Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Seçim hesapları ve Meral Abla

17.11.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çok da derine inmeye gerek yok. Seçimlerde karından, hislerine göre karar veriyor insanlar. İP göbekten bağlayacak mı? Meral Hanım kadın kartı ile oynamayı planlıyor. Başarılı da olabilir.

Geçen ABD seçiminde Hillary kadın oylarının sadece yüzde 54’ünü alabilmişti. Kaybetti. Hâlbuki Obama siyahîlerin oylarının yüzde 95’ini almıştı.

Çoğunlukta olan beyaz ABD’li kadınların yüzde 52’si “Trump” dedi. Siyahî kadınlarda Hillary önde idi.  Seçme hakkı olan kadınların sadece yüzde 63’ ü sandığı gitmişti. Hâlbuki daha önceki seçimlerde hep daha fazla kadın seçmen oy kullanmış. Yaklaşık 160 milyon kadın var ve tabii o kadar da farklı hikaye. Şimdi yapılan yerel seçimlerdeki neticelere göre kadınlar artık uyanmış, anlaşılan Amerika’da.

Meral Hanım ile Türk kadını kendisini örneğin Tansu Çiller’den daha fazla özdeşleştirebilir. ABD’li kadın seçmen kendisini Hillary’de bulamadı. Ama Trump seçiminden sonra şimdi “Başkan’ın işine son verilsin mi?” sorusu sorulduğunda kadınların neredeyse yarısı “Evet, verilsin” diyor artık. Bu oran erkeklerde üçte bir. Yani ABD’de geçen yıl kadın seçmen “alfa hayvanı” seçti. Şimdi ise rüzgar dönüyor. Bizde kadın seçmen epeydir “alfa erkeği” tercih etti, şimdi acep hemcinsine dönecek mi? Seçmesi için tanıması ve bu seçeneğin farkında olması önemli. O nedenle basitçe ilçe ilçe gezmek çok önemli. (Alfa, sosyal hayvanlar içerisinde; alfa erkek ve alfa dişi, komünite içerisinde, diğer bireyler tarafından kararlarına uyulan ve lider konumundaki bireylerdir. İnsanlarda ise, alfa erkek tanımı genellikle sosyal konum olarak en yüksek noktadaki, güçlü erkekler için kullanılır. – Wikipedi Ansiklopedisi)

Halk kendisine benzeyene güveniyor netice itibariyle. Yani çoğunluk bu ülkede Türk, sünni. Kadın oyları da bir artı değer. Bu verilerle siyaset yapmak akıllıca. Çok fazla detay kafa karıştırıyor. AKP’de oy kaybettirecek olan veriler Atatürk düşmanlığı hissinden insanların rahatsız olmalarıydı. Erdoğan, Meclis Başkanında daha nötr bir isim seçmeliydi. Çıkarı onu gerektiriyordu. Ama, gönlünün gene Kahraman’ını seçti. 

İnsanlar yolsuzluklardan rahatsızı; eh yapacak bir şey yok. Her insanın gözü var; gemicikler ortada, Off shore şirketler de.

Burada Başkan değiştirmek doğru bir seçim de hangi başkan? Erdoğan’ın kendisi  kaldıkça bir fark yaratacak mı?  

Din istismarı da bariz olarak görünen üçüncü olay. Burada Erdoğan’ın kendi gölgesinden öteye çıkabilmesi ise imkansız gibi görünüyor. Hâlbuki ülkenin ihtiyacı dinde bir reform ve bir tek şimdiye kadar Diyanetin özelleştirmesini Selahattin Demirtaş dile getirebildi. Önümüzdeki yıllarda konu olmayacaktır sanırım. Meral Akşener bu konuda da Erdoğan’dan daha ılımlı. Genç seçmenin olayı nasıl gördüğüne bağlı. Bakalım göreceğiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test