Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

150 yıl sonra büyükşehir

24.11.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçen hafta İzmir Büyükşehir Belediyesinde önemli anlar yaşandı. Bundan 150 yıl önce, Osmanlı Devletinin 25 Kasım 1867 tarihinde çıkardığı “Vilayetler Belediye Kanunu” ile İzmir Belediyesi ilk yasal düzenlemesine kavuşmuştu. Tüm ülkeye örnek olan bu tarihi başlangıcı anmak için, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Meclis salonunda anlamlı bir tören düzenledi.

Törene, belediye eski başkanlarından Burhan Özfatura ve Ceyhan Demir ile Ali Nazmi Bey'in torunu Filiz Kalfaoğlu, Cahit Günay'ın oğlu Cem Günay, İhsan Alyanak'ın torunu Umut Okan, Osman Kibar'ın torunu Mahmut Özgener ve Selahattin Akçiçek'in oğlu Fehmi Akçiçek katıldılar. İzmir Belediye Başkanları Birliği Derneği Başkanı Cengiz Bulut, meclis üyeleri ve Büyükşehir çalışanları da törene katıldı.

 

Tarihçe

 

Törenin başında Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç.Dr. Erkan Serçe, İzmir'deki belediyecilik tarihi konulu bir sunum yaptı. Sunumunda, Osmanlı Devletindeki belediye oluşumunun kısa ama öz bir arka planını anlatan Serçe, önümüzdeki yıl basılacak konuyla ilgili kapsamlı kitabın müjdesini de verdi.

Erkan Serçe, İstanbul’daki Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde bulunan bir belgede Osmanlı Hükümetinin 25 Kasım 1867’de İzmir’de bir belediye dairesi kurulmasına izin verdiğini belirtti. İstanbul’daki Altıncı Daire-i Belediye’den sonra ilk örgütlenmedir bu ve Osmanlılardaki ilk yerel yönetim filizlenmesidir.

Söz konusu belgede, yabancı tüccar ve sermaye sahiplerinin de Belediye Meclisi’nde temsil edilmeleri gerektiği konusuna dikkat çekiliyor.

31 Aralık 1867 tarihli Ruzname-yi Ceride-yi Havadis adlı gazete, kamu düzenindeki bu yeni gelişmeyi şöyle haber veriyor: “Belediye dairesinin kurulmasının gözle görülür faydaları olduğunun herkesçe kabul edilmiş olmasından dolayı İzmir’de de böyle bir dairenin oluşturulmasına Padişahın izin verdiğini haber aldık”

İzmir geliştikçe, alt yapı gereksinimleri de arttı. Yeni kurulan Belediye örgütlemesi ile altyapı ve toplumsal işleyişlerdeki eksikliklerin giderilmesi yönünde ciddi adımlar atıldı.

İzmir giderek zamanına göre modern bir kent olmaya başladı.

 

İlk belediye binası

               

Hüseyin Rıfat’ın ‘Ticaret Rehberi, İzmir’in ilk belediye başkanları arasında Süleyman Bey isminde birinden söz etmektedir. Ne var ki kesin olarak saptanabilen ilk belediye başkanı Yenişehirlizade Ahmet Efendi’dir.

Yeni oluşturulan Belediye için bugün Hisarönü olan yörede bir bina yapıldı, (Bugün Belediye birimleri, Çetin Emeç sergi salonu ve Türk Parlamenter Birliği’ni barındırıyor). Onur İnal’in“Levantine Heritage in İzmir” (İzmir’deki Levanten Emanetler) başlıklı tez çalışmasında, binanın tasarımını Evstratios E. Kalonaris adlı bir Rum inşaat kalfası yapmıştır. Kalonaris mimar değildi. Bir varsayıma göre, Belediye binasını yaparken, Osmanlıdaki ‘konakları’ kopya etmiştir.

               

Duygusal anlar

 

Törene katılanlar nostaljik anlar yaşadı. Dede ve babasından sonra kendisinin üçüncü kuşak Belediye Başkanı olduğunu belirten Başkan Aziz Kocaoğlu duygu yüklü bir konuşma yaptı.

Erkan Serçe’nin törende hazır bulunan Belediye Başkanlarına Padişah Abdülaziz'in mührünü taşıyan “belediye teşkilatı kuruluş belgesi”ni sunmasından sonra, saat kulesi ile süslenmiş 150. yıl pastası kesildi. Büyükşehir Belediyemize nice başarılı yıllar dileriz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test