Facebook ta paylaştweet le

Yine olmadı

9.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Ülke olarak umudumuz, her zaman sorunların yapıcı bir üslupta kavgasız gürültüsüz ifade edilmesi, itirazların akla mantığa ve zeval getirmeyecek şekilde dile getirilmesidir. Etrafımızda yangın yerine dönmüş birçok ülke bulunmasına rağmen, Avrupa kapılarında medet uman nice milletler yola düşerken, birileri de şu güzel ülke yansa da yumurtamızı pişirsek diye mi düşünüyor. Ya da Avrupa kapılarına milletimiz yığılsa da, kimi çelme taksa, kimi botlarımızı patlatsa,  bazımızı da çırılçıplak soyup öldürene kadar dayak atsalar ne güzel olur diye mi düşünüyor. 

Böyle olduğunu aklıma dahi getirmek istemiyorum, ama davranış tarzımız bu maalesef.

Toplumsal mutabakatımız 1923 yılında kaydedilmiş, demokrasiye geçimizle perçinlenmiştir. Zaman zaman bu işleyişi hazmedemeyenler olsa da şimdiye kadar çok büyük hasar almadan sürdürülmüştür.

Ülkemiz için İsviçre, Almanya, ya da ABD tarzı bir refah düzeyi bekleyenlerin, kavga üsluplularını Afganistan, Irak ya da Suriye seviyesinde yapmaları, bizim refahımızı müreffeh batıya değil acz ve çıkmazlar içindeki Ortadoğu ülkelerine yaklaştırır.

2013 yılından buyana toplumu zorlayan, hayatın olağan akışına aykırı her davranış ve eylem toplumu yeni kırılma noktalarına, yeni düşmanlıklara sevk ederken, kur faiz ve enflasyon sarmalında boğulan, fakiri daha fakir zengini daha zengin yapan bir yapının kemikleşmesine yol açmaktadır.

Gemi kaptanın gemiyi bazılarının istediği istikamete götürmüyor olması gemiye açılmaya çalışılan deliğin gerekçesi olamaz.

Bu satırlarda; ekonominin iyileştirilmesi, piyasaların gelişmişlik ve refahı nasıl desteklemesi gerektiği üzerine yazılar yazıp duruyoruz. Kurallar basit ve açık: “Kavga olan eve kimse kız vermez.” Sermaye açığınız varsa dış finansman gereklidir. Dış finansman gelmesi için içerde huzur ve istikrar olmalıdır. Yatırılan sermayenin güvenliğinden kaygı duyulmamalıdır. Her dakika kapı arkasından kim kafa çıkaracak, kim darbe yapacak, kim muhtıra verecek, kim hapse atılacak bunlar yorucu sorular sermayenin böyle bir ülkeyle hiç işi olmaz.

Bunu biz biliyoruz da bu işleri yapanlar bilmiyor mu? Karanlık işler karıştırınca, borsa düştü, kur fırladı, faizler arttı, enflasyon çıktı. Yani gerçekte ne oldu; bu iş bize patladı toplumun yüzde doksanına karşılık gelen kesimine .

Tüm vatandaşların, istikrar sağlanması için dikkatli ve kararlı olması gerekir. Bu tür eylemlerin kendi cebine, ödeyeceği krediye, pazardan alacağı marula, marketten alacağı ete süte karşı bir hareket olduğu bilinmelidir.

İktidara, muhalefete ve “sesini kesmesi gereken” sesi çıkan tüm kesimlere karşı her yapılan hatanın piyasayı dalgalandıran, enflasyonu tetikleyen üretimi ve tüketimi etkileyen her eylemin bir bedeli olacağını hissettirmesi, dile getirmesi gerekir.

Sosyal medya herkesin cebinde, iktidardan yana olmak ya da karşı olmak, akşama kadar çalışıp eve ekmek götürmeye çalışan insana bir şey kazandırmaz. Netice herkesin 1 oy hakkı var 5 yılda götürüp sandığa atılıyor. Hepsi makbul hepsi değerli. Fakat iktidarın ekonomini bozan hataları, muhalefetin Tavşana kaç tazıya tut tarzı ikircikli politikaları senin cebini doğrudan etkiler. Ne olacak canım borsada hissem yok, dolarım yok, kredi borcum yok demek kafayı kuma gömmektir. Bu toplumda yaşayan her kesimi piyasaların dalgalanması etkiler. Ay sonunu getirmesiyle ilgilidir, refahıyla ilgilidir, geleceğiyle ilgilidir. İstikrarsızlığa yol açan herkes senin cebinin düşmanıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 7 Mayıs 2021 Cuma. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 6 Mayıs 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Suver, Türkiye - Çin Halk Cumh...

Günlük Burç Yorumları 5 Mayıs 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 4 Mayıs 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 3 Mayıs 2021 Pazartesi. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar