Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir’in kurtuluşu denizcilikte…

8.9.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz’dir” sözüyle emrini verdiği Büyük Taarruz sonunda İzmir, 9 Eylül 1922 tarihinde düşman askerlerinin işgalinden kurtarıldı. Antik çağdan Yunan işgaline kadar Doğu Akdeniz’in en büyük liman kenti olan güzel İzmir’den yanmış yıkılmış bir şehir kalmıştı geriye. Ancak genç Cumhuriyetin kalkınma hamlesi sayesinde İzmir küllerinden doğdu. Yüzyılların ticaret birikimi ve liman şehri olmanın getirdiği avantaj sonucunda Türkiye’nin dış ticaret kapısı haline gelen İzmir, ülkemizin ekonomik kurtuluş savaşında 1980’lere kadar İstanbul ile boy ölçüşecek derecede önemli rol oynadı. 1980’li yıllarla beraber ihracat ve turizm eksenli yeni kalkınma politikaları, İstanbul’u ve Anadolu’nun diğer şehirlerini sanayi ve dış ticaret yatırımlarının, Antalya’yı da turizm yatırımlarının merkezine koydu. İzmir, hâlâ önemli sanayi yatırımlarına ev sahipliği yapmasına ve dış ticaretin hatırı sayılır merkezlerinden biri olmasına rağmen, özellikle İstanbul merkezli obez büyüme ile mücadele edemedi. İzmir’in geriye düşmesinde, Alsancak Limanı’nın özelleştirme sürecinde yaşanan belirsizlikten dolayı limanı büyütecek yatırımların yapılmaması, dolayısıyla şehrin denize sırtını dönmesi de çok etkili oldu.

İzmir’in işgalden kurtuluşunun 94. yılını kutlarken, şehrimizin ve bölgemizin ekonomik kurtuluşunu sağlama konusunda hiç ümidimizi yitirmedik. İzmir’in liman kenti kimliği, elimizdeki en güçlü anahtardır. Son günlerde yaşanan olumlu gelişmeler İzmir’in geleceğine duyduğumuz inancı artırıyor. İzmir Alsancak Limanı’nın imar planlarına son halinin verilmesi için çalışmalar hızlandı. ÇED Raporu askıya çıkarılan Büyük Kanal Projesi kapsamında başlayacak yaklaşım kanalıve tarama yatırımlarısayesinde İzmir Körfezinin temizlenmesi, Körfeze büyük gemilerin girmesi mümkün olacaktır. Limanın özelleştirilmesi veya otonom yönetimi sayesinde İzmir hem yük hem de kruvaziyer turizminde hızlışekilde yol alacaktır. İzdenizin yeni gemileri ve yeni hatlarısayesinde denizyolunu ulaşımda daha fazla kullanıyoruz. İhale hazırlıklarıdevam eden geleceğin limanı”Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nı, çok işlevli bir serbest bölge mantığı ile ticaret ve tedarik bölgesi olarak planlamalıyız. Küresel denizyolu ve ulaştırma koridorlarıyatırımlarınıyakından takip edip limanlarımızıuzmanlaştırdığımız ölçüde bölgemizi bölgesel aktarma merkezi haline getirebileceğiz.

Gelişme yolunda mazereti olmayan, 2014 yılında dünyanın en hızlıbüyüyen ikinci şehri unvanınıkazanan İzmirin, yüzünüdenize döndüğütakdirde kaybettiği yıllarıhızla kazanıp, yeniden Akdenizin yıldızıolacağına inanıyoruz. İzmirin kurtuluşunun 94. yılınıkutlarken, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 Eylül 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 22 Eylül 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Eylül 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test