Facebook ta paylaştweet le

Şiirimsi Bir Gençlik Aşısı: İçimin Renkleri

19.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ocak ayında bir kitap okudum. Esasen bir şiir kitabı. Çok heyecanlandım. İnanılmaz gurur durdum. Vatandaşım olduğu için. İsmi “Şiirimsi” olacaktı, yazarın tevazuundan. Esasen şiir tabii hem de, ne şiirler!   Yayınevi, içindeki bir şiiri “İçimin Renkleri” kitap ismi olarak daha uygun görmüş: Bağlam Yayınevi kitabı basıyor.

Bu “Covid aşısı” için duyduğum sevinç ve gurur karışımı hislerin benzerine neden oldu. “Aşı gibi” diyorum, ama ondan öte, aşıyı bulan bilim insanlarının kökeni Türk. Eğitimleri Almanya. Bu yazarın eğitimi de bura, kökeni de bura.

Kısa sürede umarım İngilizce, Almanca başta farklı lisanlara çevrileceklerdir.  Bomba gibi düşecekler bu şiirler dünya edebiyatına ve etrafa gül yaprakları saçılacak bu bombadan sonra.  Hoş hisler yaratacak tüm insanlıkta.

Sizin okumanız biraz daha zaman alacaktır. Şu an baskıda, bu ay sonu dağıtıma çıkacak. Biraz merak edin okuduğunuza değecek!

Fazla hissiyat ile yandaş bir yazı değil bu. 90 yaşın üstünde yazılmış şiirler.  Bu bir kitap falan olmayacak düpedüz bir “Gençlik aşısı” olacak. Artan nüfuslu dünyamızda inanılmaz bir hoşluk yaratacak ve milyonlara ulaşacak.

Türkiye’nin darbelerini, sürekli olan inşaat sektörünü ve şantiye kokusunu ve de tabii en önemlisi insan kaynağını tüm dünyaya tanıtacak bir kitap. Helal olsun!

Nereden mi bu kadar eminim? Dünya’da yaşlanan nüfus bir sorun olarak görülürken bu akıntıyı tersine çevirecek, bir ümit, bir neşe saçan, düşündüren, okurken birçok insanın durup yazan şairin ismi ve yaşamı hakkında birkaç satır okumasını gerektirecek bir kitap.

Hangi organ çalışırsa o iyi işliyor. 100 yaşında kol, bacak adalelerini çalıştıranın kol, bacak kasları gelişmiş oluyor.  Kafasını çalıştıranın da beyni.

Bundan yirmi yıl önce “Herbstmilch” isimli bir kitap çok satanlar listesine girdi, Doğu ve Batı Almanya’yı anlatıyordu. Yetmişli yaşlarda yazılan bir özgeçmişti. Filmi çekildi. Bu kitap ise 90’lı yaşlarda yazılan Türkiye’yi tanıtan, Homer’den başlayıp güncel ile biten bir kitap. Dünyada milyonları sarsacaktır! Tabii dış dünyada tanıtımı doğru yapılırsa. Yazar Nilüfer Gürsoy yüz yaşını bitirdi, 20 Mart 2021 de. Babası da “Dalya!” demesi ile ünlü idi. Yazar klasik filolojide doktora ve hocalık yaptıktan sonra babasının üçüncü Cumhurbaşkanı olması ve sonra Yassıada, Kayseri maceraları dolayısı ile politikadan uzak kalamadı. Demek ki şiirler ona tüm hayatı boyunca arkadaşlık ettiler.. Tüm Cumhuriyetin ve Cumhuriyet kadınının öyküsü.

Dolu dolu yaşanmış bir hayat. Benim için çok hoş bir sürpriz oldu. Sizin için de olacaktır umarım…Candan tebrikler.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Nisan 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Nisan 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Nisan 2021 Pazartesi. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 17-18 Nisan 2021 Cumartesi. Pazar. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar