Facebook ta paylaştweet le

Sevdiğim bir insanı kaybedince: Mehmet Dönmez

30.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Büyükelçi, arkadaş ve kardeşim Mehmet Dönmez’i kaybettiğimiz haberini alınca şok oldum. Covid sebebi ile kısa süren bir rahatsızlığı yeni atlatmıştı. İstanbul’dan on gün kadar önce telefon etmişti. “Güman, corona oldum; ama iyiye gidiyor, atlatıyorum. Aşımı da oldum zaten, merak etme” demişti. Ferahlamıştım.

Gelelim tanışıklığımıza. İzmir Turizm Bölge Müdürü olduğum yıllarda Arkeolog Ahmet Dönmez ağabeyimiz, İzmir Belediyesi Fuar Turizm Müdürü olarak görev yapıyordu. İlgilendiğimiz konuların yakınlığı nedeniyle hem koordinasyon içinde, dostça çalışıyorduk. Her konuda beraber, ortak çalışmalar yapardık.

Gerçekten bir ağabey gibi, kardeş gibi, sevgi ve saygı içinde bir birlikteliğimiz vardı.

Mehmet Dönmez ise Ahmet Ağabey’in oğluydu ve zannedersem Ankara Siyasal Bilgiler’de okuyordu. Kısacası rahmetli Mehmet Dönmez, benim için bir baba dostu yadigarı idi.

Ancak ilerleyen yıllar içinde tayinler ve yurt dışı görevler nedeniyle çok sık bir arada olamadık.

Kadere bakın ki Mehmet Dönmez de Dışişleri Bakanlığına girmiş, diplomat olmuştu. Benim büyük oğlum Ahmet İhsan Kızıltan da Dışişleri’nde büyükelçi oldu ve meslektaş oldular. İki baba dostunun oğulları meslektaş olup bugünlere geldiler.

Bundan iki yıl kadar önce bir gün ofisimde otururken çok yakın dostum ve İngiltere Büyükelçiliğinde beraber çalıştığımız Büyükelçi Sayın Ümit Pamir telefonla aradı. “Diplomat arkadaşım Büyükelçi Mehmet Dönmez emekli oldu, İzmir’e geliyor. Senin ismini verdim, ilgini rica ediyorum” dedi. Elbette çok memnun oldum.

Ben, “Acaba bu büyükelçi, Ahmet Ağabey’in oğlu mu acaba” diye düşünürken Mehmet Bey beni aradı ve ziyaretime geldi. Tanışıklık ve hemşeri sıcaklığı ile birbirimize sarıldık, bir ağabey ve kardeş olarak.

Çok sevilen bir diplomat olarak Yemen’de ve Danimarka’da büyükelçilik yapmış, ayrıca Hamburg’da başkonsolos ve Zürih’te konsolos olarak üstlendiği görevlerinde çok başarılı olmuştu. Ben de Kopenhag Büyükelçiliğimizde Turizm Müşaviri olduğum için birlikte hatıralarımızı yad etmiştik.

Çok vazifeşinas, çok zarif bir diplomat olarak şöhret yapan bir kişi olduğunu diğer meslektaşlarından da zevkle dinledim.

İzmir’de, benim ofisimde yaptığımız sohbetlerimizle dostluk ve yakınlığımızı perçinledik.

Bilgili, sabırlı, ketum ve mesleğinin değerlerini taşıyan bir kişi idi sevgili Mehmet Dönmez.

Bu arada ben haftalık Gözlem gazetesinin yayın kurulu üyesi ve yazarı olarak Sayın Çetin Gürel ile beraberdim. Kendisine Büyükelçi Mehmet Dönmez’den söz ettim ve kendisini haftalık yayın kurulu toplantılarımıza davet etmeyi önerdim. Çok memnun oldu ve böylece Mehmet Dönmez de Gözlem Yayın Kurulu’na dahil oldu. Kurulda da iki seneye yakın beraber görev aldık. Tecrübesi, dünyayı tanıması ile gazeteye de önemli katkıları oldu. Ayrıca dostluğu, zarafeti ve meziyetleri ile bütün kurulun sevgi ve saygısını kazandı. Biz de onu kazandık.

Ancak bende baba dostu olarak yeri hep ayrıydı.

 

Gerçek bir İzmirliydi.

 

Elinden eksik etmediği fotoğraf makinesi ile tespit ettiği görüntüleri bizlerle paylaşmaktan büyük keyif alırdı. Yıllar süren görevlerinin ardından İzmir’de yeniden bir dost çevresi kurdu ve beni de dostlarıyla tanıştırdı.

Eski okul arkadaşlarını, Atatürk Lisesi’nden mezun olup İzmir’e yerleşen emekli diplomatları bir araya getirdi. Güzel günlerin yeniden yaşanmasına vesile oldu. İzmir’de dost ve arkadaşları ile mutlu günler geçirdi.

Ancak İstanbul’a yaptığı son ziyaret, güzel yaşadığı ömrünün sonuna geldiğinin bir nişanesiydi. Aşı olmuş olmasına rağmen Covid-19’a yakalandı, bir hafta içinde iyileşti. Ancak hastalık, kalbinde bir zayıflığa yol açtı ve kriz geçirdi. Bunu da atlatmasına rağmen birkaç gün sonra ebediyete intikal etti.

Çok sevdi, çok sevildi ve yeri doldurulamayacak bir yıldız gibi sonsuzluğa uçtu gitti.

Dostum ve arkadaşım Mehmet Dönmez’e Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyorum. Onu hep özleyeceğiz, ruhu şad olsun.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 13 Mayıs 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 12 Mayıs 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 11 Mayıs 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 10 Mayıs 2021 Pazartesi Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 8-9 Mayıs 2021 Cumartesi.Pazar Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar