Facebook ta paylaştweet le

Amerika’dan… Ermeni Soykırımı

24.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçen haftalarda yazdığım üzere beklenen kararın açıklamasına az kaldı. Başkan Joe Biden 1915 olaylarını resmen “soykırım” olarak tanımaya hazırlandığını söyledi. Wall Street Journal, New York Times, Reuters ve Washington Post gazetelerinin satır aralarından yaptığım çıkarımlara göre Biden, 1915 olaylarının anma günü 24 Nisan’da yapacağı açıklamada “soykırım” ifadesini kullanma olasılığı oldukça yüksek.

Politika her daim değiştiğinden 24’üne kadar senaryonun değişme durumu da var. Başkan Biden daha önceki başkanlar gibi sembolik açıklamalarla durumu idare edebilir. En kötü senaryoda “soykırım” kelimesinin kullanılmasından sonra Türk Amerikan ilişkilerinin hayli gerileceği aşikar. Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki konu ile ilgili açıklama yapmaktan yada detay vermekten kaçıyor.

Başkan Biden’ın çoğu konuşmasını dinlemiş birkaç toplantısına katılmış olmam sebebi ile, seçim zamanı yürüttüğü kampanyalarda son derece sert çıkışları olan başkanın 1915 olaylarını soykırım olarak kabul edeceğini ve bunun doğru olduğuna inandığını söylediğinin de altını çizeyim.

 

Peki ne olacak?

Olası bir “soykırım” kelimesini duyma olasılığında Türk Hükümetinin Amerikan yerlilerinin “asimilasyon” olayını gündeme getirerek diplomatik protestolarda bulunması ve muhtemelen ABD’nin İncirlik Hava üssünün kullanılmasını yasaklayacağını tahmin ediyorum.

Gerginlik senaryolarına devam edersek, Ekonomi ve Dış Araştırmalar Merkezi Başkanı Sinan Ülgen’in Birleşik Devletlerden yapılan ihracata gayrı resmi engellemeler yapacağına inandığını söylemesi de dikkatlerden kaçmadı. Bunun yanı sıra, Türkiye’deki genel kanının da bu yönlü olduğunu, soykırımın olmadığını “Türk halkı tarihin bu sayfasını sadece Ermenileri değil, Balkanlarda etnik temizliğe uğrayan Türkleri de vuran bir trajedi olarak görüyor” diye devam etti.

Gazete eski ABD Başkanlarından sadece Ronald Reagan'ın "soykırım" ifadesini kullandığını, Trump döneminde ise Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany'nin bir kez "Ermeni Soykırımı Anıtı" ifadesini kullandığını hatırlattı.

 

Wall Street Journal'a konuşan Ermenistan'ın ABD Büyükelçisi Varuzhan Nersesyan, Biden'ın soykırım ifadesini kullanmasını umduklarını söyledi. ABD'deki Ermeni Birliği Başkanı Bryan Ardouny de "ABD'nin soykırımı tanıması sadece ABD'nin insan hakları konularındaki itibarını artırmayacak, aynı zamanda gelecekteki soykırımları da önleyecektir" diye konuştu.

 

Azerbaycan'ın ABD Büyükelçisi Elin Süleymanov ise Washington'ın bu ifadeyi kullanmasının, Ermenistan ile Türkiye arasındaki normalleşmeye katkıda bulunmayacağına dikkat çekerek "Bu bölgeye fayda sağlamayacaktır" dedi.

 

Önceki başkanlar ne demişti?

 

Eski ABD Başkanı Donald Trump ve selefi Barack Obama, 1915 olayları için "Büyük Felaket" anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesini kullanmıştı.

ABD Başkanları, Bill Clinton döneminden bu yana her yıl 24 Nisan'da benzer açıklamalar yapıyor.

 

Öte yandan Ocak ayında başkanlık görevini devralan Biden, henüz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı aramadı.

 

Biden’ın Afganistan Kararı

Bizim tarafımızda Ermeni soykırımı kararı beklenirken Birleşik devletlerin gündeminde başka olaylar var. Bunlardan biri de Başkan Biden’ın Afganistan ile ilgili verdiği geri dönüş kararı.

Dünya Ticaret Merkezi kulelerine düzenlenen terör saldırısının 20. Yılına denk gelen 11 Eylü 2021’e kadar Afganistan’daki tüm askerlerini çekeceğini açıklamıştı. Eve dönüş kararını zamane Başkanı GW Bush “Savaşa giriyoruz” diye duyurduğu Beyaz Sarayın “Treaty Room” dan yapması bana göre çok hoştu.

Donald Trump “ Ne işleri var çocuklarımız eve dönsün” diyerek Taliban ile yaptığı görüşmelerde bu tarihin 1 Mayıs olması gözleri bölgeye çevirdi. Afgan Yönetiminin Taliban ile içinde bulunduğu sıkıntılı durum ve genel karışıklık ile bu çekilmenin tarihinin uzayacağı aşikar.

Bu çekilmenin Amerikan bütçesine yapacağı katkı ise 822 milyar dolar. Birleşik Devletler tarihinin en uzun savaşını yaşayan ve toplam 2500 askerini kaybeden Amerika, geri çekilmeyi 36 NATO ülkesindeki yaklaşık 9600 askeri ile birlikte yapacak.

Bu noktada Washington’un 24 Nisan – 4 Mayıs arasında İstanbul’da yapılması öngörülen ve Afganistandaki çatışmaları sonlandırmayı hedefleyen barış görüşmelerinden mutlu olduğunu eklemek lazım. Buradaki Türk ev sahipliği hem ikili ilişkilerde bir adım hem de bir noktada pozitif bir ajanda oluşturuyor.

Bu noktada yapılan temasların olumlu geçmesi ABD – Afganistan ilişkilerinde uzlaşmacı konumumuz Türk – Amerikan ilişkilerinin iyileştirmesine fayda sağlayacağı aşikar.

 

Haftaya dünyanın merkezindeki güncel haberler ile karşınızda olabilmek dileği ile hoşça kalın…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 13 Mayıs 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 12 Mayıs 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 11 Mayıs 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 10 Mayıs 2021 Pazartesi Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 8-9 Mayıs 2021 Cumartesi.Pazar Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar