Facebook ta paylaştweet le

Dönüşümde yeni bir anlayış peşinde

26.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bir süredir hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB) hem de İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) yeni konut yatırımlarının ihalelelerini tamamladı. Yapım sürecine geçiliyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 180 bin metrekarelik Karşıyaka – Örnekköy kentsel dönüşüm alanında 170 daire ve 20 işyerinden oluşan ikinci etabın temel atma törenine katıldı.

Birinci etapta 130 konut ve 13 işyerinin yapımı tamamlanmıştı.

İBB, Karabağlar - Uzundere, Gaziemir, Karşıyaka - Örnekköy, Alsancak - Ege Mahallesi, Konak - Ballıkuyu ve Çiğli - Güzeltepe’de anahtar teslim kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde yaklaşık bin bağımsız bölümü hak sahiplerine teslim etti. 2 bin 200 bağımsız birimin inşaatına başlandı. Yaklaşık 4 bin 600 bağımsız bölümün tüm uzlaşma, devir, tapu ve imar uygulamaları tamamlanarak yapım ihalesine hazır hale getirildi. Şimdi de Gaziemir’de Aktepe - Emrez mahallerini kapsayan kentsel dönüşüm bölgesindeki belediye mülkiyetinde bulunan yaklaşık 50 bin metrekarelik bir alanda 600 konut ve işyeri için ihaleye çıkıldı.

Öte yandan Bakanlık, Bayraklı, Salhane ve Mansuroğlu bölgesinde son depremde yıkılan binaların bulunduğu yerlere yeni planlama çerçevesinde 910 konut birimi ve 132 dükkân için açılan yapım ihalesinin sonuçlandığını açıkladı. Açıklamaya göre, inşaatlar ağustos sonunda tamamlanacak.

 

Cevap bekleyen sorular

Bütün bunlar İzmir için olumlu gelişmeler. Ancak yeterli değil. Ayrıca bazı sorularımıza cevap olamıyor. Şöyle ki:

Birincisi, Bayraklı’da yıkılan ya da ağır hasarlı binaların yerine yapılan yeni binaların neden 5 ya da 6 kat olarak tasarlandığını anlamış değilim. Çünkü bazı yer bilimcilerin savladığı gibi yıkımların nedeni temeldeki sorunlar değil. Yıkımlar, proje ve yapım hatalarından kaynaklanıyor. Yıkılan binalara komşu çok sayıda binanın az hasarlı bile olmadığını gözlemledik. Demek ki sorun katta değil. Yapı denetimi uygulanan, zemin koşullarıyla uyumlu temelleri bulunan 9 katlı binalarda sorun yok.

İkincisi, Bakanlığın yerinde gerçekleştiremeyeceği 3 bini aşkın yeni binanın yapılacağı alan sorunlu. Bu konutların Bayraklı’daki Şehir Hastanesinin çevresine yapılması planlandı. Ama planlanan binalar, Dr. Behçet Uz tarafından ön görülen‘Atatürk Ormanı’ alanına tecavüz ediyor.

Deprem ertesi İzmir 1 nolu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu 6 Kasımda bu alanın yaklaşık 80 hektarlık kısmının doğal sit statüsünü kaldırdı. Alanın Orman vasfı da, 25 Kasımda Cumhurbaşkanlığı kararı ile yok sayıldı. Bu değişikliklerden sonra Bakanlık içinde ormanın da bulunduğu 375 hektarlık alanı 30 Kasım tarihinde ‘Rezerv Alan’ olarak belirledi. Görüldüğü gibi Orman aleyhine mahkemelere uzanacak çok tartışmalı bir durum var.

Başka bir sorun da, son zamanlarda yaşadığımız su baskınları. İzmir’in bu yöresine, körfeze giren bulutların Yamanlar dağına çarpmasıyla daha fazla ve yoğun yağmur yağıyor. Yamaçlardan su akışı daha şiddetli oluyor. Bu şiddetli akışın önüne yapılacak bina kitleleri aşağıdaki sahalarda su baskınlarının tetikleyicisi olacaktır.

 

Gaziemir önerisi

Buna karşılık Gaziemir, Aktepe-Emrez bölgesinde Başkan Aziz Kocaoğlu döneminde açılan ve 2015 yılında sonuçlanan ulusal bir yarışma ile kentsel planlama tasarımı ve mimari ön (avan) projeleri elde edildi. Burada10 bine yakın konutu ve işyerini kapsayan 1 milyon 220 bin metrekarelik bir alan var. Konut alanlarının yanısıra, park, sağlık ve eğitim tesisi gibi sosyal donatılara erişim rahatlıkla sağlanabilecek. Bölge İZBAN istasyonuna ve yeni Fuar alanına komşu.

Yukarıda belirttiğim gibi bu alanda İBB, 600 konut ve işyeri için ihaleye çıktı. 10 bine yakın konut yapma olanağı içeren alanda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, örneğin TOKİ kanalıyla neden yapım işine girmez? Deprem mağdurlarına Bayraklı’da tartışmalı bir bölgede bina yapacak yerde onlara neden burada konut sağlamaz?

Ayrıca,  Karabağlar’da üniversite için ayrılan alana ÇŞB’nın yapmakta ısrar ettiği konutlar da Aktepe-Emrez’e yapılabilir. Böylece Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’nun haklı itirazı da karşılanmış olur. Üniversite yerleşkesi için ayrılmış saha daraltılmamış olur.

 

Yeni bir anlayış gerek

Biliyorum, “siyasi iktidar böyle bir öneriyi kesin olarak kabul etmez” diyenler olacaktır. Haklılar da! İzmir’in o kadar çok önemli projesi baltalandı ki. Örneğin, Aziz Kocaoğlu döneminde Cennetçeşme-Limontepe yöresini kapsayan kentsel dönüşüm projesi, siyasi iktidar tarafından engellenmeseydi, Uzundere’deki gibi o mahallelerde de kaçak yapılar yıkılacak, yenilenmiş kent parçaları yükselecekti.

İzmir’de, İBB’nin hükümetle ortak olarak başarıyla yürüttüğü İZBAN uygulaması var. Son zamanlarda, Cumhurbaşkanının ve AK Partili milletvekillerinin Başkan Tunç Soyer’e destek olacaklarını açıklamaları da bu hayalimin gerçekleşebileceğinin ipuçlarını veriyor.

Kolay değil elbette. Paradigma değişikliği gerektiriyor. Olmaz olmaz demeyelim. Tayin edici olan İzmir’in ve hemşerilerimizin bu yaklaşımdan kârlı çıkmasıdır. Biz önerelim de, ayıbı yapmayanın yanına kalsın!

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 12 Mayıs 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 11 Mayıs 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 10 Mayıs 2021 Pazartesi Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 8-9 Mayıs 2021 Cumartesi.Pazar Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar