Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Verem Haftası

6.1.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ocak Ayının ilk haftası ülkemizde, “Verem Haftası” adı altında, verem hastalığına yönelik algıda farkındalık ve bilincin yaratılmasına yönelik aktivitelerin yapıldığı bir süreç olarak çeşitli etkinliklerle gündeme getirilmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda, ülkemizde çok etkin bir mücadele ile oldukça başarılı sonuçlar alınmasına rağmen maalesef son yıllarda hastalık artış trendine girmiştir.

Verem, Mycobacterium tuberculosis isimli bir bakteri tarafından oluşturulan, bulaşıcı olan, yüzyıllardır varlığını koruyabilmiş ve tedavi edilmediği takdirde ölümcül olan bir hastalıktır.

Mikrobun kaynağı, hastalığı aktif olarak taşıyan, tedavi olmamış bireylerdir. Bu kişilerin nefes alıp vermeleri ve öksürükleri ile ortama yayılan mikroplar sağlıklı kişilere geçmektedir.

Ne yazık ki hastalığı alan bireyler bunun farkında olmaz ve hastalık yıllarca bir belirti vermeden inaktif formda kalabilir. Bu formadaki kişilerin ez az yüzde 10’u hayatlarının bir döneminde hastalığın gelişmesi durumu ile karşı karşıya kalırlar, bunda en büyük etken kişinin bağışıklık sistemi zaafiyeti ve bazı kronik hastalıkların mevcut olmasıdır.

Ateş, gece terlemeleri, zayıflama, öksürük gibi non spesifik ve başka hastalıklarda görülen şikayetler söz konusudur ama uzun süren öksürük, kanlı balgam dikkatleri bu hastalığa yönlendirebilir. Balgamda mikrobun tespiti ve akciğer filmleri ile tanı konulabilir. Günümüzde de başarı ile tedavi edilmektedir.

Ülkemizde Verem Savaş Dispanserleri ve BCG aşı çalışmaları ile bu hastalıkla çok etkin mücadele edilmiştir. 1950 yıllarına kadar enfeksiyona bağlı ölüm nedenlerinin başında gelen ve her bin kişiden üçünü öldüren verem hastalığı, günümüzde 25 bin civarında bir hasta sayısı boyutlarına inmiştir.

Dünyada verem hastalarının büyük çoğunluğu Afrika ve Uzak Asya’da bulunmakta (yaklaşık 10 milyon) ve maalesef 1 milyonun üzerinde insan bu hastalık yüzünden ölmektedir. Hastalığın ulusal sağlık politikaları ile kontrolünün gevşetilmesi, AIDS ve kronik hastalıkların artması ve göçler hastalığın dünyadaki artışının altındaki en önemli parametrelerdir.

Halk arasında ince hastalık olarak da bilinen verem hastalığı, günümüzde önemini korumakta, hastalığın önlenmesi, tanı ve tedavisi ile ilgili kurumların çalışmalarının koordineli bir halde yürütülmesine  ve tanısı konulmuş hastaların da kayıt, takip ve tedavilerinin en etkin şekilde yapılmasının ihmal edilmemesi aciliyet arz etmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük burç yorumları. 12 Aralık Çarşamba, günlük astroloji yazıları. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak,...

11 Aralık Salı günlük burç yorumları. Günlük astroloji ve burç yazıları. 11 Aralık Salı.

Yazarlar
Website Security Test