Facebook ta paylaştweet le

Lisanın ilkelleşmesi ve bir film: Da 5 Bloods

22.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Oscar’a aday olmuş bir film, “İzleyeyim” dedim. Demez olaydım!

Önyargılar ile uğraşmış bir insan olarak, DA 5 Bloods filmini epey sarsılmış olarak bitirdim.  Geldiğimiz nokta bu ise: thank you very much, tencerede bulamaç ve hiç durma geri kaç.

Filmin özeti: Vietnam, ayrıca: siyah, beyaz, Asyalı (“çekik göz”) arasındaki önyargılar. Altın, ABD savaşı. Özetin özeti: fuck, shit, motherfucker, bir daha shit  vs. Sonuna kadar seyretme nedenim Oscar’a aday gösterilmesi. Genelde kapatırsın TV’yi biter.  Sifonu çeker gibi üstüne yazmak bile paye vermek olur.  Bu kadar banal bir senaryo ve bu kadar kötü oyunculuk, pes doğrusu!

Bu yol yol değil. Lisanın bu şekilde ilkelleşmesinden tedirginim.

Nasıl objektif olarak ortalama vücut ağırlığı 75 kg olan bir toplulukta 85 kg ortalamanın üstünde ise, benim İngilizce bilgim de ABD’de yaşayanların ortalamasının üzerinde. Objektif bir saptama olarak. ABD’nin Vietnam travmasını, Afrika kökenli ABD’lilerin polis dehşeti karşısındaki hisleri ve eğitim sorunları vs, empati ile karşılıyorum. ABD’yi beyaz/sarı/siyah her nasıl iseler, yerlilerinin en az yüzde sekseninden daha etraflıca gezdim.

Ama bir kültür nasıl olur da bu denli ilkelleştirilir? Bu filmi yapanlar yapabildikleri için yapmışlar. Dachau’da insanları fırına koyanlar nasıl yapabildikleri için yapmışlarsa. Ne düşünmüşler, ne paylaşıyorlar? Kendilerinin de bildiklerini sanmam. Shit, Fuck, Motherfucker!  Yeah man! Make America great man!

ABD “ilk ismi kullanarak” ve bunu yaygınlaştırarak kültürel bir yayılmacılık yaptı. Bu kısmen ilişkileri basitleştirdi. Kısmen kopyacılarca da benimsendi. Almanya’da bir online banka’da (N 26)  ilk ismimle hitap edilince “Yeter” dedim. Ya’hu bankada hesabı, para yollamak vs için açıyorum. 3 buçuk genç banka sahibinin kültürel değişim hezeyanını paylaşmak için değil. Bizde de internetten pazarlama yapan firmalar olduğu gibi Amerikanca’yı Türkçe’ye çevirerek kullanmaya çalışıyorlar. Örneğin Trendyol. İlginç tarafı Amazon com.tr firmasının daha özenli bir Türkçe kullanması. ABD  daha da ileri giderek İngilizce’yi katlediyor ve bunu filmleştiriyor. Shit man!

Gençler bu norm ile yetişiyor ve korkarım bunu normal de sanıyorlar.

Lisan bir temas noktası ve her karşılaşma bir sürtüşme ve muhtemel bir vahşet odağı. Ne kadar mesafe tutulur ise o denli birbirimizi anlayabiliriz. Mesafe hiç sürtüşmeye yer vermeyecek kadar uzak ise, belki etkileşim de olmaz. Olmasını ise her karşılaşmada istiyoruz ve bundan faydalanıyoruz. Mesafeyi çok uzak tutarak hiç temas etmemek istenen bir şey değil.

Ama mesafeyi kültüre göre (ilk isim ile hitap ederek) çok hızlı azaltmak ve bir adım öteye giderek ve ötesine “samimiyet” diyerek küfürlü konuşmak ise sürtüşmeyi olumlu etkileşimden tehlikeli ilkel bir boyuta taşımak oluyor.  Gereksiz, yapıcı değil. Ve korkarım bu konuya kafa yormak, “kültürün” gittiği yol – en azından Bitcoin’in para piyasasındaki yeri hakkında düşünmek kadar önemli!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 13 Mayıs 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 12 Mayıs 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 11 Mayıs 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 10 Mayıs 2021 Pazartesi Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 8-9 Mayıs 2021 Cumartesi.Pazar Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar