Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir için öneri; Doğa Müzesi

24.11.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tanju Kaya hocanın başında olduğu Ege Üniversitesi Doğa Müzesi’ni gezdim. Herkesin kolayca gezebileceği bir müze. Gönül isterdi ki eski fuar alanında, şehrin merkezinde olsun ve çocuklar akın akın gidip evrimi kendi gözleriyle görebilsinler. Ebeveynlere, okul aile birliklerine çok iş düşüyor.

Evrime herhangi bir parti sahip çıkmıyor. Ülkedeki evrim farkındalığının bir sonucu olsa gerek. Biraz açayım. Halkımızın büyük bir kısmı evrimin olduğunun farkında değil. Dolayısı ile bir parti için konu değil. İş bize düşüyor.

Bilmeyen de rahatlıkla “Yok” diyebiliyor. Demelerinde bir sakınca da yok. Nasıl olsa en fazla birkaç on yıl gibi kısa bir süre içinde bu bilgiişlem çağında bizim halkımızın da çoğunluğu evrimin gerçek olacağını kabullenecektir. Güneş çamurla sıvanmaz.

“Gönül isterdi ki” de demekle peynir gemisi yürümüyor. Çocukların kendi gözleri ile görmeleri gerek. Eski Fuar alanındaki binalardan birini veya Balçova İnciraltı’nda bir alanı eğer İzmir Belediyesi tahsis ederse (kurulacak bir vakfa bu amaçla devrederse) ben iki genç biyoloğu yanıma alıp Londra, New York, Berlin ve Ottawa’daki doğa bilim müzelerini gezmelerinin masrafını üstlenir ve oradaki yetkililerle temas etmelerini sağlarım. Eminim çok sayıda sponsor bulunur böyle bir projeye. Birçok müze de sevinerek bazı objeleri ödünç verir. Okulların çalışabileceği güzel bir alan oluşur.

Tanju Hoca da “bir çok materyal vererek Ege Üniversitesi’ndeki müzenin bilimsel bir müze olarak kalabileceğini ve Kültür Park’ta kurulacak müzenin de halk için görsel bir müze olabileceğini” söyledi.

Cahit Helvacı hoca kurulacak müzeye örneğin birçok mineral örneği verebileceğini söyledi. Bir madencinin özel müzesinde örneğin (nesli altı bin yıl önce tükenen) Mamut’un iki önceki atası Platybeledon’un ön ve arka dişleri var elinde eminim, bu güzel müzeye teşhir edilmeleri için bir süreliğine verir. Kuşlar hakkında renkli bir bölüm olur. Çocuklar Yalı Çapkını’nı son Anadolu leoparını kendi gözleri ile görebilirler. Burada bir zamanlar su aygırlarının yaşadıklarını öğrenirler.

Küresel ısınma ne demek görsel olarak anlatılır. “DNA ne demek”, o da. Ve akıllıca yapılırsa bu müze kendi kendini ayakta tutacak kadar da para kazanır.

Dünya nasıl oluşmuş? “Foto sentez” ne demek? Evrim nasıl gelişmiş? Bir kenarda da “Sizin DNA’nızda ne kadar Neanderthal geni var?” diye ölçüm yapılır. Böylece, Türkiye’deki bilim anlamlı bir rüzgar estirir ve büyük bir hizmet olur.

Bu yazıyı okuyanlar ilgilenirlerse “Evrime inanmak” kitabımın PDF’sini “mahmuttolon.com” dan indirip okuyabilirler. Karikatürler de var, çatık kaşlı bir kitap değil merak etmeyin.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test