Facebook ta paylaştweet le

Biden'ın kumarı

19.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Biden yönetimi ekonomiye 1.9 trilyon para aktarmaya hazırlanıyor. Pandeminin başından bu yana tüm dünya ülkeleri ekonomik açıdan olumsuzluğa kapılmıştı. Economiste göre ABD bu pesimisizme meydan okuyor.

Pandeminin başlangıcından bu yana ABD son açıklanan ekonomi paketiyle tam 6 trilyon dolar ekonomiye destek çıkmış olacak. Bu ekonomik paketin etkileri elbet yalnızca Amerika’ya değil, tüm dünyaya yaramakta. Mevcut planda, Merkez Bankası ve Hazine de bu yıl bankacılık sistemine 2.5 trilyon dolar aktaracak ve faiz oranları sıfıra yakın kalmaya devam edecek. Bu, 2008 krizinden sonra çekimsen davranan ekonomik politikaların artık değiştiğini gösteriyor.

Tüm bunların sonucu 2020’nin baharında tahmin bile edilemeyecek bir ekonomik sıçrayış olacak. Geçtiğimiz Ocak aynı Amerika’nın perakende satışları bir önceki yılın %7,4 üstündeydi bile. Bunda her vatandaşa dağıtılan 600 dolarlık çeklerin etkisi büyük. Normalde sinema, tiyatro, restoran gibi yerlerde para harcama potansiyeli olan ama harcayamayan Amerikalılar banka hesaplarında toplam 1,6 trilyon dolar biriktirmiş durumda. Biden’ın da ekonomik paketleriyle kişi başı alınan yardım 2000 doları buluyor. Araştırmalar bu yardımların büyük bölümünün yoksul kesime gittiğini ve ekonomi tamamen açıldığında parayı harcayacaklarını gösteriyor. Aşılar devam ederse ve ABD yeni virüslerle karşılaşmazsa, işsizlik oranı yıl sonunda rahat bir şekilde % 5'in altına düşecektir.

İyi haber neyse ki Amerika ile sınırlı değil. Aşıların gerisinde kalan ve yeni varyantlarla mücadele eden Euro bölgesinde bile anketler iyiye işaret ediyor. Biden’ın harcamaları, küresel mal talebini daha da artıracaktır. Ekonomi ithalatı azaltırken, Amerika’nın ticaret açığı, salgın öncesinden % 50 daha fazla.

Ama dünyanın geri kalanı, bu hıza yetişeceğe benzemiyor. 9 Mart'ta, zengin ülkelerden oluşan bir kulüp olan OECD, Amerika ekonomisinin 2022'nin sonunda Pandemiden önce tahmin edildiğinden daha büyük olacağını öngörüyor. Nisan ayından Eylül ayına kadar Amerika, para politikasını sıkılaştıran ve Şubat ortasından bu yana borsasında % 9'luk düşüş yaşayan Çin'i bile geride bırakabilir.

Çalışan sayısını % 15 oranında azaltmış bir krizden böylesine çıkmak ABD ve yeni yönetim için bir zafer olacaktır. Bugün Amerika hâlâ 9.5 milyon ederinde iş kaçırmakta, Biden’ın harcamaları, hayatları altüst olmuş olanları rahatlatacak. Çoğu ebeveyn için ekstra nakit sayesinde, ülkenin ısrarcı ve yaygın çocuk yoksulluğu önemli ölçüde azalacak.

Yine de, bugünün politika yapıcıları ekonomi tarihinde garantili bir yere sahip olsalar da, kahraman olarak görülmeyebilirler. Bunun nedeni, Amerika'nın, tarihi mali teşvik seviyeleri, Fed’de enflasyondaki geçici aşımlara karşı daha hoşgörülü bir tutum ve tüketicilerin biriktirip biriktirmeyeceğini kimsenin bilmediği büyük bastırılmış tasarrufları içeren, tahmin edilemeyen üç kollu bir ekonomik deney yürütmesidir. Bu deneyin İkinci Dünya Savaşı’ndan beri paralelliği yoktur. Amerika ve Dünya için tehlike, ekonominin aşırı ısınmasıdır.

Biden’ın teşviki eleştirmenlere göre büyük bir kumar. Eğer karşılığını alırsa Amerika, Japonya ve Avrupa'nın sıkışmış göründüğü sefil düşük enflasyonlu, düşük oranlı tuzaktan kaçınacaktır. Diğer merkez bankaları, FED’in yeni hedefini kopyalayabilir. Büyük mali teşvik, resesyonlara verilen normal tepki haline gelebilir.

Ancak risk, Amerika'nın artan borçlarla, bir enflasyon sorunuyla ve kredibilitesini test eden bir Merkez Bankası ile baş başa kalmasıdır.

Biden’ın kumarı hiç bir şey yapmamaktan iyidir, fakat bahisin ederi çok büyük.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 20 Nisan 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Nisan 2021 Pazartesi. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 17-18 Nisan 2021 Cumartesi. Pazar. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar