Facebook ta paylaştweet le

Mevzuatımız açısından kripto varlıklar

22.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye kamuoyu, finansal piyasalardaki teknolojik yaklaşımın her gün daha fazla artmasıyla ortaya çıkan kripto para birimleri bakımından, uluslararası finansal raporlama standartları (UFRS) doğrultusunda muhasebeleştirme ve vergilendirme dahil birçok konuya ilişkin yasal düzenlemeleri beklerken, 16 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazetede, Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik “Yönetmelik“ yayınlanmış ve kripto varlık kavramı mevzuatımızda ilk kez bir “yasakla” birlikte yer bulmuştur.

Söz konusu Yönetmelik doğrultusunda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kripto varlıkların ödeme aracı olarak kullanılmasını engellemiş durumdadır.

Yönetmelik kapsamında, kripto varlıklar,“dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıklar” olarak tanımlanmıştır.

Yönetmeliğe göre; ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kripto varlıklar kullanılamayacaktır. Ayrıca, kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacaktır. Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremeyecek, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamayacaktır. Bununla birlikte, yine ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemeyecektir.

Yukarıda anılan düzenleme içeriklerinden, kripto varlıkların alım satımının yasaklanmadığı göze çarpmaktadır. Bununla birlikte, kripto paraların herhangi bir şekilde ödeme enstrümanı olarak kullanılması yasaklanmıştır.  İlgili Yönetmeliğin yürürlük tarihi 30 Nisan 2021 olarak belirlenmiştir.

Anılan Yönetmelik bir yana, ülkemizde Kripto paraların bir emtia mı yoksa para mı olduğuna yönelik tartışmalar devam ederken;  İstanbul’da, İcra Hukuk Mahkemesi tarafında, 19 Nisan tarihinde, Türkiye'deki kripto para piyasası için önemli bir karar verilmiştir. Sözü edilen mahkeme kararı kapsamında; “kripto paraların da emtia ve menkul kıymetler kapsamında değerlendirilmesi gerektiği, bir çeşit dijital döviz veya sanal para olarak kabul edildiği, dolayısıyla haczedilebileceği” belirtilmiştir.

Bununla birlikte, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 6. Hukuk Dairesi’nin 13.11.2020 tarihli kararı açısından da, kripto paraların da dahil olduğu dijital mal varlığı konusuna değinmek uygun olacaktır. Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 6. Hukuk Dairesi,  E.2020/1149, K. 2020/905 sayılı kararında, istinaf incelemesinde, “miras bırakanın ölüm tarihi itibariyle tüm aktif ve pasif mal varlığının tespiti ve bu minvalde dijital mal varlığının terekesine dâhil olması gerektiği nazara alınarak dijital terekesinin de tespiti yapılarak araştırma ve inceleme sonucunda bir karar verilmesi gerekir” şeklinde hüküm kurmuş, dolayısıyla kripto paraların da dahil olduğu dijital mal varlığının da miras açısından terekeye dâhil olduğu sonucuna varmıştır. 

Vurgulamak gerekir ki; Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 01 Mart 2021 tarihli açıklamasında, “Kripto paralarla ilgili dünya genelinde oluşan kaygıları biz de paylaşıyoruz. Konuya ilişkin gelişmeler ve ülkemizdeki durum, Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir.” ifadeleri kullanılmıştır.

İlgili açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, konuya ilişkin olarak, Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu ve ilgili diğer kurumlarla işbirliği halinde çalışmalar yürüttüğü belirtilmiştir. Dolayısıyla, ilgili kurumların çalışmaları doğrultusunda, önümüzdeki günlerde, yeni düzenlemelerin gündemimize geleceği öngörülmektedir.

Hayatın birçok alanında karşımıza çıkmaya devam edecek olan kripto varlık konusunda, ülkemizde, bilhassa vergilendirme bakımından halen dünyadaki gelişimi yakalayabilecek mevzuatsal düzenlemelere ihtiyaç duyulmakta olduğu, kripto varlıkların niteliği itibariyle yüksek mahkemelerin verecekleri kararların da yol gösterici olacağı düşünülmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 7 Mayıs 2021 Cuma. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 6 Mayıs 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Suver, Türkiye - Çin Halk Cumh...

Günlük Burç Yorumları 5 Mayıs 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 4 Mayıs 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 3 Mayıs 2021 Pazartesi. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar