesine iç içe geçmiş ekonomik adaletsizlik ve çevresel yıkım sorunları… Neoliberal ekonomi politikaları eşitsizliği yönlendiriyor ve doğayı yok ediyor… Neoliberal ekonomi politikalarının tek bir mantığı var: ne pahasına olursa olsun mali kazanç elde etmek.”

 

Pandeminin en büyük mağduru kadın

 Birleşmiş Milletler Kadın Birimi bundan çok kısa bir zaman önce yayınladığı Covid-19 raporunda “kadının Pandemiden nasıl en zararlı çıkan grup olduğunu” istatistiklerle açıklamıştı. Araştırmalar, kadınların Pandemide en çok işsiz kalan, en çok mücadele veren, ve gözden ilk çıkarılan grup olduğunu göstermekte.

 Avrupa Birliği Parlementosu Kadınlar Günü amacıyla düzenlediği toplantıda “milletvekillerini ve ulusal temsilcileri cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konularını tartışmak üzere” bir araya getirdi. Bu yılın teması "Güçlüyüz: COVID-19'a karşı mücadelede lider kadınlar” idi. Toplantının gündem konuları aslında 8 Mart 2021’in dünyasında kadının yeri ve önemini açıklıyor.

 

“Yıllardır verilen mücadele risk altında”

 Parlemento Başkanı David Sassoli açılış konuşmasında şunları söyledi: “Pandemi, Avrupalı kadınların çalışma hakkı, bakım işini paylaşma, özerklik, saygı ve otonomi için yıllardır verilen mücadele ve edilen başarıları yok etme riski taşıyor.”

 Başkan, cinsiyetler arasındaki ücret farkını da, “Avrupa'da kadınlar erkeklerden ortalama %14.1 daha az kazanıyor. Bu kabul edilemez. Komisyon'un bağlayıcı ücret şeffaflığı önlemleri için önerisi işimizin merkezinde yer alacak” diyerek ifade etti.

 Sassoli, “tüm üye devletleri İstanbul Sözleşmesi'ni onaylamaya ve AB'yi kadına yönelik şiddeti Avrupa çapında bir suç haline getirmeye çağırarak” konuşmasını sonlandırdı.

 

“Kadınları her sektörden liderlerin arasında görmeliyiz”

 Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ise, “COVID-19'un kadınlar ve erkekler arasındaki yapısal eşitsizlikleri şiddetlendirdiğini” vurguladı. “Pandemiye karşı verdiğimiz mücadelede, yalnızca kadınları her düzeyde liderliğe dahil ederek herkesin ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayabiliriz" dedi.

 “Önümüzdeki yıla baktığımızda, hepimiz bunun zor olacağını biliyoruz. Biz liderler olarak sınanacağız, ancak COVID-19'dan kurtulmamızda bu korumacılık ve milliyetçilik testleri karşısında yanlış vaatlere direnmeliyiz. Ekonomiyi düzeltme ve normalleşme mücadelemizde kadınların önderlik ettiği şirketlere destek sağlamalı ve onları tek başlarına bırakmamalıyız.”

 Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk kadın Başkan Yardımcısı Kamala Harris önceden kaydedilmiş video mesajında, kriz sırasında kadınların karşılaştığı birçok zorluğa değindi:

“Evde ve her toplulukta kadınların güvenliğini sağlamalıyız. Onlara işte onurlu davranmalıyız. Kadınlara hem ailelerine bakabilmeleri hem de işgücünde yükselebilmeleri için ihtiyaç duydukları sistemi kurmalıyız. Son olarak, karar alma süreçlerinde kadınlara eşit söz hakkı vermeliyiz, çünkü bu, özgür ve adil demokrasiler için çok önemlidir. Bu sadece bir iyi niyet göstergesi değil; bu bir güç gösterisidir.

 Kadınlar için işe yarayan bir dünya inşa edersek, uluslarımız daha güvenli, daha güçlü ve daha refah içerisinde olacaktır.”

 Kamala Harris, AB-ABD ilişkilerinin geleceği hakkında da yorum yaptı: “Başkan Biden ve ben Transatlantik İttifakı’nın güçlendirilmesi için bu Parlamento üyeleriyle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Demokrasileri güçlendiren şu ilkeleri ilerletmek için birlikte çalışmamız esastır: hesap verebilirlik ve şeffaflık, hukukun üstünlüğü ve insan hakları. Bunu yapmak için hemen önümüzde duran fırsatları gözden kaçırmayalım.”

 Hedef cinsiyet istihdam açığını yarı yarıya azaltmak

 Toplantı, Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen'in mecliste yaptığı konuşmayla sona erdi. Başkan, “Avrupa'da çok sayıda kadın çalışma ve geçimini sağlamak için temel fırsatlardan yoksun. Bugün kadınlarda istihdam oranı %67, erkeklerde ise %78. Bu kesinlikle kabul edilemez. Geçen hafta Avrupa için yeni bir hedef belirledik: Cinsiyet istihdamı açığını yarı yarıya azaltmak ve bu on yılın sonunda tüm Avrupalıların %78'inin bir işi sahibi olması. Elbet kolay olmayacak ama biz bu hedefe ulaşmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

 Leyen, “Komisyon, tüm üye devletlerin kadınları COVID-19 sonrası iyileşme planlarının merkezine koymasını” istedi. “Ancak bu planlar herkese açıksa gerçek bir iyileşme olacak” diyerek sözlerini noktaladı.

 Özellikle içerisinden geçtiğimiz bu dönem kadınların yalnızca 8 Mart’larda değil her gün gündemin en üst sıralarında olması gerektiğini gösteriyor. Kadınların yaşadıkları sorunlar yalnızca istatistik olarak kalmamalı. Bu sorunlar üzerine konuşmalı ve siyasi çözümlere başvurulmalıyız.

 Sorunları belirlemek yalnızca yolun yarısı, çözmek ise kalanı.

 Kadınlar günümüz kutlu olsun!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Nevzat Dağlı

14.03.2021 - 20:14
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Nisan 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Nisan 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Nisan 2021 Pazartesi. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 17-18 Nisan 2021 Cumartesi. Pazar. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar