Facebook ta paylaştweet le

Kahire’den İzmir’e yansıyan ışık!..

9.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçtiğimiz haftasonu, gündeme düşen onca gürültü patırtı arasında, ilginç bir görsel şölen yaşandı. Tüm dünyada büyük ilgi uyandıran bu şölen, Mısır’ın başkenti Kahire’de gerçekleştirildi. Kahire Müzesi’nde yer alan 22 firavunun mumyaları, Kahire caddelerinden kortejle geçirilerek, yeni yapılan Ulusal Mısır Medeniyetleri Müzesi’ne taşındı.

Görkemli bir tören eşliğinde gerçekleştirilen nakil işlemi, büyük bir tanıtım atağına dönüştü.

Dünya basınında yaklaşık 400 televizyonun canlı olarak yayınladığı ‘Firavunların Altın Geçidi’ adı verilen tören, gerçekten renkliydi. Sosyal medya mecralarından milyonlarca insanın ilgiyle izlediği bu gösteriyi eğer kaçırdıysanız, ‘YouTube’dan bulup izlemenizi öneririz. Doğrusu bu görkemli tören, tarihsel zenginliklerin tanıtılması ve turizm hareketine dönüştürülmesi konusunda ilginç bir örnek oluşturdu. Mısır’ı takip edenler, geçmişte Hüsnü Mübarek döneminde de özellikle piramitlerle ilgili benzer tanıtım ataklarının yapıldığını anımsayacaktır.

 

Kadim bir kültür ve uygarlık

Geçmişten beri ilgi duyduğumuz ve her fırsatta hakkında daha çok bilgiler edinip, öğrenmeye ve kavramaya çalıştığımız Mısır uygarlığı ve kültürü; gerçekten kadimdir ve kökleri derindedir. Bu uygarlığın yer aldığı coğrafya da çok ilginçtir. Olanak ve fırsat bulunduğunda, mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken bir yerdir.

Bunca köklü bir uygarlığa ve kültüre sahip olan Mısır halkının şanssızlığı, darbelerle sıkça el değiştiren darbeci ve otoriter yönetimler tarafından yönetilmesidir. Bu durum, halkın geri kalmasında ve kaotik bir yaşam sürmesinde önemli rol oynamıştır. Ama günümüzde yaşanan bütün bu olumsuzluklar, Mısır uygarlığının ve kültürünün önemini yok edememiştir.

 

Nil nehrinde yeni yıla girmek

Bizim Mısır’a olan ilgimiz ve merakımız yıllar öncesine uzanıyor... 15 yıl önce, eşimle birlikte, kalabalık bir gezgin grubuyla İzmir’den Kahire’ye gitmiştik. Dönem Hüsnü Mübarek dönemiydi. Başta Tahrir meydanı olmak üzere, başkent Kahire’nin hemen her yanında Mübarek’in posterleri vardı. Aynı dönemde, aşırı dinci terör gruplarının yarattığı terör olayları ve tehditleri de sürüyordu. Kentte grup halinde dolaşırken ve tur araçlarıyla seyahat ederken, devletin görevlendirdiği silahlı güvenlikler turist gruplarına eşlik ediyordu.

Eğer yanlış anımsamıyorsak 2006’dan 2007’ye geçtiğimiz yılbaşı akşamını, Nil nehri üzerinde bir gezi teknesinde yaşamıştık. Gerçekten Mısır uygarlığının beşiğinde, Nil nehri üzerinde yeni bir yıla girmek çok farklı bir olaydı. Bizim unutamadığımız anılarımızdandır.

 

Kahire Müzesi ve İskenderiye Kütüphanesi

Kalabalık nüfusu nedeniyle çok büyük karmaşanın yaşandığı o yıllarda, trafik lambalarının bile doğru dürüst kullanılmadığı Kahire’de, karşılaştığımız manzaralar bizi üzmüştü. Doğrusu, böylesi köklü ve derin bir kültürün olduğu coğrafyaya yakıştıramamıştık bu görüntüleri.

Mısır seyahatimizde en çok ilgimizi çeken, Piramitler bölgesi ve Nil nehrinin kıyıları ile birlikte, Kahire Müzesi ve İskenderiye Kütüphanesi olmuştu. Bu kütüphaneyi görebilmek için, uzun süren bir yolculukla İskenderiye’ye kadar gitmiştik. O dönemde dünyanın en zengin müzesi olduğu ifade edilen Kahire Müzesi, doğrusu bizi büyülemişti. Sonraları, Mısır’da yaşanan toplumsal olayları İzmir’den izlerken, aşırıcı dinci radikal grupların Kahire Müzesi’ndeki eserlere zarar verebileceği endişesi, bizi epeyce üzmüş ve korkutmuştu. Çünkü o müze ve eserler, aynı zamanda insanlığın ortak zenginliğiydiler…

 

İzmir’in de böylesi uluslararası bir çıkışa ihtiyacı var

Aslında Kahire’deki şöleni izlerken, belleğimizde anılarımızın yeniden canlanmasına yol açan temel neden; İzmir’in de böylesi uluslararası bir hamleye ve tanıtıma ihtiyacı olduğu gerçeğiydi. Bu bağlamda, bilincimizde ve yüreğimizde, Kahire’den yansıyanışıklarla İzmir’in ışıkları buluştu, birleşti!..

Başta İzmir Büyükşehir Belediyemiz ve Başkan Tunç Soyer olmak üzere, yerel yöneticilerimizin bu konuyu ne denli önemsediklerini biliyoruz.

 

Kadifekale’deki tarihi tiyatro, bu fırsatı yaratabilir

Günümüzde bütün ülkeler ve belli başlı kentler, salgın sonrasının olağan koşullarına hazırlanıyorlar. Salgının aşılmasıyla birlikte, dünyada önemli bir turizm hareketininyaşanacağı öngörülüyor. İzmir, bütün kentsel dinamikleri ile birlikte, şimdiden böylesi bir hedefe hazırlanmalı ve kilitlenmelidir.

Kadifekale’de kazı çalışmaları sürdürülen tarihi tiyatronun turizme kazandırılması; Kahire örneğindeki gibi uluslararası bir tanıtımla yapılmalıdır. Akdeniz’in öncü, simge ve kadim kenti İzmir’imiz, böylesi bir çıkışı ve hamleyi, gerçekten hak ediyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 2 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Mustafa Serpen

10.04.2021 - 11:01
Değerli arkadaşım, İzmir büyük şehir belediyesi bünyesinde bulunan kültür ve sanat departmanı bazı çalışmalar yapıyordur. Son yıllarda ses getirecek sözünü ettiğin gibi bir çalışma olmadı. Dilerim senin bu yazın onlara ışık tutar. Emeğine kalemine sağlık. Yazılarını keyifle okuyoruz. Teşekkür ederiz.

Hüsnü Oral

10.04.2021 - 09:54
Yorumu zevkle okudum . İzmir Dünyanın İncisi olmalı . Sağol Dostum .
Yazarlar