Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

"Başbakanımızın vizyonu bize cesaret veriyor”

11.11.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya deniz taşımacılığı olağanüstü bir dönemden geçiyor. 2008 yılından bu yana devam eden kriz, bir yandan küresel ekonomik büyümedeki düşüş diğer yandan gemi arz fazlasında yaşanan sıkıntı ile daha derinleşiyor. Gemi kiralama ücretleri ve navlun gelirlerindeki gerileme, özellikle konteyner hatlarının ciddi ölçüde zarar etmesine yol açıyor. Dünyanın sekizinci büyük denizcilik firması Hanjin’in borçlarını ödeyemeyip iflas erteleme istemesi, denizcilikteki krizin boyutunu da gösteriyor. Her ne kadar dökme yük navlunları ve gemi kiralama ücretlerindeki en önemli gösterge olan Baltık Kuru Yük Endeksi, 900 puanın üzerine çıksa da sektörde yakın vadede kalıcı bir iyileşme beklenmiyor.

Elbette bu olumsuz gelişmeler yaşanırken, dünyada yeni açılımlar gündeme geliyor. Her krizin yeni fırsatlar yaratması gibi küresel ulaşım koridorlarında ve denizcilik sektöründe çok dikkat çekici dönüşüm yaşanıyor. Ürünleri uluslararası pazarlara daha düşük maliyetle ve daha az zamanda ulaştıracak devasa yatırımlar gündeme geliyor.

Ülke olarak işte bu dönüşümün ipuçlarını yakalayıp, yolumuzu açacak yeni bir senaryo yazabiliriz. Bu noktada en büyük güvencemiz denizci bir Başbakan’a sahip olmamız. 4 Kasım’da İstanbul’da yapılan Dünya Denizcilik Örgütü (IMO) Dünya Denizcilik Günü Yan Etkinliği’ne katılan Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, yaptığı konuşmada çok önemli mesajlar verdi. Denizcilik sektöründe yaşanan değişimi çok yakından izleyen Başbakan Sayın Yıldırım, şunları söyledi: “Dünya ticaretindeki küresel bir birim küçülme deniz taşımacılığına tam 4 kat olarak yansıyor. Dolayısıyla en önce ve en fazla küresel ticaretteki daralmadan etkilenen sektör, denizcilik sektörüdür. Denizlere kıyısı olan her bölgemize bundan sonraki hedefimiz, bir ana aktarma limanı oluşturmaktır. Bunlarla ilgili Ege Denizi’nde ve Karadeniz’de yapım çalışmaları halen devam etmekte olup, Akdeniz’de de özel sektöre ait limanlar hizmete girmiş olup, daha büyük ölçekli konteyner liman planlaması da mevcuttur. Deniz taşımacılığında konvansiyonel bildik taşımacılık modeli değişiyor. Artık kuru limanlar, deniz içinde olmayan ama büyük ekonomik alan kapsayan yeni modellere geçiyoruz. Rottterdam gibi…”

Başbakanımızın açıklamaları, bizi bölgemizdeki denizcilik projeleri için büyük düşünmeye teşvik ediyor. Tıpkı Rotterdam Limanı gibi İzmir’i Kuzey Ege Çandarlı Limanı’ndan Aliağa’daki limanlara, Alsancak Limanı’ndan Çeşme ve Kuşadası Limanları’na kadar “Büyük İzmir Limanı’nın bir parçaları olarak tasarlıyoruz. Her biri alanında uzmanlaşmış ve ortak rekabet stratejisi uygulayan limanlar bölgesi, ülkemizin üretim merkezlerini ve bölgedeki aktarma yüklerini uluslararası pazarlara bağlayacak ana merkez olacaktır.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan’ın İzmir’den Kuzey Ege Çandarlı Limanı’na kadar gidecek otoyolun ihale ilanına çıkılacağını ve 2017’de işe başlanacağını açıklaması da bizi çok sevindirdi. “Büyük İzmir Limanı”na giden yolda atılan bu adımlar, ülkemizin büyüme hedeflerine ulaşmada yepyeni bir şevk ve cesaret getirecektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 9 Mart 2021 Salı. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 8 Mart 2021 Pazartesi. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test