Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ege’nin iki yakasını birleştirme zamanı

11.3.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye ile komşumuz Yunanistan arasında esen dostluk rüzgarları, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın 8 Mart’ta İzmir’de gerçekleştirdiği “4. Yüksek Düzeyli işbirliği Konseyi Toplantısı” ile yeni bir aşamaya geçti. İki ülkenin liderlerinin yanı sıra bakanlarını da bir araya getiren bu toplantıda, Türkiye ile Yunanistan arasında ulaşım ve turizm başta olmak üzere çok önemli işbirliği anlaşmaları da imzalandı.

İzmir Alsancak Limanı ile Selanik Limanı arasında imzalanan kardeş liman anlaşması, sonuçları itibariyle bölgemizi çok yakından ilgilendiren ve bölgemizin geleceğini şekillendirecek çok değerli bir adımdır. İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi olarak, birbirinin ikizi olan, aralarında güçlü tarihi bağlar bulunan bu iki şehri yakınlaştırmak için büyük çaba gösteriyoruz. Yunan Adaları ile Ege kıyılarını buluşturan karşılıklı seferlerin güçlenmesinin yanı sıra Selanik ile İzmir’in karşılıklı seferler ile deniz yolu ve hava yolundan birbirine bağlanması gerekiyor. İzmir ile Selanik arasında planlanan ve iki ülke vatandaşlarının rahatça seyahat edebilecekleri Doğu Avrupa ve Balkanlara yönelik Ropax (araç ve yolcu taşıyan gemi) seferlerini başlatmak için büyük çaba harcıyoruz. Seferlerin başlaması noktasında çok önemli bir kavşağa geldik.

İki ülke arasında imzalanan turizm alanındaki işbirliği anlaşmasının, Ege kıyıları ile Yunan adaları başta olmak üzere Yunanistan arasındaki turizm ve ticareti canlandıracağına inanıyoruz. Biz de Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu işbirliği ile 28 Mart’ta düzenlediğimiz “Türkiye-Yunanistan Deniz Turizmi ve Yatırımları Forumu”nda iki ülkenin deniz turizmi yatırımcılarını bir araya getireceğiz ve karşılıklı turizm hamlesine güçlü bir katkı koyacağız. Açılış konuşmalarıyla başlayacak Forum’da, Türk ve Yunan deniz turizminin önde gelen isimleri ve yatırımcılar, “Marina İşletmeciliği”, “Yat İşletmeciliği, “Kruvaziyer Gemi ve Turistik Liman İşletmeciliği” ile “Feribot İşletmeciliği” sektörlerinde işbirliği konularında odak grup çalışması yapacak. Bu çalışmaların ardından “Deniz Turizmi Yatırımlarının Değerlendirilmesi” konferansı düzenlenecek. Forum, sonuçların değerlendirilmesi ve sonuç raporunun hazırlanmasıyla tamamlanacak. Forumda alınacak kararların ve yatırımcılar arasında yapılacak görüşmelerin, yeni işbirliği pencereleri açacağına inanıyoruz.

Ege, masmavi denizi, birbirinden güzel koyları ve mitolojik efsanelere esin kaynağı olmuş zengin tarihi ile dünyanın en güzel coğrafyasına sahip. Bu güzel coğrafyaya yeterince turist çektiğimizi söyleyemeyiz. Üstelik Ege Denizi’nin iki yakasının turizm alanında işbirliği yeterli düzeyde değil. Her iki ülke vatandaşlarının kolayca seyahat edebileceği, karşılıklı yatırımların gerçekleşeceği bir atmosferi yaratırsak, Ege’nin zenginliğini hep beraber artırıp, hep beraber paylaşabiliriz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test