Facebook ta paylaştweet le

Reform ve ekonomi paketi kavramları, artık anlamını kaybetti

19.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İktidar, adeta balçığa saplanmış bir araç gibi patinaj üstüne patinaj yapıyor. 19 yıldır iktidarda bulunan siyasal anlayış, sürekli kendini tekrarlamaya başladı. Bu patinaj hali, doğal olarak iktidarın yorgunluğunu, yıpranmışlığını ve tükenmişliğini, çarpıcı biçimde herkese gösteriyor.

Bu durum öyle bir hâl aldı ki, iktidar sözcülerinin kimi konuşmaları üst üste konulduğunda, yıllar önceki metinlerdeki sözcüklerin bile aynen tekrarlandığı görülüyor. Bu da iktidarın artık yeni bir hikâye yaratamadığını, yeni bir söylem geliştiremediğini ortaya koyuyor.

İktidarda ‘paket aşınması’

19 yıldır iktidarda bulunanların, son dönemde, sanki yeni iktidara gelmiş gibi ardı ardına paket açıklamaları inandırıcı olmuyor. ‘Reform’, ‘ekonomi paketi’, ‘insan hakları eylem planı’ gibi kulağa hoş gelen kavramlar; bu iktidar tarafından söylenince doğrusu anlamını yitiriyor. Doğal olarak vatandaş, ’19 yıldır iktidardasınız, madem bunları şimdiye kadar niye yapmadınız?’ diye düşünüyor ve soruyor.

Bu yaklaşımdan, son olarak açıklanan ‘ekonomi reform paketi’ de nasibini aldı. Kamuoyunda iktidarın hedeflediği heyecanı ve ilgiyi yaratamadı. Adeta dağ fare doğurdu!.. Bu sonucun oluşmasında, içeriğinin zayıflığı kadar, kamuoyunda oluşan iktidarla ilgili olumsuz iklimin de payı var. Doğrusu bizler, şimdiye kadar ‘reform ve ekonomi paketi’ diye açıklanan programların sayısını bile unuttuk. Bu durum, iktidarın ‘paket aşınması’nı da beraberinde getiriyor.

Dış politikada ‘ağa-maraba’ hikâyesi!

İktidarın sıkıntısı yalnızca ekonomide ve iç politikada değil. Aynı şekilde dış politikada da önemli problemler yaşanıyor. Yıllardır muhalefetin, konuyla ilgili uzmanların eleştirilerine ve uyarılarına karşın, Doğu Akdeniz’de, Suriye’de, Libya’da ısrarla ve inatla izlenen politikalar, bugünlerde yeniden gözden geçiriliyor. Dış politikada oldukça keskin bir ‘zikzak’ çiziliyor, önemli bir‘makas değişimi’ yaşanıyor.

Mısır, İsrail ve Körfez ülkeleri ile yeniden ilişkiler kurulmaya, geçmişteki duruma dönülmeye çalışılıyor. Bu durum, ister istemez o çok bilinen ve yinelenen ‘ağa-maraba hikâyesini akla getiriyor. O zaman insan, ister istemez, ‘bu süreçte yapılan yanlışlıkların, izlenen hatalı politikaların faturası ne olacak?’ diye düşünmeden ve sormadan edemiyor!..

‘Parti kapatılması’ ve ‘andımız’ tartışmaları

HDP’nin kapatılması davası ve andımız gibi tartışmalı konular, siyasal ittifakları ve özellikle de Cumhur İttifakı’nı zorluyor. İktidar partisi, andımızın okullarda okunmasını engellemeye çalışıp, bunun için Danıştay’da dava açarken; tam tersi bir düşüncede olan ve geçmişte bu konuda çok sert söylemlerde bulunan iktidarın küçük ortağı, bugünlerde tam anlamıyla bir açmaza düşüyorlar.

Bu iş öyle Danıştay’ı suçlamakla filan geçiştirilecek bir konu değil. Cumhur İttifakı’nı oluşturan iki partinin-özellikle de küçük ortağın-, hem kendilerine ve hem de ülkenin geleceğine karşı tarihsel sorumluluğu!.. Bakalım, bu açmazı nasıl aşacaklar?

Siyaset mühendisliğine soyunuyorlar!

İktidar, hem getirdiği yeni sistemi korumak ve hem de iktidarını sürdürmek adına, seçim ve siyasi partiler yasalarında değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. Geçmişte iktidarda yıpranan partilerin, seçim kazanmak adına sıkça yaptıkları gibi; seçim sistemini kendi işlerine geleceği şekilde değiştirmek istiyorlar.

Bu bağlamda, seçim barajını aşağıya çekmek ve daraltılmış bölge sistemine geçmek gibi değişimleri gündeme getiriyorlar. Özellikle pek çok risk içereceği ve iktidarın küçük ortağı da dahil görece küçük partilerin aleyhine olacağı düşünülen daraltılmış bölge sisteminin hiç de kolay kabullenilmeyeceği anlaşılıyor. Üstelik bu tür siyaset mühendisliğinin, her zaman istenilen sonucu vermediği ve sonuçta yapanı vurduğu da biliniyor.

İktidar blokunda kongre zamanı

İçinde bulunduğumuz günler, iktidar blokunu oluşturan partiler için kongre zamanı… Bu yazı hazırlanırken, MHP’nin büyük kongresi gerçekleştiriliyordu. MHP kongresinden, iktidara ve ittifaka yönelik olarak, önemli bir politika değişikliğinin çıkmayacağı anlaşılıyor. Partinin yönetim kadroları bile büyük ölçüde aynı kalacak.

Asıl merak uyandıran ve kamuoyunda takip edilen kongre, iktidar partisi AKP’nin kongresi olacak. Oradan, parti yönetimi ve kabine ile ilgili isim değişiklikleri bekleniyor. Bizce, her iki partinin yönetiminde ve kabinede kimi isim değişiklikleri olsa bile, politikalarda önemli bir değişiklik olmayacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar