Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ucuz Et Hayal…

10.11.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

2002 yılından bu yana göreve gelen her tarım bakanı, et fiyatlarının ucuzlayacağını, bununla ilgili kısa, orta vadeli tüm tedbirleri aldıklarını ve sonuçlarının en kısa vadede görüleceğini, kamuoyuna açıklıyorlar. En son olarak Ekonomiden Sorumlu Bakanımız Nihat Zeybetci, et ithalindeki gümrük tarifelerinin düşürülmesi ile temmuz ayında et fiyatlarının yüzde 20 düşeceği müjdesini verdi.

Tarım bakanımız ise yurt dışından ithal edilen etlerin 10 bin noktadan Et ve Süt Kurumu tarafından satışı ile vatandaşlarımızın 2-3 hafta içinde ucuz et satın alabileceklerini açıkladı. Tüm bu açıklamalara rağmen et fiyatları düşmek bir yana sürekli artıyor.

- Tarım ve hayvancılığın uzun yıllar ihmal edilmesi, hayvancılığın desteklenmesi içini yeterli mali kaynak ayrılmaması, var olan sorunlar için kalıcı ve kapsamlı çözümler üretmek yerine günü kurtaracak politikalarla yetinilmesi nedeniyle, hayvancılıkta sorunlar her geçen gün büyüyor. Üretim artmıyor, bu nedenle halkımız eti pahalı alıp az tüketiyor.

- Ülkemizde mera alanları her yıl azalıyor. 1940 yılında 44.2 milyon hektar olan mera alanları, 2016 yılında 14 milyon hektara gerilemiş durumda. 2015 yılına kadar tespiti yapılan mera alanı ise sadece 10 milyon hektardır.

Meraların kullanımı ile ilgili son 10 yılda yapılan çok sayıda kanun değişiklikleri ile meralar adım adım rant amaçlı kullanıma açılmış, mera alanları azalmıştır. Yine meraların ıslahı ile ilgili yeterli mali kaynak ayrılmadığından meralar bakımsız kalmış, zayıflamış ve verimlilikleri azalmıştır.

Azalan mera alanlarına bağlı olarak büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığımız azalırken, nüfusumuz artmış, arz talep dengesi tüketim açısından bozulmuştur.

- Bugün gelinen noktada ülkemiz yem hammaddeleri açısından yüzde 45-50 oranında dışarıya bağımlı hale gelmiştir. Ot ve ucuz yem olmayınca ucuz ette olmuyor.

- Tarım bakanlığına bağlı Ankara Hayvancılık Genel Müdürlüğü, Balıkçılık ve Su İşleri Genel Müdürlüğü, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü başta olmak üzere çok sayıda genel müdürlük ve bu kurumlarda görevli yüzlerce daire başkanı ve müdür var. Taşra teşkilatında ise 81 il müdürlüğü, 887 ilçe müdürlüğü, 139 kuruluş müdürlüğü olmak üzere bakanlığa bağlı1107 müdürlük var. 2002- 2017 yılları arasında tarım bakanlığındaki personel sayısı yüzde 100 artıp 30 binden 60 bine çıkmıştır.

Bu kadar büyük personel sayısına, merkezde ve taşradaki yaygın örgüt yapısına rağmen, bakanlık tarımsal ve hayvancılıkla ilgili faaliyetleri koordine etmekte, var olan sorunları çözmede, gelecek yıllarla ilgili yol haritası ve politikalar oluşturmakta son derece yetersiz kalmaktadır. Bakanlığa bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü var. Ancak, bakanlığın tarım ve hayvancılıkla ilgili üreticiler tarafından kabul görmüş bir üretim politikası yok.

Besicilikle ilgili yeterli koordinasyon ve gelecek yılları kapsayan doğru üretim politikaları olmayınca et ucuz olmuyor.   

- Tarım ve hayvancılık konularında üstün teknoloji üreten ve kullanan (Konya ili büyüklüğündeki) Hollanda, süt ürünleri ihracatında Almanya ve Yeni Zelanda’nın ardından dünya 3’üncüsü. Et ürünlerinde ise ABD, Brezilya, Almanya’nın arkasında dünya 4’üncüsüdür.

- Akdeniz Su Ürünleri Enstitüsü, arıcılık araştırma enstitüsü, koyunculuk araştırma enstitüsü, tavukçuluk araştırma enstitüsü, gıda yem kontrol araştırma enstitüsü, şap enstitüsü, veteriner kontrol enstitüleri başta olmak üzere bakanlığa bağlı sadece hayvancılıkla ilgili 19 araştırma enstitüsü var.

Bakanlığa bağlı söz konusu enstitülerde görevli personelin yarıdan fazlası hiçbir vasfı olmayan düz işçiler, bir bölümü de idari personel. Hayvancılık veya tarım üzerine doktora yapmış personelin toplam personele oranı ise yüzde 5’in altında. Enstitülerin kapısında görev yapan güvenlikçi sayısı, doktoralı araştırmacı sayısından fazla. Hal böyle olunca araştırma enstitülerin vizyonunda ve misyonunda araştırma yapmak, tarım teknolojileri üretmek yok.

- 30 adet veteriner fakültesi, 22 su ürünleri fakültesi, çok sayıda araştırma enstitümüzde hayvancılıkla ilgili kayda değer ölçüde bilgi ve teknoloji üretemediğimizden, başta damızlık yumurta olmak üzere üretimde bilgi ve teknoloji gerektiren hayvancılıkla ilgili ihtiyaçlarımızın tamamına yakınını ithal ediyoruz.

Tarım ve hayvancılık konularında üstün teknolojileri üretemiyor ve kullanamıyorsak, et de ucuz olmuyor. Et ithal ederek sorunu çözeceksek Tarım Bakanlığı niye var?

Vah bize, 17 Ağustos 2017’de dünyamızdan 130 milyon ışık yılı uzaklıktaki NGC 4993 gökadasında 2 nötron yıldızının çarpması sonucu meydana gelen “Kütle çekimsel dalga” gözlemlendi. 2915 yılında da iki kara deliğin çarpışmasından doğan dalga gözlemlenmişti. (Gözlemleyicilerine Nobel Ödülü kazandırdı.)

- Vah benim ülkeme ve halkıma, el alem nerede biz neredeyiz? Yeril otomobil yapacağız diye törenler düzenliyor, nutuklar atıyoruz.  

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test