Facebook ta paylaştweet le

Bu değişikliğe neden ihtiyaç duyulmuştur?

29.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemizde son zamanlarda ortaya atılan fikirler, alınan yapısal kararlar ve uygulamalar, bunları savunurken ileri sürülen gerekçeler ile tarikat ve cemaatlerde yarattığı memnuniyet; yakın gelecekte karşılaşacağımız geniş çaplı bir değişim ve dönüşümün işaretleri midir?

“Yeni bir Anayasa yapma” fikri ortaya atıldıktan sonra; Danıştay’ın okullarımızda okutulan Andımız’ın kaldırılması ile ilgili kararı, İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararı, Harp Okulları ve Astsubay Yüksek Okullarına giriş koşulları ile ilgili yönetmelik değişikliği; ülkemizin rotasının bir başka yöne çevrilmesinden duyulan endişeleri artırmaktadır.

Harp Okulları ve Astsubay Yüksek Okullarına giriş koşullarını değiştiren yeni yönetmelikte adayın; “Kendisinin, annesinin, babasının, kardeşlerinin ve velisinin, tutum ve davranışları ile yasadışı, siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış veya bu gibi faaliyetlere karışmamış olması” şartının kaldırılarak yerine “Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu’nca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı ya da bunlarla irtibatı olmamak” şartının konulması akla pek çok soruyu getirmektedir. Şöyle ki;

Aday öğrencinin annesi, babası, kardeşi veya velisinden birisinin; yasadışı, siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü ideolojik görüşleri benimsemiş olması sakıncalı görülmeyecek midir? Aday öğrencinin Harp Okulu veya Astsubay Yüksek Okulu’na kabulünde bir değerlendirme kriteri olmayacak mıdır? Eğer böyleyse aile fertlerinden birisinin (örneğin) FETÖ ya da PKK üyeliğinden hüküm giymiş olması adayın kabulüne engel olmayacak mıdır? Ya da aile fertlerinden birisi bir tarikatın şeyhi, müridi olan, bu tarikatın düşüncesini her ortamda yaymayı görev edinen aile yapısına sahip olan aday bu okullara kabul edilebilecek midir? Özellikle tarikat öğretisinin niteliği dikkate alındığında böyle aile yapısına sahip birisinin ailesinden bağımsız fikir geliştirebilmesi ne derece mümkündür? Bu soruları yanıtlayanlar “suçun ferdiliğine”, “tarikatların yasadışı olup olmadığına bakılmasına” vurgu yaparak bu değişikliğin sakınca teşkil etmediğini, aksi düşüncenin eşitlik ilkesini zedelediğini iddia etmektedirler. Öyleyse babası, kardeşi PKK terör örgütünün militanı olan aday hakkında ne düşünülecektir? Silahlı Kuvvetlerde güvenlik tehdidi olabilecek en küçük olasılığa bile dikkat etmek gerekmektedir. Bir adayın aile yapısı da değerlendirilerek muhtemel tehdidin önü alınmaya çalışılır. Tarikatların orduya sızması tehdit olarak görülmemekte midir?

İrtica kelimesi; gericilik, ortaçağa ait geçmiş yaşama geri dönme arzusu, yıkıcı faaliyetler de rejimi değiştirme faaliyeti olarak tanımlanmaktadır ve ülkemizdeki siyasal İslamcı ideolojinin, tarikat ve cemaatlerin fikir ve uygulamaları uzun yıllar irticai ve yıkıcı faaliyet olarak nitelendirilmiştir. Nitekim pek çok tarikat mensubu sosyal yaşamlarıyla, giyim-kuşamlarıyla, davranışlarıyla, toplumsal ilişkilerinde takındıkları tavırla bu özlemlerini açıkça belli etmektedirler. Eski yönetmelikte yer alan “yıkıcı ve irticai faaliyetlerde bulunmamış veya bu gibi faaliyetlere karışmamış olması” şartı yeni yönetmelikle kaldırılmıştır. Bu durumda tarikat öğretisiyle yetişmiş, onların her türlü fikrini benimsemiş, şeriat özlemi içinde olan, bunu da yaşam tarzı haline getirmiş bir aday bu askeri okullara girebilecek midir? Milli Güvenlik Kurulu hangi faaliyetleri milli güvenlik tehdidi olarak tanımlayacaktır? Bu tanım içinde şeriatçı, yıkıcı, irticai faaliyetler olacak mıdır? Bugünkü bakış açısıyla yapılan bir değerlendirme gelecekte hangi kriterle ele alınacaktır, gelecekte aksi yönde yapılacak bir değerlendirmenin zararı ne olacaktır? Asıl önemlisi bu değişikliğe neden ihtiyaç duyulmuştur? Bu değişiklik, Türk Silahlı Kuvvetlerini; bütün Türk Milletinin yerine siyasal İslamcı ideolojinin Silahlı Kuvvetleri durumuna sokmayacak mıdır?

Görünen odur ki; ülkemizde tarikat ve cemaatlerin devlet üzerindeki etkisi hızla artmaktadır. Tarikatlar, ülkemizin seçim sürecine girmesini fırsat görerek arzu ettikleri yapısal değişiklikleri gerçekleştirmenin telaşına düşmüşlerdir. Bu yapısal değişikliler aynı zamanda yeni anayasanın nasıl şekilleneceğinin de bir göstergesi gibi görünmektedir. Tarih; orduya, yargıya, okula, camiye siyaset sokulduğunda bir ülkenin başına gelen örneklerle doludur. Böyle giderse, korkarım 2023 yılının 29 Ekim’inde Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetimizin 100’ncü yılını kutlamak yerine bambaşka bir rotada sürükleniyor olacağız…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar