Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

2017’de ülkemiz için daha çok çalışıp daha fazla üreteceğiz

13.1.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemiz ve dünya açısından oldukça sancılı bir yılı geride bıraktık. Ne yazık ki yeni yıla iyi bir başlangıç yapamadık. Küresel terör yine masum insanları hedef aldı. 5 Ocak’ta İzmir Adliyesi’ne yönelik terör saldırısında polis memuru Fethi Sekin ile Adliye çalışanı Musa Can hayatını kaybetti. Şehit Fethi Sekin, hain terör saldırısında insanlarımızın zarar görmemesi için kendini siper etti ve elinde tabancası mermisi bitene kadar çarpıştı. Kahraman polisimize çok şey borçluyuz. Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Düşman işgaline karşı koyan Hasan Tahsinler, Şehit Fethiler var oldukça bu ülke teröre asla teslim olmaz.

Ülkemiz ekonomisi zor günlerden geçiyor. Ekonomi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1.8 oranında daralarak 7 yıl aradan sonra ilk kez küçüldü. Döviz kurundaki rekor seviyedeki artış tüm dengeleri ve gelecek beklentilerini altüst ediyor. Böylesine kaygan bir ortamda iş ve yatırım yapmakta zorlanıyoruz.  Ülkenin döviz kaynağı olan ihracat yerinde sayıyor. İkinci büyük döviz kazandıran kalem olan turizmde kan kaybı devam ediyor. Ekonomi yönetiminin ve Merkez Bankası’nın ekonomide tahribat yaratan döviz kuru artışını durdurmak için önleyici tedbirler almasını bekliyoruz. Türkiye ekonomisini daha fazla üretir hale getirerek, kur-faiz açmazından ve sıcak paraya dayalı kırılgan yapıdan uzaklaştıracak adımların atılması gerekiyor.

Geçen yıl bölgemiz denizciliği açısından yaşanan bazı olumlu gelişmelerin, bu yıl somut yatırımlara dönüşmesini arzu ediyoruz. TCDD Genel Müdürlüğü ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi’nde ÇED nihai onayı çıktı. Hazırlık çalışmaları devam eden ihaleler ile 2017’de tarama çalışmalarına başlanacak. Kuzey aksında açılacak kanal İzmir Körfezi’nde su dolaşımını sağlayacak. 250 metre genişlik ve eksi 14 metre derinliğe sahip olacak 13 kilometrelik yaklaşma kanalıile daha büyük konteyner gemileri Körfeze rahatlıkla girebilecek. İzmir ve ülkemiz için vazgeçilmez değerde olan Alsancak Limanı’nı yaşatmak için büyütmek gerekiyor. Tarama sayesinde limanın büyüme imkânıartacaktır.

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın kruvaziyer limanı ve yük limanı imar planlarına itiraz etmeyeceklerini açıklamasını takdirle karşılıyoruz. Böylece limanın özelleştirilip gerekli yatırımların yapılması ve verimli şekilde çalıştırılmasının önü açılacak, İzmir 4-5 geminin aynı anda yanaşabileceği modern yolcu terminaline sahip bir kruvaziyer limanına kavuşacaktır.

Alsancak Limanı ve Aliağa’daki konteyner limanlarında elleçlenen yük hacmi 2016 yılında 1 milyon 323 bin TEU oldu. Bölgemizdeki her liman yeni yatırımlarla kapasitesini büyütüyor. Aliağa’nın Türkiye’nin liman ve enerji üssü olma niteliği her geçen gün güçleniyor. İlk etabı hizmete giren APM Terminals’in işlettiği Petlim Limanı ile beraber bölgemizin toplam elleçleme kapasitesi 4 milyon TEU’ya ulaşacak. Her bir limanımızın belli alanlarda uzmanlaşarak ve kümeleşerek hizmet vermesi, İzmir’in limanlar bölgesi olma hedefine katkı yapacaktır. İzmir Limanlar Bölgesi, ülkemizin ve bölgenin en değerli aktarma merkezi olmaya adaydır. Bunun için limanları üretim merkezlerine ve ulaşım ağlarına bağlayacak lojistik merkezler ile karayolu ve demiryolu yatırımları bir an önce tamamlanmalıdır.

 Ekonomimiz için turizmin vazgeçilmez olduğunu bu yıl yaşanan kriz vesilesiyle bir kez daha gördük. Turizmdeki kaybı azaltmak ve en çok katma değer üreten deniz turizminde ülkemizi tanıtmak maksadıyla çalışmalara devam ediyoruz. Dünyanın en büyük denizcilik fuarlarından olan 21-29 Ocak tarihlerindeki Boat Düsseldorf’a ve Mart ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılacak kruvaziyer sektörünün küresel buluşması Miami Kruvaziyer Fuarı’na katılacağız.

2017’deki şiarımız ülkemizin geleceği için daha çok çalışıp daha fazla üretmek olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Ocak 2021 Perşembe. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Ocak 2021 Çarşamba. Astrolojik burç yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Ocak 2021 Salı. Astrolojik burç yorumları.

Günlük Burç Yorumları 18 Ocak 2021 Pazartesi. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 16 Ocak 2021 Cumartesi. Astroloji Burç Yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test