Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

TÜRSAB seçimlerine beş kala önemli gelişmeler oldu

24.11.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Turizm sektörünün en büyük örgütü Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) seçimlerinde son tura girildi. Nefesler tutuldu artık ve gözler 2-3 Aralık tarihlerinde yapılacak genel kurula çevrildi. Bu arada hemen belirtelim…

1618 Sayılı TÜRSAB yasasının “ Birlik Organları” başlıklı 34.maddesinin A Bendine göre, “Genel Kurul, 2 yılda bir Kasım ayında toplanır” denilmesine karşın seçimlerin Aralık ayına kaymasında bir sorun olup olmadığı tam olarak net değil.

Son günlerin en önemli gelişmesi TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’a karşı aday olan Hasan Erdem ile Firuz Bağlıkaya’nın güçlerini birleştirmesi oldu.

Bu gelişmesi ile birlikte TÜRSAB’da taşlar yerinden oynadı. Adı aday olabilecek arasında geçen bazı isimler son dönemde Hasan Erdem lehine adaylıktan çekildi. Böylece muhalefetin eli güçlendi.

Son dönemde yapılan seçimlerde muhalefetin aldığı toplam oy Başaran Ulusoy’un oylarına yakın çıkıyordu.

Ancak oylar bölündüğü için Başaran Ulusoy seçimleri açık ara kazanıyordu.

Bu defa özellikle Hasan Erdem’in gayretleri ile muhalefet birlikte hareket etme kararı aldı.

Böylece dengeler değişti.  Bu birliktelik Başaran Ulusoy’un yıkılmaz kalesi olan Bölge Yürütme Kurulları’nda (BYK) çözülme getirdi.

En güçlü BYK’lardan biri olan Alanya’nın Kurucu Başkanı Bilal Korkmaz’ın başkan adayları Hasan Erdem ile Firuz Bağlıkaya’ya çağrı yaparak bölgede toplantı yapması önemli kırılma noktalarından biri oldu. Toplantıya 100’den fazla acente katıldı ve en önemlisi Alanya BYK Başkanı Suat Çavuşoğlu ile Side BYK Başkanı Ahmet Özden de toplantıda yer aldı.

Başaran Ulusoy’un blok oylarının geldiği BYK’lardaki kırılma muhalefetin moralini yükseltti. Ulusoy cephesinde ise anlam verilemeyen gelişmelerin yaşanmasına neden oldu.

Ulusoy seçimlere kadar yapılacak 8 toplantıyı iptal etti. İptal duyurularında şu metne yer verildi:

- 22 Kasım Çarşamba akşamı Anemon Samsun Otel’de tertipleyeceğim yemekli sohbet toplantısı Sayın Bakanımız ile gelişen program nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmiştir. Yeni tarih bildirilecektir. Başaran Ulusoy…

Aynı metin 8 toplantı için tarih ve yer adları değiştirilerek gönderildi. Sektörde kimse buna anlam veremedi. Hatta Ulusoy’u destekleyen bazı isimler “üzgünüz ve şaşkınız” şeklinde sosyal medya paylaşımları yaptı.

Ama seçimleri bir hafta kala bu gelişmenin gündeme gelmesi manidar karşılandı.

TÜRSAB seçimleri öncesi Türkiye’de bu gelişmeler olurken bir haber de Almanya’dan geldi. Bu ülkede 800’e yakın acentenin bir araya gelmesi ile kurulan  Almanya’daki Türk Acenteleri Birliği’nden muhalefete destek mesajı geldi.

Bu arada geçmiş dönemlerde Başaran Ulusoy’a karşı başkan adayı olan Emin Çakmak’ın da muhalefete destek vereceğini açıklaması seçimleri etkileyecek bir gelişme olarak nitelendi. Başkan adayı olduğu dönemde  Hasan Erdem’in tam destek verdiği Emin Çakmak’ın bu defa kendisini destekleyen Hasan Erdem ile birlikte hareket etmesi önemli bir gelişme olarak görüldü.

Başaran Ulusoy’u gücünü azaltan bütün gelişmelerde imzası olan ve muhalefetin biraraya gelmesinde büyük katkısı bulunan Hasan Erdem bu seçimlerin bugüne kadar kilit ismi oldu.

Peki yeni kilit isimler son dakikada çıkar mı? Başaran Ulusoy son dakika sürprizi yapar mı? Bunları göreceğiz, çok az kaldı.

 

Hasan Erdem büyük çekişmeye sahne olan TÜRSAB seçimlerinin kilit ismi olarak öne çıktı.

Başkanın kim olacağı önemli değil

 

Bu seçimlerin kilit ismi TÜRSAB Başkan adayı Hasan Erdem’e birleşmenin nasıl olduğunu ve seçimlerde hangi görüşleri ortaya koyacaklarını sorduk… İşte yanıtları:

. TÜRSAB yönetiminde yedeklerle birlikte toplam 30 isim oluyor. Firuz Bağlıkaya’nın ekibinden 15 kişi gelecek 15’te bizden gelecek yönetim böyle oluşacak.

. Başkan kim olacak sorusu çok önemli değil. Yönetim kendi içinde bu sorunu çözer. Çünkü biz çözümcü, değişimci bir yönetim hedefliyoruz.

. Bir yıl bir isim bir yıl bir başka isim başkanlığı yapar. Başkan kim olacak, yönetimde kim olacak o kadar önemli değil. Önemli olan güçlü bir TÜRSAB ile sektörün sorunlarına çözüm getirmek.

. TÜRSAB 20 yıldır istila edilmiştir. Sanki üzerine ölü toprağı serilmiş bir takım insanlar tarafından antidemokratik yönetilen kurum ne bize ne de Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışıyor.

. Önceliğimiz bu monarşik yapının ve tek adam zihniyetinin bertaraf edilmesidir. Biz sektörden geçinen insanlarız ve turizm sektörüne vefa borcumuz vardır.

. Bu sektör can çekişirken biz zevk-i sefa içinde yaşayamayız. Ben ve dava arkadaşlarım ile bu yanlış gidişi durdurmak, bizi hiç düşünmeyen, bizi yalnız bırakanlara ‘güle güle’ demek için yola çıktık.

 

 

Genel müdürlük binasına yeşil sertifika alarak bir ilke imza atan Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku yeni atılımları için hazırlık yapıyor.

Yeşil bina onun yaşam biçimi ile örtüşüyor

 

Türkiye’de sakin güç deyimine en çok yakışan isimlerden biridir Melikşah Utku…

Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olmuş, London School of Economist eğitime devam etmiş, 2004'te Albaraka Türk'te Genel Müdür Danışmanı olarak çalışmaya başlamış ve sonrasında merdivenleri ağır ağır ve emin adımlarla çıkmıştı.

Tam 30 yıllık tanışıklığımız var… Bilgi ve görgüyü, başarı ve mütevaziliği birlikte içselleştimiş isimlerden biridir… Albaraka Türk’ün genel müdürü olduktan sonra ilk defa ziyaretine gidip başarı dileklerimizi ilettik.

Bu sembolik ziyarette sohbetin bir noktasında ilginç bir bilgiye de tanıklık ettik.

Bankanın yani Albaraka’nın yeni binası Türkiye’nin ilk ve belki de şimdilik tek yeşil binası…

Hem de belgeli…  Bu alandaki en prestijli belgelerden biri olan LEED Gold Sertifikası almaya hak kazanmış bir binada  çalışıyor Melikşah Utku ve arkadaşları… Peki bu günlük hayatı nasıl etkiliyor? İşte iki örnek:

. Binada enerji ve su verimliliği üst noktada.

. Yerli gıda teminine özel önem veriliyor.

Bu ve başka özellikle yaşam kalitesini olumlu etkilerken onlara çevre dostu özelliği da kazandırıyor.

Bütün bu faaliyetler sonucu da geçen yıl Green Business Certification Institute’e (GBCI) başvuran Albaraka, iç mekan hava kalitesi, aydınlatma kalitesi, sıcaklık ve nem kontrolü, atık yönetimi, malzeme kaliteleri ve özellikleri, kırtasiye ve temizlik malzemelerinin sağlığa zararsız olması ve geri dönüşüme uygun olması gibi kriterlerde de tam not aldı.

Binanın yeşilliği ile Melikşah Utku’nun duruşu tam da örtüşüyor. Aslında etik, pozitif düşünme gibi kavramları kağıt üzerinde bir söylem değil, bir yaşam bizim olarak benimseyen bir isim olduğu biliyoruz. Yıllar öncesinde İstanbul Ticaret Odası seçim çalışmaları sırasında gösterdiği gayrete rağmen adaylık konusundaki yaklaşımı örnek gösterilmişti.

Yeşil binaya ilişkin İşte Melikşah Utku’nun Albaraka Türk Genel Müdürü olarak değerlendirmesi de şöyleydi:

. Yaptığımız çalışmaların uluslararası bir kuruluş tarafından tescillenmesi önemli.

. Ümraniye’deki genel müdürlük binamız, enerji ve su tasarrufunun yanı sıra çalışanlarımızın daha rahat ortamlarda vakit geçirebilmesi için iç hava kalitesi gibi çok sayıda kriterde elde ettiğimiz başarılar sonucu LEED Gold Sertifikası almaya hak kazandı.

. Kurulduğumuz günden bugüne kadar değerlerimizi sürdürülebilir stratejilerle geliştirmeyi ve bankacılık faaliyetlerimizde her zaman değerlerimize sahip çıkmayı amaçladık. Her anlamda değerlerimize sahip çıkmak adına yaptığımız bu çalışmaların takdir görmesinden mutluluk duyuyoruz.

 

 

Sinan Vardar'ın kurduğu Jolly Tur evlatları Mete ve Mert'in omuzlarında genç ekip ile yolunu devam ediyor.

 

Sinan Vardar’ın çizdiği yoldan ilerliyorlar

 

Ben onların babasını tanırım… Ama boynuz kulağı geçmiş. Sinan Vardar’ın evlatları turizmde babalarını geride bırakmışlar.

Yıllar önce kurulan Jolly Tur sektördeki bütün fırtınalara rağmen ayakta kalmayı başaran ender kuruluşlardan biri.

Şimdilerde Jolly Tour Onursal Başkanı Sinan Vardar’ın ufku yeniliklere açık tavrı bu süreçte çok önemli bir rol oynadı.

Sinan Vardar bu noktaya geldi çocukların yetiştirdi ve şirketi onlara emanet etti. Türkiye’de futbolu çok iyi bilen ve iyi bir Beşiktaşlı olan Sinan Vardar’ın neden Futbol Federasyonu Başkanı olmadığını eskiden beri hep merak ettim.

İşte Sinan Vardar’ın şirketini emanet ettiği evlatları geçtiğimiz günlerde yeni çalışmaları anlatmak için meydana çıktılar.

İlk sözü Mete Vardar aldı:

. 2017 hedeflerini aştıklarını belirterek, 2018 için belirledikleri yüzde 50 büyüme ve globalleşme hedefinde kritik adım olarak teknoloji yatırımını gösterdi.

. Yüzde 50’ye varan indirimlerle erken rezervasyonu da öne aldıklarını anlattı.

Sonra Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mert Vardar sözü aldı.

. Yeniyıl itibariyle uçak bileti, otel rezervasyonu, yurtiçi ve yurtdışı turlar olmak üzere pek çok işlemin Jolly Tur’un yeni sistemi üzerinden yapılabileceğini duyurdu.

. Ve yurtdışında 400 binden fazla otelin yeni sisteme dahil edildiğini ve kullanılan teknoloji ile rezervasyon yapılabilecek noktaya eriştikleri bilgisini paylaştı.

Evlatları Sinan Vardar’ın çizdiği yoldan ilerliyorlar. Çok önemli bilgilerdi toplantıda paylaşılan ancak bu bilgilerin rakamsal verilerle süslenmesi de önemli. Bir diğer noktada çok bilgiyi tek bir toplantıya sıkıştırmışlardı.

Son iki cümle Sinan Vardar gibi başarılı bir ismin evlatlarına baba dostu tavsiyesi olarak iletilir.

 

Birlik başkanlığına için ilk aday sinyali verdi

 

Geçtiğimiz günlerde yapılan ara seçimde aday olmadı… Ama önümüzdeki yıl yapılacak ihracatçı birlikleri seçimlerinde adaylık için şimdiden çalışlara başladı.

İhracatın genç isimlerinden Mustafa Selçuk Çevik’ten bahsediyoruz.

Nereden mi biliyoruz…

Son yaptığı açıklamada maden ihracatını değerlendirmiş ve bu konuda yeni pazarlar bulunması için İhracatçı Birlikleri’ne çağrı yaptı.

Daha da ötesi çok iyi bildiği mermer ile ilgili önemli açılımlara kamuoyu ile paylaştı. İşte bu paylaşımdan bazı bilgiler:

. Porselen ile traverten arasında fiyat farkı kalmayınca Amerika ve Avrupalı müşteriler porselen döşemeye yöneldi.

. Traverten üreticilerinin ciddi stoklarla baş başa kaldı. Yeni pazarlar bulunması için ihracatçı birliklerinin sektöre yön vermeli.

. Son 3 senedir Amerika ve Avrupa'da piyasaları mermere yöneldi. Bunun için traverten satabileceğimiz yeni gelişmekte olan pazarlar bulmamız lazım.

. Çünkü traverten mermerin bir alt kategorisi. Yani artık Amerika'da traverten devri bitti, mermer devri başladı.

. Traverten için Venezuela, Peru, Meksika, Arjantin gibi yeni pazarlar bulmamız gerekiyor.

. Marmara Adası'nın mermeri, dünyada Marmara Mermeri olarak biliniyor. Fakat bunu her firma ayrı bir isimle satıyor.

. Mermeri tek marka olarak satarak hem kaliteyi yükseltmiş oluruz, hem de markalaşırız.

Mustafa Selçuk Çevik’ten birkaç cümle… Sizce bu bilgileri paylaşan bir isim sıradan bir şirket sahibi mi? Yoksa başkanlığa hazırlanan bir maden ihracatçısı mı?

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test