Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Denizcilikle nitelikli eğitim şart!

28.4.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bugünlerde çocuklarımız ve gençlerimiz sınavlarda ter döküyor. Ortaokul son sınıftaki öğrenciler, arzuladıkları bir liseye girebilmek için bu hafta iki gün üst üste sınava girdi. Haziran’daki üniversite giriş sınavına hazırlanan gençler ise gece gündüz demeden ders çalışıyor. Çocukları için iyi bir eğitim ve iyi bir iş dileyen aileler de büyük stres içinde.

Ancak ne yazık ki ülkemizde eğitim ve işsizlik arasında tuhaf bir bağlantı var. Eğitim düzeyi arttıkça işsiz genç sayısı da artıyor. Gençler iyi eğitimle iyi bir işin kapısını açmak için uğraşırken, en çok işsiz oranı üniversiteyi bitirmiş gençlerde. Türkiye İstatistik Kurumunun Ocak 2017 istatistiklerine göre ülkemizde işsizlik oranıyüzde 13 iken, 15-24 yaşarasındaki çalışabilir gençnüfusta işsizlik oranıyüzde 24,5. Yani her 4 gençten biri işarıyor ama bulamıyor.

Türk gemiadamıpayıyüzde 0.1
Denizcilik, son dönemde gençler arasında en revaçta mesleklerden biri. İşgarantisi ve ücret spekülasyonları, denizcilik okullarına adeta bir akın yarattı. Oysa önümüzde çok farklıbir tablo var. Maalesef işsizlik üreten okulların arasına denizcilik okullarıda giriyor. Küresel denizcilikteki kriz, istihdamıciddi şekilde daralttıZabitan bazında küresel arz-talep makası sürekli açılırken, ülkemizde denizcilik okullarından mezun gençlere istihdam ve staj imkânı giderek azalıyor. Türk gemi filosunun düşük büyüme hızı, sürekli yeni denizcilik okullarının açılması sektördeki istihdam sıkıntısını artırıyor.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre ülkemizde denizcilik eğitimi konusunda örgün ve yaygın eğitim veren 160 denizcilik eğitim kurumu var. Bunlardan sadece 56 eğitim kurumu gemiadamı yeterliği için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından akredite edildi. Yaklaşık 180 bin gemiadamı ile dünyada Çin’den sonra ikinci sıradayız. Yetkili eğitim kurumlarından her yıl 2 bin 400 yeni zabit ve 3 bin 300 yeni tayfa bu sayıya ekleniyor. Buna karşı Türk gemiadamlarının dünyada yabancı bayraklı gemilerde tercih edilirliği sadece yüzde 0.1 civarında.

İyi yetişmişdenizciler
Bakanlığımız denizcilik eğitiminde yeniden yapılanmanın zorunlu hale geldiğini belirterek, sınırlandırıcı birtakım tedbirler aldı. Denizcilik eğitiminin planlanmasının yanı sıra ülkemizin denizci işgücünü nasıl fırsata dönüştüreceğimiz üzerinde durmak zorundayız. İnsan unsurunun diğer mesleklerden daha fazla öne çıktığı denizcilik, uzmanlığa yönelmiş yüksek kaliteli eğitimi zorunlu kılıyor.  Dolayısıyla ülkemizin sayıca çok elemana değil, uluslararası alanda hizmet verecek nitelikli, iyi yetişmiş denizciye ihtiyacı var. Bölgesel eğitim kümelerinin merkezinde yer alacak “Bölgesel Denizcilik Akademileri” modeli, ihtiyaç duyduğumuz nitelikli eğitim imkânını sunacaktır. İleri teknoloji sistemlerle donatılmış gemilerde çalışabilecek, ileri derecede İngilizce bilen, çok uluslu-kültürlü personel ile uyum sağlayabilecek, farklı alanlarda uzmanlaşmış zabitan ve tayfa sınıfı gemi adamı yetiştirmek zorundayız.

Denizcilik eğitimini yeniden yapılandırdığımız takdirde daha fazla gencimiz ekmeğini denizden çıkaracak, ülkemiz gemiadamı yetiştirip ihraç eden “denizci ülke” kimliğine kavuşacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 9 Mart 2021 Salı. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 8 Mart 2021 Pazartesi. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test