Facebook ta paylaştweet le

Ortadoğu’daki “siyaset” ve “aşı” kavgaları Türkiye’yi etkiler mi?

19.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya artık Covid-19 ile beraber, aynı zaman dilimi içinde adeta savaş tamtamlarının çalındığı bir durumda.

Özellikle Amerika’daki seçimlerden Biden zaferle çıkınca, ABD’de mevcut ayarların, yani Trump dönemi dinamiklerinin de bozulup yeniden oluşturulması gündeme geldi. Biden ne dedi? Amerika küresel liderliğini ve dünyadaki gücünü yeniden kazanacaktır. Bu ise harplerle değil, demokrasi mücadelesi ile olacaktır. Yani Ortadoğu ve Uzakdoğu politikaları, buralardaki ülkelerin rejimlerindeki düzenlemeler ile olacaktır.

Geçtiğimiz hafta içinde Biden, kendisi ile yapılan bir röportajda Rusya’ya ve Putin’e alenen “Sen katilsin” dedi. Rusya ise tepki olarak büyükelçisini geri çağırdı. Bakalım sonuç nereye gidecek. Yani bunun anlamı, Ortadoğu ve Uzakdoğu’da düzen değişikliklerine yönelik ilk adımın atılmış olduğudur.

Gelelim bizim konumuz olan turizm tablosuna. Sektör, yaklaşan sezonda yaşanan hengame içinde ne yöne dümen kıracak? Tam da salgına ilişkin iyimser bulutlar görünmeye başlamışken ve Türkiye rahatlamaya, sezon için ümitlenmeye başlamışken... Ancak görünen gelecek zorluklara gebe gibime geliyor.

Covid-19’un yarattığı savaş tablosu, aşıların bulunması ve uygulanmaya başlaması ile ortaya çıktı. Aşılama ile sağlık açısından tablo bir nebze pozitife döner gibi olmuştu ki siyasette yaşanan olumsuz gelişmeler, aşı savaşının kızışmasına yol açtı.

İş, senin aşın daha kötü benimki daha iyinin ötesinde, turistlere hangi aşının yapılması gerektiği tercihi ile bazı ülkeleri baş başa bırakma politikasına dönmüş durumda.

Öncelikle Çin, kendi aşısı olunmadan ülkeye girişi yasaklamış ve vize vermeyeceğini açıklamıştır.

Buna mukabil Avrupa Birliği ise Almanya, Fransa ve İtalya başta olmak üzere aşı sertifikası mecburiyetinin yanında kendi aşıları olan BioNTech’in geçerli olacağını ifade etmiştir.

Bu karar bir yandan Türkiye için Çin’e gidişlerimizde işimizi kolaylaştırmıştır, ancak AB’ye yapılacak seyahatleri tehlikeye sokmuştur.

Bunun anlamı açıkça şudur; bu salgın, sağlık tehlikesinin yanında ekonomik ve siyasi açıdan bir ambargo aracı haline gelmiştir.

Türkiye’nin durumu bu koşullar altında ne olacak? 2021 turizm sezonu nasıl etkilenecek?

Durum şudur; Türkiye hangi aşıyı olmuş olursa olsun tüm turistleri kabul edecektir.

Zira Turizm Bakanı Sayın Ersoy, “İngiliz” turiste giriş için serbesti tanınacağını, karantina şartı aranmayacağını zaten kabul etmiştir.

Daha önceki yazımda bu aşı savaşlarının bir ucundan Türkiye’ye dokunabileceğini söylemiştim.

Bütün bunların yanında asıl tehlike ise şudur; AB ülkeleri içinde başta Yunanistan ve ayrıca ABD, Türkiye aleyhine yaptırımlar uygulatmak peşindedir. Buna destek olacak başka ülkeler de vardır.

Eğer Türkiye’de aşı kampanyası yüzde 50-60 oranında tatbikata çıkamaz ise ülkemize AB ülkelerinden turist gelmeyebilir. Bahane kendiliğinden verilmiş olur.

Bu arada vaka sayılarında da azalma olmaz ise işleri kolaylaşır.

Türkiye’ye 2020’de ağırlıklı olarak Rusya, Almanya, Ukrayna, İran, İngiltere ve Hollanda’dan turistler gelmiştir.

Ancak başta ifade ettiğimiz, ABD-Rusya arasındaki gerginlik, durumu değiştirebilir.

Bugün için Putin, Türkiye’ye gidişlere müsaade etmektedir.

Almanya turisti ise AB aşı pasaportu/sertifikası uygulamasını beklemektedir.

Tabloya bakınız, Türk turizmi aşı savaşları ve ABD-Rusya kıskacına sıkışmış durumdadır.

Sonuç; 2021 sezonu için durum ancak Mayıs ayında berraklaşacaktır. 2021’de 2019’a benzer bir tablonun yakalanması mümkün görünmemektedir. İş en büyük ağırlıkla Türkiye’nin aşılamada elde edeceği ilerleme ile vaka sayılarını düşürebilmesine bağlıdır.

İnsanımızın kural ve tedbirlere uyması, artık ülke menfaatimizi etkileyecek bir noktaya gelmiş bulunuyor. Toplumumuzun en yüksek seviyede dikkatli davranması gerekiyor.

Dilerim öyle olur.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar