Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ekonominin makûs talihi

24.11.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Siyasi iktidar her fırsatta kamuoyunun dikkatini başka yönlere çekip, ekonominin sorunlarını gündemden uzaklaştırmaya çalışsa da; yine de vatandaşın gündeminin temelinde ekonomi var, işsizlik var, hayat pahalılığı var... Özellikle döviz kurlarının alıp başını gittiği ve ekonomi ile ilgili endişelerin arttığı bugünlerde, ekonomik konular daha da öne çıkıyor…

Sözün özü, hemen herkesin günlük yaşamında ekonomi başat gündem maddesi!..

Peki, toplum olarak ‘ hayatımızda bunca önemli yeri olan ekonomik konular üzerine acaba yeterince düşünüyor ve tartışıyor muyuz?’ diye soracak olursanız, bu soruya yanıtımız maalesef koca bir ‘hayır’ olacak. Tabii burada belirleyici olan, iktidarın tutumu oluyor.

Alın işte size temel bir ekonomi konusu, hem de evrensel ölçekte test edilmiş onaylanmış bir konu; Türkiye, dünya ekonomi çevrelerinde ‘ekonomisi kırılgan ülke’ olarak kabul ediliyor. Hem de uzunca bir süredir…

 

Ekonomik kırılganlık kaderimiz mi?

 

Acaba bu durum nereden kaynaklanıyor, neden böyle oluyor? En başta ülke ekonomisi olarak dünyaya güven vermiyoruz. Siyasi iktidarın izlediği dış politikalar, ülkemizin güvenirliğini ve saygınlığını zedeliyor. Hukuk ve demokrasi alanında ciddi problemler yaşıyoruz. ‘21’inci yüzyılın çağdaş ve demokrat ülkesi’ olabilme konumundan hızla uzaklaşıyoruz.

Bütün bu olumsuzluklar ekonomiyi de derinden etkiliyor. Yatırımcı ülkemize ve ülkemizin siyasal ve hukuk sistemine güven duymuyor. En önemli ticari birlikteliğimiz olan Almanya ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri başta olmak üzere, komşu ülkelerle yaşanan siyasal çekişmeler ticaretimizi de olumsuz etkiliyor. Ortadoğu’da yaşanan çatışmaların içine bodoslama dalan ülkemiz, terörün hedefi haline geliyor. Dolayısıyla bırakın yatırımcıyı, turist bile ülkemize gelmeye çekiniyor.

Böyle bir siyasal iklimde, ekonomik kırılganlık giderek ‘ülkemizin makûs talihi’ anlamına geliyor.

 

Kırılgan 5’liye adeta abone olduk!

 

Dünya ekonomi çevrelerinin yaptığı analiz ve değerlendirmelerde, ‘ekonomisi en kırılgan 5 ülke’ tanımı öne çıkıyor. Bu değerlendirmelerde; cari işlemler açığı, ülke ekonomisinde tasarrufun yetersizliği gibi ölçüler temel alınıyor. Bu arada bir parantez açıp, CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uluslararası kredi derecelendirme kuruluşundan aldığı ‘AAA’ derecesiyle, bunca olumsuzluk içinde bir farklılık yarattığının altını özellikle çizmek istiyoruz.

Geçtiğimiz günlerde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s, yeni bir kırılgan 5 ülke raporu yayınladı. Bu ülkeler olası bir küresel finans krizinde en fazla risk taşıyan ülkeler olarak kabul ediliyor.

Önceki dönemde, en kırılgan 5 ülke Hindistan, Brezilya, Endonezya, Türkiye ve Güney Afrika olarak sıralanıyordu. Şimdi yeni yapılan değerlendirmede, bu 5 ülkenin 4’ü listeden çıktı. Kalan tek ülke Türkiye oldu. Hem de 4’üncü sıradan 1’inci sıraya çıkarılarak…

Yeni kırılgan 5’li şöyle sıralanıyor: Türkiye, Arjantin, Pakistan, Mısır ve Katar.

Böyle bir ekonomik görünüm altında, gerçekten işimiz çok zor!.. Tabii en başta da iş ve aş derdindeki vatandaşımızın…

 

2018 bütçesinin temel karakteristiği

 

TBMM’de görüşülen 2018 bütçe tasarısı da, temelde vatandaşın iş ve aş derdine çare olacakmış gibi gözükmüyor. Tam aksine halka, vatandaşa yeni yükler getiriyor.

Başta gelen özelliği, Türkiye’nin temel dinamiği olan üretici sınıfların ve dar gelirli kesimlerin sorunlarına eğilmiyor, çözüm getirmiyor.

Oysa ülkemizin temel sorunu; sosyal eşitsizliklerin, dengesizliklerin giderilmesi, hiç olmazsa öncelikle azaltılması... Böyle bir bakışla hazırlanacak bütçenin temel karakteristiğini de sosyal devlet anlayışının güçlendirilmesi oluşturmalı. Oysa 2018 bütçesinde böyle bir yaklaşım görülmüyor.

Üretim ekonomisine yönelmeyi, rant çevrelerine değil gerçekten üreten kesimlere destek olmayı önceleyen bir anlayış, bu yeni bütçede de maalesef öne çıkmıyor.

Öyle görünüyor ki, 2018 yılı, başta ekonomik konular olmak üzere, ülkemiz ve halkımız için zor bir yıl olacak. Artık neredeyse kangrenleşmiş sorunlar, ‘ekonominin makûs talihi’ olmayı 2018’de de sürdürecek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test