Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ege'yi birlikte paylaşıp beraber tanıtalım

8.4.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye ile komşumuz Yunanistan arasında son dönemde bahar havası yaşanıyor. Küresel terör tehdidi ve mülteci krizinin yarattığı olumsuz atmosfere rağmen yakalanan işbirliği havasını somut projelere doğru genişletmek için çabalar artıyor. İşte bu çalışmaların belki de en önemlisi, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın 8 Mart'ta İzmir'de buluşmasından hemen sonra, 28 Mart'ta gerçekleştirdiğimiz "Türkiye-Yunanistan Deniz Turizmi ve Yatırımları Forumu" oldu.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi  ve Yunanistan Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğu koordinesinde İzmir'de düzenlediğimiz Forum, iki ülkenin turizm yatırımcılarının el ele, sırt sırta verip birlikte paylaştığımız Ege Denizi'ni dünyaya ortak şekilde tanıtma ve pazarlama yönünde çok güçlü bir ümit verdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, 2017 yılından itibaren İzmir-Midilli seferlerine başlayacaklarını açıklaması da Foruma katılan Türk ve Yunan katılımcılarda büyük heyecan yarattı.

Forumda “marina işletmeciliği”, “yat işletmeciliği”, “kruvaziyer gemi işletmeciliği ve turistik liman işletmeciliği”, “feribot işletmeciliği” ve “turizm sektöründe yatırımlar” başlığı altında düzenlenen beş ayrı odak grup toplantısı, oldukça verimli geçti. Toplantılarda mevcut sorunların nasıl çözüleceğini konuşmanın yanı sıra Türk ve Yunan turizmcilerinin işbirliği alanlarında çok önemli öneriler gündeme getirildi.

Marina işletmeciliğinde iki ülkenin ortak pazarlama faaliyeti olarak uluslararası denizcilik fuarlarına müştereken katılması, uluslararası medya kanallarında Ege Denizi’ni pazarlamaya yönelik ortak çalışmalar yapılması, iki ülke arasında yatçılık faaliyetleri, yarışları, rallileri ve festivalleri düzenlenmesi, yıllık kontrat yapan yat sahiplerine iki ülke marinaları arasında yapılacak mutabakatlarla indirim ve süreli ücretsiz bağlama imkânları sağlanması, Ege Denizi tek bir destinasyon olarak ön plana çıkartılması konuları değerlendirildi.

Yat turizmi alanında bilgi alışverişinin önemi vurgulanırken, mevzuatın her iki ülkenin işbirliği yapacağı şekilde güncellenmesi, Ege Denizi’nde seyir yapan yatçıların Türkiye veya Yunanistan’dan alacakları tek bir transitlog ile gezmeleri, Avrupa’da çok izlenen haber kanallarında Türkiye ve Yunanistan Ege Denizi’ndeki yat turizmi için müşterek reklam verilmesi konuları görüşüldü.

Kruvaziyer turizminde Ege Denizi'ni tercih edilebilir hale getirecek öneriler ele alındı. Mevcut limanlarda gerekli iyileştirmelerin gerçekleştirilmesi, yeni kruvaziyer limanları yapılması ve kruvaziyer limanlarının iyileştirilmesi için müşterek yatırımcıların cesaretlendirilmeli, büyük acentelerin, kruvaziyer hat acentelerinin, tur operatörlerinin, liman turu düzenleyen acentelerin teşvik edilmesi konuları üzerinde değerlendirme yapıldı. Yunan adalarına uğrak yapan gemilerin yolcularının Türkiye'ye kara turu yapması önerisi de dile getirildi. Son dönemde büyük gruplarımızın Yunanistan'da yaptığı marina yatırımları ve yeni yatırım hazırlıkları, deniz turizminde yeni işbirliği imkanlarına kapı açacaktır.

Feribot işletmeciliğinde, gündemdeki “Türkiye – Yunanistan” ve “İzmir – Selanik” hattı projelerinin desteklenmesi gerektiği ifade edildi. Bize göre mevcut hatlar korunarak, Türkiye'den olabilecek en uygun noktalardan Yunan adalarına deniz yolu hatları oluşturulmalıdır.

"Türkiye-Yunanistan Deniz Turizmi ve Yatırımları Forumu"nun sonuç bildirgesi önümüzdeki günlerde yayınlanacak. İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, her iki ülke arasında deniz turizmi ve yatırımlar alanında sağlam bir iletişim ağı kurmak için atılan bu adımın, ilgili platformlara taşınmasının ve alınan kararların hayata geçmesinin takipçisi olacaktır. Bu çalışmaların nihayetinde en büyük dileğimiz, iki ülkenin birlikte paylaştığı Ege Denizi'ni yeniden kardeşlik denizi haline getirmektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test