Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Erdoğan ödül verdi Ömer ve Ali Koç en büyük alkışı aldı

10.6.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yer Tarabya Oteli… Tarih kokuyor. Eski Türk filmlerinde hep bu oteli görürdük. Hulusi Kentmen iyi patron olarak bu otelde sorun çözerdi…

İşte bu otelde geçtiğimiz günlerde yapılan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 23. Olağan Genel Kurulu’na bardaktan boşalırcasına yağan yağmur altında bu düşüncelerle girdim…

Türkiye’nin önde gelen bütün ihracatçıları oradaydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı nedeniyle yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle oluşan sert havanın dışında ortalık sütlimandı… İşadamları birbiri ile sohbet ediyor, anılarını anlatıyor iyi dileklerini iletiyorlardı. Dünyanın dört bir yanına mal satıp Türkiye’nin zenginleşmesini sağlayan işadamları bunlardı… Bugünün Hulusi Kentmenleri...

Sıcak bir atmosfer vardı… Hani o çok özlediğimiz olmasını istediğimiz hava… Birbirine rakip, farklı düşüncelerde belki de farklı inançlardan işadamları daha fazla ihracat için yapılması gerekenleri konuşuyorlardı.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve yönetimi bu sıcak iklimin oluşmasında başrolü üstlenmişlerdi…

Büyükekşi’yi 25 yıl öncesinden bilirim… Bugün bir dünya devi olmaya yelken açan Ziylan’ın belki de emekleme yıllarıydı… İşletmede inancı, düşüncesi farklı insanlar liyakata uygun olarak çalışıyordu.

İlişkiler sıcak, hedef dünya markası olmaktı… O yağmurlu günde Tarabya Otel’de toplantı başlamadan bu hava yakalanmıştı…

Ama esas sürprizi ödül törenin de yaşadık.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çok sayıda bakanın da izlediği ödül töreni sırasında 35 firmaya plaket verildi.

Her firma ödül alırken salondan bulunan rakipleri tarafından alkışlandı… Ama esas alkış fırtınası ilk 10’a giren firmalara ödülleri verilirken gerçekleşti…

Bu ödülleri Cumhurbaşkanı Erdoğan vermek için sahneye çıktı… Sonra sırayla en fazla ihracat yapan 10 firma davet edildi.  Önce TGS Dış Ticaret sonra Bosch davet edildi.

7’nci sırada Toyota yer alıyordu. 6’ncı sıradaki Arçelik’in ödülü almak için Ömer Koç sahneye çıkınca alkışlar artmaya başladı.

Sonra Ömer Koç Tofaş için bir daha ödül aldı alkışlar davam ediyordu. Alkışlar Vestel’in ödülünü almak için sahneye çıkan Ahmet Nazif  Zorlu da biraz daha arttı.

Ve Kibar Dış Ticaret için Ali Kibar ardından da Oyak-Renault ödülleri aldı. Lider ve takipçisine gelmişti sıra…

İstanbul Sanayi Odası 500 büyük içinde lider olan Tüpraş bu defa en fazla ihracat yapan ikinci kuruluş olarak karşımıza çıktı.

Ödülü Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç alırken solon neredeyse hep birlikte alkışlıyordu. Ve ihracatın lideri Ford için sahneye bu defa Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç davet edildi. Salonda alkış tufanı koptu. Bu tür alkışlara çok alışkın olan Cumhurbaşkanı Erdoğan Ali Koç’a ödülünü verirken kulağına bir şeyler fısıldadı. Bilmiyoruz belki Fenerbahçe ile ilgili belki ihracatla ilgili. Ama rakiplerin birbirini alkışladığı bir ödül töreni Türkiye’nin el ele vererek dünyada çok şey yapacağı konusunda umutlarımızı çok ama çok artırdı.

 

Zaten TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de üye olan 65 bin ihracatçının Türkiye için çalıştığını ve yapılacak daha çok işleri olduğunu vurguladı ve şu önemli uyarıları yaptı…

. İnanıyoruz ki; gün artık tıkanık bürokrasinin direncini kırma günü.

. Gün artık milyar dolar değerinde yeni şirketler oluşturma günü.

. Gün artık daha güçlü bir Türkiye için daha hızlı büyüme günü.

. Yani yeniden başlama günü. Biriz, iriyiz, diriyiz. Biz Türkiye’nin geleceğiz.

. 2023 hedefimiz 500 milyar dolar ihracat ve dünya ticaretinden yüzde 1,5 pay almak.

. Bu kapsamda geçen yıl üç rekor kırdık. Birincisi, dünya ticaretindeki payımızı binde 8.7’ye ulaştırdık.

. İkincisi AB’nin ithalatındaki payımızı yüzde 1.2’ye ve üçüncüsü ise ihracatın milli gelirimizdeki payını yüzde 20’ye çıkardık.

. Yani ekonomimizin 5’te 1’ini ihracat oluşturdu. Her türlü zorlu şartlara rağmen bunları hep birlikte başardık.

. Türkiye’nin daha büyük işler başarmak için yeniden harekete geçmesi gerekiyor.

. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Medeniyet yolunda başarı, yenileşmeye bağlıdır.

Sakız ağacına CAN verdi buharlaşması önledi

Mondelez Türkiye Ülke Müdürü Can Buharalı’ya gıda sektörünü en iyi bilen ekonomi gazetecilerinden Fikri Türkel ile birlikte ziyaret etmiştik. Bayramlarda yaptıkları hazırlıkları anlatmıştı.

Dünyanın 165 ülkesinde faaliyette bulunan ve 30 milyar dolarlık cirosu ile bir dev olan Mondelez’in yerel geleneklerle yakından ilgilenmesi açıkçası gururumuzu okşamıştı.

Mondelez Türkiye’de First, Falım, Kent, Olips ve Jelibon gibi pek çok güçlü markasıyla sakız, şeker, hediyelik ve ikramlık kategorilerinde pazar liderleri arasında yer alıyor.

Ayrıca firmanın pazarda Milka, Toblerone ve Oreo gibi efsanevi küresel markaları bulunuyor ve Türkiye’de bin 400 kişiye iş sağlıyor.

      

İşte Can Buharalı ve başında bulunduğu Mondelez geçtiğimiz günlerde önemli bir projeye imza attı.

O kadar önemli bir proje ki İzmir’i Çeşme’yi özellikle de Alaçatı’yı geleceğe taşıyacak bir proje…

Özellikle Alaçatı’ya gittiğiniz de sakızlı dondurma, ya da en önemlisi sakızlı kurabiye yersiniz…

Ve belki benim gibi çok seviyor olabilirsiniz… Hiç aklınıza geldi mi bilmiyorum… Benim hep aklıma gelirdi. Her tarafın betonlaştığı bugünlerde bir gün bu sakız ağaçları biterse ne olur…

O zaman sakızlı muhallebi, sakızlı dondurma hatta en çok sevdiğimiz sakızlı kurabiye nasıl yapılır endişesini taşırdım…

Evet taşırdım artık taşımıyorum… Çünkü olaya Can Buharalı el koydu… Ve Türkiye’nin alanında en iyi olan TEMA ve Orman Bakanlığı gibi iki kurumu da bu projeye destek verdi.

Ve TEMA Vakfı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve FALIM Sakızları, Türkiye’nin özel sektör, kamu ve sivil toplum işbirliğiyle oluşturulan ilk gen koruma sahasını kurdu.

Sonrasında damla sakızı ağacının koruma altına alınması amacıyla yürütülen Sakız Ağaçlarına Sevgi Aşılıyoruz projesinde başarılı sonuçlar elde edildi.

Damla sakızı ağaçlarının genetik çeşitliliği koruma altına alındı. 2008 yılından bu yana yürütülen proje aynı zamanda, unutulmaya yüz tutan sakız kültürü ve sakız ağacının önemi konusunda farkındalık sağlanmasına katkı yaptı.

Proje ortağı FALIM, TEMA Vakfı’nın bilimsel ve saha çalışmalarına kaynak sağlamanın yanı sıra, marka gücüyle projenin toplumsal boyuta taşınmasına katkı sağladı.

Ve projeyle ilgili son noktayı Genel Müdür Can Buharalı şu sözlerle koydu…

. Sakız ağacını koruma sorumluluğunu paylaşırken, bir yandan insan ve sakız arasındaki unutulmaya yüz tutmuş bağı sağlamlaştıracak iletişim çalışmalarına, sevgi aşısına ağırlık verdik.

. Sakız ağaçları konusunda bilinirliliği arttırıp, katılımı ve sahiplenmeyi güçlendirmek; hedeflere ulaşılması sonrasında da, projeyi gerçek sahiplerine devretmek hedefiyle hareket ettik.

. Bu değeri, konuya sahip çıkan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’ne güvenle, Ege üreticisine ve halkına gururla, gelecek nesillere büyük bir umutla devretmekten onur ve mutluluk duyuyoruz.

      

Sevda yoksa başarıda yok

 

Bir zamanlar Gözlem’in Adana temsilciliği yapmış olan Refleks’in kurucusu Mehmet Ulutürkan’ın ödül törenindeyiz. Geçen yıl da katılmış ve valinin belediye başkanlarının ve oda başkanlarının bir arada olduğunu görüp umutlanmıştık ve şunu söylemiştik…

-Bir Adanalı Fatih Terim’in söylediği gibi Adana iyi bir jenarasyon yakalamış. Başarıya gider.

Aradan bir yıl geçmiş. Büyük bir atalım yok. Geriye gidiş de yok. Sanki atak yapmak için beyaz atlı prensi bekliyor gibi…

Refleks Lokomotif Ödülleri’ndeki gözlemimiz bu… İmtiyaz Sahibi Esra Özden’in açılıştaki şu sözleri çok ilgimizi çekti…

- Başarının 3 unsuru var.  Hayal etmek… Risk almak, çılgınca düşünmek… Ve yaptığınız işe sevdalı olmak…

Gecede ödül alanlar arasında çok ilginç isimler vardı. Son dönemin gözde iş alanlarından biri olan kahvede yeni açılımlar getirip baba hatta dede mesleğini bir adım öne taşıyan Zeynep Madenci’ye yılın iş kadını ödülü verildi.

Yılın genç işadamı ise Adana’nın hatta Türkiye’nin atom karıncası Ömer Faruk Sakarya seçildi.

Yılın profesyonel yöneticisi seçilen TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik’in ilk elektrikli otobüsün üretildiği ve yakında bütün Türkiye’de tanıtımının yapılacağını açıklaması herkesi heyecanlandırdı.

Sonrasında yılın KOBİ’si CTN Makine ve inovasyonda ödül alan Expel İlaç’ın attığı adımlar başarılar örnek alınacak özellikteydi.

      

İşte ödül alanlar kuruluşlar….

Yılın İş Adamı:Bekir Sütcü (Abdioğulları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı)

Yılın Genç İş adamı:Ömer Faruk Sakarya (Bor inşaat Yönetim Kurulu Başkanı)

Yılın İş Kadını:Zeynep Madenci (Madenci Kahve Yönetim Kurulu Üyesi)

Yılın Genç İş Kadını:Ayşegül Yüceli (Ayşegül Yüceli Mimarlık)

Yılın Profesyonel Yöneticisi:Dinçer Çelik (Temsa Genel Müdürü)

Yılın Girişimcisi:Hilal Aksöz (Arseteks ve Toros Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı)

Yılınİhracatçısı:Güney Çelik Hasır

Yılın İnovatif Şirketi:Expel İlaç

Yılın Kobisi:CTN Makina

Yılın Markası:Groseri

Yılın En Sosyal Şirketi:Kastamonu Entegre

Yılın İş Dünyası STK’sı:Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER)

Bölgesel İşbirliğine Katkı:Çukurova SİFED

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük burç yorumları. 12 Aralık Çarşamba, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

11 Aralık Salı günlük burç yorumları. Günlük astroloji ve burç yazıları. 11 Aralık Salı.

Yazarlar
Website Security Test