Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Liman şehri İzmir’i geleceğe taşımalıyız

24.3.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İnsanlık tarihi, denizle beraber var olan ancak denizle bağı koptuktan sonra tarihe gömülen şehirlerle ve uygarlıklarla doludur. Binlerce yıl limanın getirdiği zenginlik sayesinde dönemine damga vuran şehirler, ticaret yollarının değişmesi veya nehirlerin taşıdığı alüvyonlar nedeniyle tarihin karanlığında kaybolup gitmiştir.

 

İzmir Körfezi’nin kapanması tehlikesi de 1700’lü yılların ortalarından bu yana gündemdedir. Osmanlı Devleti’nin yöneticilerinin 1886 yılında Gediz Nehri’nin yatağını değiştirmesi ile bir süre ertelenen sorun, yakın tarihte yeniden gündeme gelmiştir. İzmir Körfezi’ne yaklaşık 150 yıl önce yapılan müdahaleden sonra yeni bir aşamada bulunuyoruz. TCDD Genel Müdürlüğü ile İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile hayata geçirilecek olan “İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi” yaklaşık 5 yıllık süreçten sonra nihayet geçen yılsonunda ÇED onayı aldı.

 

Topyekün kalkınma
“İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi” kapsamında Körfez’deki 12 kilometrelik navigasyon (yaklaşım) kanalının eksi 14 metre derinleştirilmesi ve 250 metre genişletilmesi öngörülüyor. Ayrıca Körfezin kuzeyinde 13 kilometre uzunluğunda ve 8 metre derinliğinde akıntı iyileştirme (sirkülasyon) kanalı oluşturulacak. Proje, İzmir Limanı’nın kapasitesinin artırılması ve yeni nesil gemilere hizmet verilmesi, limanın ekonomik değerinin artırılması,  Körfezi’nde su kalitesinin iyileşmesi, sucul/karasal ekolojik kalitenin korunmasını ve iyileştirilmesi, ekolojik çeşitliliğinin ve değerin artırılmasını sağlayacak.

 

Proje, İzmir Alsancak Limanı’nın büyütülerek insanlarımıza daha çok iş ve aş yaratmanın yanı sıra yüzülebilir körfez hedefine de katkı koyacaktır. Projenin İzmir’in gücünü turizmden çevreye, ticaretten sanayi yatırımlarına, lojistikten gayrimenkule kadar birçok alanda aynı anda tetikleyeceğini ve topyekûn bir kalkınma yaratacağını söylemek çok iddialı olmayacaktır.

 

İzmir Limanı olmazsa olmaz
Ege Bölgesi kıyılarında toplam 22 liman ve iskele hizmet veriyor. Biz limanlarımızın tamamını İzmir Limanları olarak görüyor ve Ege’nin bir bütün olarak Türkiye’nin lojistik merkezi olarak tasarlanması gerektiğini düşünüyoruz. Bölgedeki bir metrekare rıhtım bile çok değerlidir ve en faydalı şekilde kullanılmalıdır. İzmir Alsancak Limanı’nın ise bölge için apayrı bir yeri var. Limanı vazgeçilmez kılan en önemli özellik, tüm yük tiplerine hizmet verebilen Ege’deki tek liman olmasıdır. Eğer körfezi rehabilite edip limanda gerekli genişleme yatırımlarını yaparsak, kapasiteyi 2 milyon TEU’ya çıkarabiliriz.

 

Günümüz dünyasında ticaretin yönünü lojistik maliyetler belirliyor. Kullanıcılar, artan kara navlunları nedeniyle limanlara yakın olmak istiyor. Bağlantı yolları ve ticaret ağları ile Ege ve Batı Akdeniz’in en önemli dış ticaret kapısı olan Alsancak Limanı, sanayicilerimizin ve ihracatçılarımızın uluslararası rekabeti için olmazsa olmazdır.

 

Geldiğimiz noktada “İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi”nde yaşanan her bir gün gecikme, İzmir’in geleceğinden kayıp anlamına geliyor. Denizcilik sektörü olarak taramanın bir an evvel başlayıp hızla tamamlanmasını bekliyoruz. Böylece Marmara’ya kaçan yükleri ve sanayiyi yeniden bölgemize çevirebileceğimiz gibi, İzmir Körfezi’ni ve liman şehri İzmir’i gelecek nesillere en iyi şekilde bırakma imkânını da yakalayacağız.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 8 Mart 2021 Pazartesi. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test