Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Körfez geçişinin bedeli

10.11.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere AKP stratejistlerinin 2019 yılındaki seçimlere şimdiden hazırlandıkları konusunda yorumlar yapılıyor. Bu yorumlara göre, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok ilde Belediye Başkanlarının ve Parti Başkanlarının istifaya zorlanması, bu stratejinin bir parçası.

İzmir’de AKP içinde henüz bir değişim yok. Referandumda Kemalpaşa dahil İzmir’in tüm ilçelerinde “hayır” oylarının fazla çıkmasından dolayı alttan alta değişim rüzgarlarının estiği konuşuluyor ama şimdilik somut bir adım atılmadı.

İzmir’de Parti ve Belediyelerdeki değişiklikten çok, yeni yatırım sözlerinin ortalıkta dolaştığı gözleniyor. Bu vaatlerin ne anlama geldiği,  2015 seçimlerinde İzmir’e 28 milyar TL yatırım yaptığını söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu’nun, bu yatırımları bir türlü açıklayamamasından anlaşılmıştı. Hükümetin Narlıdere ve Buca metrolarını üstlenme sözünü de anımsıyoruz ama bırakın üstlenmeyi, Narlıdere metrosuna verilebilecek uygun bir kredinin engellendiği biliniyor.

Körfez Geçişi

İzmirlilerin gözünü boyamak için ortaya atılan bir “mega proje” de, körfezin geçilmesiyle ilgili. Bu projeye göre, 49 m. genişliğinde bir tüp geçit İnciraltı’ndan dalacak, yaklaşık 3 km. ötede oluşturulacak 1 km. uzunluğunda yapay bir adadan çıkarak asma köprü ve viyadükler üzerinden Atatürk Organize Sanayi Bölgesine ulaşacak. Bu geçişin körfeze ve İzmir’e getireceği zararları GÖZLEM’deki çeşitli yazılarımda vurgulamıştım. (10.06.2016, 02.09.2016, 11.11.2016, 17.02.2016 , 18.05.2017 tarihli yazılarım internetten okunabilir)

Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bir açıklama yaparak, yap-işlet modeliyle yapılması düşünülen Tüp Geçişin ihale çalışmalarının ilerlediğini belirtti. Açıklamadaki bir nokta var ki körfezimiz için yaşamsal önemde idi; bu da Başkan Aziz Kocaoğlu’nun gözünden kaçmadı ve hükümeti uyardı: “Tüp geçit yapıldığı zaman eğer ayrı bir tarama yapılmazsa tüp geçidin ÇED raporunda da belirtildiği gibi bizim sirkülasyon kanalıyla yapacağımız iyileşmenin oranı yüzde 40’dan yüzde 10’a düşüyor.  İki ÇED raporu karşılaştırıldığında bu görünüyor. Bizim yapacağımız iş 1,5 milyar TL’lik bir projedir. Yüzde 10 iyileşme için oraya benim belediyemden 1,5 milyar TL para harcanmaz.”

Kısacası Kocaoğlu diyor ki, tüp geçiş için ada yapılırsa, bu körfezin ölümü demektir. Önünde sonunda körfez dolacağı için tüp geçit ve köprü yapmaya da gerek kalmayacak, körfezi hareketlendirecek kanala da…

Yap-İşlet Tuzağı

Tüp geçiş ihalesinin yap-işlet yöntemi ile yapılmasının düşünülmesi de başka bir kazık. Yalnızca İzmir’e değil tüm halkımızın sırtına yüklenecek 3 ile 4 milyar tl tutarındaki yatırım.

Kazık sözcüğünü boşuna kullanmıyorum. Bu yöntemle ihale edilen köprü, otoyol ve şehir hastanelerinin durumu ortada. Maliye Bakanlığının hazırladığı bütçe taslağında, yalnızca 2018 yılı için araç garantisi verilen köprü ve otoyollara 3.6 milyar tl., hasta garantisi verilen şehir hastanelerine 2.6 milyar TL ödeneceği öngörülüyor. Maliye eski Bakanı Mehmet Şimşek bile isyan etmişti bu tabloya.

Türk Tabipler Birliği Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, 18 şehir hastanesinin 10.5 milyar dolar maliyetine karşılık, yüzde 70 doluluk garantisi karşılığında birilerine(!)  kira bedeli olarak 30.2 milyar dolar ödenecek. Yandaş şirketlerin kasasına 20 milyar dolar fazladan giderken, başka hangi kasaların dolacağına da siz karar verin artık.

Eylül sonundaki İzmir ziyaretinde Başbakan Binali Yıldırım, tüp geçiş için, “İzmirlilerin projeyi ne kadar isteyip istemediğine göre karar vereceğiz” demişti. Umarız, teknik eleman olan Başbakan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın dediklerini dikkate alır da, halkımızı yeni bir yükün altına sokmaz. Gemiciliği iyi bilen Sayın Başbakanımız, ille de İnciraltı’ndan Mavişehir’e geçişi istiyorsa, bu ulaşımın, arabalı vapur sayısını artırarak çok daha ucuza sağlanabileceğini de iyi bilmesi lazım.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test