Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Maliye Bakanı’da kendi yazdığı kanundan şikayet eder mi?

21.7.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

65. Hükümetin yeni bakanlar kurulu listesinde de yer alan Maliye Bakanı Naci Ağbal, “KDV’den memnunum diyen bir tane Allah'ın kulu yok. Herkes şikayetçi, biz de şikayetçiyiz. Az sayıda firmadan KDV topluyoruz milyonun üzerindeki işletme neredeyse hiç KDV ödemiyor. Demek ki sistemde ciddi yapısal sorunlar var” dedi!

Ben de bu sözü alkışlar ve şapka çıkarırım! Bravo!

Öncelikle bir meslek mensubu olarak (SMMM) yıllardır “tahsil etmediğimiz KDV’yi ödemek zorunda kalıyoruz” diye feryat figan şikayet ediyorduk ama duyan ilgilenen olmadı.

İhracatçı, imalat yaparken ödediği KDV’yi geri almak istediği zaman incelemelerden ve sürecin uzamasından dolayı aylarca ciddi KDV yükü ile karşı karşıya kalıyordu. Yine feryat figan şikayet ama duyan yok!

Keza inşaatçı; yüzde 18 ile malzeme alıyor ama yüzde 1’le ev satıyordu. İnşaat ana lokomotif sektörlerden olmasına rağmen yine şikayetleri duyan yoktu.

Asgari ücretli çalışan devlet okulunda okuyan çocuğuna kredi kartı ile 12 taksitle bir kalem alırken % 18 KDV öderken; holding sahibi patron da süper lüks yatında tatil yaparken özel kolejde okuyan oğlu için internetten sipariş verdiği kalem için % 18 KDV ödüyordu. “Bu nasıl bir adalet, Anayasamda böyle demiyor ki” diye şikayet etse de asgari ücretli; duyan yoktu.

Gelelim, madalyonun öbür yüzüne.

İyi de bugüne kadar yıllardır şikayetler zaten vardı. Neden Maliye Bakanı birden bire şikayet etmeye başladı?

Cevap, “Milyonun üzerindeki işletme neredeyse hiç KDV ödemiyor” cümlesinde gizli. Devlet tahsilat yapamıyor. Eee, ne var bunda, daha önce de yapamıyordu zaten! Evet ama şimdi devlete para lazım, hem de çok para! Bütçe sürekli açık veriyor!

Devletin KDV tahsil edememesi kadar normal bir şey yok. Çünkü asıl görevi verginin toplanmasına aracılık etmek olan mükellef; KDV’yi bir finansman aracı olarak kullanıyor.

Neden? Çünkü mükelleflerin de ciddi finansman sorunu var. Tüketiciden KDV’yi alıyor devlete ödememek için türlü türlü yollar buluyor. Naylon fatura da bunlardan biri.

İşin özü; Sayın Ağbal’ın tespitleri doğrudur. Geç olsa da doğrudur. Umarım bir an önce de gereken düzenlemeler yapılır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test