Facebook ta paylaştweet le

Kraliyet Sirki ve Filip

16.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Allah rahmet eylesin. Bir adam 99 yaşında ölmüş. İngilizlerin bu vakayı nasıl pazarladıklarına hayran olmamak elde değil. Kendileri “royal circus” yani “Kraliyet sirki” derler.

Boş gezenin boş kalfası, gelini Diana’yı çileden çıkarmış. Hoş o da “çileden çıkmaya” yatkın bir hatun imiş ya. Ona da Allah rahmet eylesin.

Filip’in ne diplomatlıktaki dehası eksik kaldı ne de Polinezya’daki Vanatu Adası’ndaki kabile reisi ile olan dostluğu.  Hangi kişinin altına kraliyet yatını versen o da azar ve sağda solda dostluklar kurar. Bu maliyeti İngiliz halkına yükleyip bir de hayran edip onunla da yetinmeyip dünya alemde “Büyük İngiliz Büyüğü” diye BBC’de yaymaları ise her türlü akıl, izan ve insafı bir yana bırakıp hayran olunacak bir olay.

Türümüze şaşmamak elde değil. Kırım istila edilmiş. Türler tükeniyormuş. Denizlerdeki plastiklerin yüzde ellisinden fazlası balık avlarında kullanılan ağlar imiş.  Kuraklıktan milyonlarca insan içecek su bulamıyorlarmış. Göller kuruyormuş. Atmosferdeki karbon oranı 300 ppm’i aşalı yıllar geçmiş. Hepsi bir yana.

Filip diğer yana. Babası onunla ilgilenmediği için o çocukları ile çok ilgili imiş. İdeal bir “dayı” “ağabey”, “amca” ve “koca” imiş. Toprağı bol olsun.

Bir  AKP’li kasaba belediyesi yurtdışına, Almanya’ya,  resmi pasaportlar ile gezi düzenlemiş. 43’ü geri dönmemiş. Herhalde eş dost ziyaretine gitmişlerdir. Malum orada her birimizin bir akrabası vardır. Zaman ile ortaya çıkarlar. On tanesi falan iltica etseler idi, esas skandal olurdu.

İnsanların gözleri doymuyor. Doymadıkça da Filip örneğinde olduğu gibi makbul oluyorlar.

Türümüze şaşırmamak için bazı saflar da gayret ede dursunlar. Sonunda bu saftorikler belki birkaç düstur ile mi dünyayı kurtaracaklar? Belki de. Belki de bu tantana merakı, iki bin – iki bin yüz elli sene sonra falan durulacaktır.

Rus Çarı da halkına bir din seçmek için bir heyet görevlendirmiş. Müslümanlar alkol içmedikleri için elenmişler.  Katolikler tekdüze giyindikleri için elenmişler. Hristiyanlar arasında en cafcaflı giysiler en fiyakalı törenler Ortodokslarda olduğundan Çar onları seçmiş.  Bakınız tarihe. Aynen öyle olmuş, Rus halkının Ortodoks olması.

Tek düze yaşam içinde samimiyet ile böyle olaylar ile ve topun peşinde koşanlar ile bu kadar eğlenerek vakit geçiren necip türümüze olan hayranlığım da giderek artıyor. Ne muhteşem bir türüz ya Rabbim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 13 Mayıs 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 12 Mayıs 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 11 Mayıs 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 10 Mayıs 2021 Pazartesi Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 8-9 Mayıs 2021 Cumartesi.Pazar Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar