Facebook ta paylaştweet le

Dönüşüm için bir model

22.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İstanbul’da yayın yapan “Açık Radyo”, 1999 Marmara Depreminden bu yana her çarşamba günü saat 15.30’da yayınlanan “Altın Saatler” programında depremle ilgili konuları uzmanlarla birlikte değerlendiriyor. (İstanbul çevresinde FM 95.0 bandından ya da internetten “http://acikradyo.com.tr”  adresinden izlemek mümkün programları) Programın yapımcıları, Gürhan Ertür, Prof. Nuray Aydınoğlu, Elvan Cantekin, Argun Yum.

 

Avcılar Belediyesi

Geçen hafta İstanbul’un Avcılar ilçesinin CHP’li Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli ile bir söyleşi vardı. (http://acikradyo.com.tr/program/44312/kayit-arsivi) Başkan Hançerli ilçedeki kentsel dönüşüm çalışmalarını aktardı.

Avcılar ilçesi deprem açısından çok riskli bir bölgede buluyor. 1999 yılındaki Marmara depreminde, Gölcük’ten sonra en büyük hasar burada gözlendi. İstanbul Teknik Üniversitesi, Atilla Ansal, Haluk Eyidoğan gibi bilim insanlarıyla burada kapsamlı “mikro bölgeleme” çalışması yürüttü ve riskli alanlar saptandı. Ancak geçtiğimiz yıllara yani Handan Toprak 2014’de CHP’den Başkan olana dek bu konuda ciddi bir çalışma yapıldığı söylenemez. Açık Radyo’daki söyleşiden şimdiki Başkan Hançerli’nin de depreme hazırlık konusuna ciddi olarak eğildiğini öğrendik.

Başkan Hançerli, göreve gelir gelmez depreme karşı güvenli bir kent inşa etme hedefiyle “Hayat Kurtarma” hareketi başlatmış. Bu kapsamda, kentsel dönüşüm ile ilgili bir müdürlük kuruluyor, bir çalıştay düzenleniyor, riskli yapıların dökümü çıkarılıyor.

Diğer bir adım ise bu süreçleri yürütecek AVBEL şirketinin Belediye bünyesinde kurulması. AVBEL yetkilileri riskli apartman sakinlerini çağırarak yüklenicilerle uzlaşmalarını sağlayacak girişimlerde bulunuyor. Bu girişim sayesinde riskli binalardaki mülk sahiplerinin birlikte hareket etmesinin önü açılıyor. AVBEL girişimi, sözleşmelerin, finansal sürecin ve projelerin yönetiminin birlikte yürütülmesini sağlıyor. Ayrıca, yükleniciler arasındaki rekabet, yapım maliyetlerinin düşmesini de beraberinde getirmiş. Bu arada Belediye ile ilgili işlemlerde binalarını yenileyenlere yardımcı olunduğunu, kentsel dönüşüme giren projelerden harç alınmadığını belirtelim.

 

Riskli bölgede yenileme

Avcılar’da 11 bini aşkın bina olduğunu öğreniyoruz. Bunların en az yüzde 50’sinin deprem karşısında riskli olduğu kabul ediliyor. Bugüne kadar kentsel dönüşüm girişiminde bulunan bina sayısı 1400, bağımsız birim sayısı da 12 bin 500 civarında. Yaklaşık 40 bin kişi. Bu çalışmaların aşağı yukarı yarısı bir önceki Belediye Başkanı zamanında başlamış. Hançerli’nin bu yılki hedefi ise 1000 bina; yaklaşık 10 bin bağımsız birim.

“Avcılar Modeli” şöyle işliyor: AVBEL elemanları riskli binalarına çözüm arayan mülk sahipleriyle inşaatları yapmaya istekli yüklenicileri bir araya getiriyor. Başkan yüklenici seçiminde dikkatli davrandıklarını söylüyor ama bunun bir güvencesi yok. Ancak ödemeler senet yerine hak edişlerle yani yapılan işlere uyumlu yapılıyor. Ayrıca İş Bankası ve Denizbank ile anlaşmalar yapılmış Devletten alınacak 200 bin liralık düşük faizli krediler için. Kentsel dönüşüm işlerinde KDV’nin yüzde 1’e inmesi de binalarını yenileyenlerin ödemelerini rahatlatmış.

İmar ile sorunları biraz da direnerek çözdüğünü söylüyor Başkan: “Bugün yenilense hak kaybına neden olacağı için yenilenemeyen riskli binalarla ilgili imar planı değişikliği teklifleri hazırladık. Avcılar’daki yapıların güvenli, güçlü yapılara dönüşmesi için hazırlanan değişiklik teklifi aylarca İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar komisyonunda bekletildi. 16 Ocak 2020 tarihinde İBB İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nda haftada 2 gün birer saat oturma eylemi başlattık. Tekliflerimiz bu kararlı tutum sonrası İBB Meclisi’nden geçirildi. Böylelikle vatandaşların hak kaybına uğramadan binasını yenilemesinin önü açıldı.” Başkan Hançerli, patentini aldıklarını belirttiği modelin uygulanmasıyla Avcılar’da 10 yıl içinde riskli bina kalmayacağını vurguluyor.

 

Eksik gördüklerimiz

Açık Radyo’daki söyleşide eksik bulduğumuz bazı noktalar var. Örneğin, zemin etüdü, taşıyıcı tasarımı ve yapı denetimi uygulamalarında AVBEL’in ne kadar etkin olduğunu anlayamadık. Umarım, riskli binalar yenilenirken Avcılar gibi kritik bir bölgede yukarıda değindiğim hususlarda hata yapılmaz.

Diğer kritik bir nokta da yüklenicilerin işi yarım bırakma olanağı. AVBEL aracılığı ile yükleniciye senet verilmesi yasaklanmış, ödemeler hak edişler ile yapılıyor ama “İzmir Modeli”nde olduğu gibi bina tapularının Belediye güvencesinde kalması, iş tümüyle tamamlandığında yükleniciye aktarılması, daha sağlam bir yol olarak gözüküyor. Böylece AVBEL’in güven verici arabulucu rolü daha da pekişir.

İzmir’de Aziz Kocaoğlu döneminden beri uygulanan sağlam bir model var. Umarız Avcılar modeli de uygulamada başarı kazanır da ülkemizde riskli bina sayısı azalır.

NOT: 23 Nisan dolayısıyla okurlarımızın ULUSAL EGEMENLİK ve ÇOCUK BAYRAMI’nı kutluyor, bugünlere gelmemizi sağlayan Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarını sevgi, özlem ve saygı ile anıyoruz. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar