Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

“Liman için elimizi taşın altına koyalım”

10.6.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir, varlık sebebi limanı olan dünyada sayılı şehirler arasında yer alıyor. 8 bin 500 yıllık geçmişi olan, Tarihi İpekyolu üzerinde bulunan İzmir Limanı, antik çağdan bugüne doğunun en batısında, batının ise en doğusundaki konumu ile hep stratejik değere sahip oldu. Bu topraklarda yaşayanlar, sadece limanı değil İzmir Körfezi’nin de çok büyük değer olduğunu hiç unutmadı. Osmanlı’dan bugüne Körfeze yapılan yatırımlar, limanın şehir için olmazsa olmaz olduğunu ortaya koydu. Limanın medeniyet getirdiğinin en büyük ispatı İzmir Limanı oldu.

Bugün dünyanın en önemli limanları tarih boyunca sürekli büyüme gelişme içerisinde. Örneğin Rotterdam Limanı’nın mevcut hale gelmesi tam 700 yıl sürdü. İzmir Limanı da 19. Yüzyılda Doğu Akdeniz’in en önemli limanı olduğu gibi, Cumhuriyetin yaklaşık ilk 50 yıllık döneminde Türkiye’nin en büyük limanı unvanını korudu. 

Ancak özelleştirme kapsamına alınmasından sonra İzmir Alsancak Limanı’nda yatırımlar durma noktasına geldi. Özelleştirme sürecinin tamamlanamaması, imar planlarına yapılan itirazlar sonucu liman her geçen yıl kan kaybetti. Örneğin Mersin Limanı, 2007 yılında yük elleçleme miktarı bakımından Alsancak Limanı’nın gerisindeyken, bugün 3 katı büyüklüğe ulaştı. Yine komşumuz Yunanistan’ın Pire Limanı, yeni yatırımlarla Alsancak Limanı’nın 5 katı büyüklüğe kavuştu. Limanı yönetenlerin ve personelin üstün gayretleri de bu gerilemeyi durdurmaya yetmedi.

Geçen ay limanın geleceği ile ilgili olumlu bir gelişme yaşandı. Bilindiği gibi geçtiğimiz yılın Kasım ayında askıya çıkarılan “İzmir Kruvaziyer Limanı” ve “İzmir Yük Limanı” imar planlarına çeşitli itirazlar gelmişti Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından bu itirazlar dikkate alınarak hazırlanan limanın yeni imar planları, Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından onaylanarak Resmi Gazete’de yayınlandı. Askı süresinin bitiminde ise İzmir Alsancak Limanı’nın özelleştirilmesi sürecinin önü açılacak.

Bizim en büyük isteğimiz, İzmir Alsancak Limanı’nın büyümesi ve yaşaması için başta İzmir Körfezi yaklaşma kanalının taranması, limanın modernize edilip kapasitesinin artırılması gibi  yatırımların bir an önce başlamasıdır. Bugün İzmir, ulaştırma bağlantılarının da gelişmesiyle Aliağa, Nemrut, Çandarlı, Dikili, Çeşme ve Kuşadası liman bölgelerini de içine alan “Büyük İzmir Limanı” adıyla anılmayı hak ediyor. Alsancak Limanı “Büyük İzmir Limanı”nın yüzük taşıdır. İzmirliler olarak limanın bize getirdiği nimetleri paylaşıyoruz.  Liman şehri olmanın havasını soluyoruz. Dünya ile rekabet ederken, turist ve yatırımcı çekerken limana sahip olmanın avantajını yaşıyoruz. Öyleyse İzmir’in geleceği için bu değerli elması parlatmamız gerekiyor. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test