Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çevreye By-Pass Operasyonu

8.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

12 Haziran 2011 genel seçimlerinden 8 ay önceydi. Büromda çalışırken tanımadığım bir kişi Hollanda’dan telefon etti. Kendisini Mustafa Çoşkun olarak tanıtan kişi, İzmir körfezinde yapay adalar oluşturmak için hatırı sayılır bir yatırım yapmak istediğini anlattı. Zamanın Cumhurbaşkanı ve İzmir Valisinden olur aldığını, ama Başkan Aziz Kocaoğlu’ndan cevap alamadığını belirtti. Aziz Başkanın olurunun çok önemli gördüğünden Hollanda’ya gelmesi için kendisini ikna etmemi istiyordu benden.

Ortada fol yok yumurta yok. Daha ayrıntılı bilgi isteyince, Dubai’de yapılan palmiye adalarının bir görüntüsünü ve İstanbul’da o güne kadar kimsenin bilmediği İstanbul kanalının sanal çizimini e-postama gönderdi. Palmiye adasını biliyordum ama İstanbul kanalı benim için tam bir sürpriz oldu. Biraz araştırınca, Amerikan Ordusunun, 2. Dünya Savaşı sonrası, benzer bir kanal araştırması yaptığını internetten öğrendim. Boğazlardan geçişi sınırlayan Montrö Antlaşmasına yan çizmek için tasarlanmış hin oğlu hin bir proje…

Çılgın Proje

Seçim propagandası kızışmaya başlamıştı ki Başbakan Erdoğan 27 Nisan 2011 tarihinde çılgın projesini açıkladı.Başbakan, kanal projesinin sadece İstanbul'u kurtarmayacağını, kanal sayesinde kentsel bir dönüşüm oluşacağını ve kanalın İstanbul'a farklı bir anlam kazandıracağını belirtiyordu.

Hollanda’daki bir Türk işadamının Kadir Topbaş ve Abdullah Gül’e gösterdiğini söylediği İstanbul kanalı, “çılgın proje” olarak açıklanıyordu. Şaşırmadım desem yalan olur. Müsteşarlık yapmış saygın bir büyüğüm İstanbul’da, İsviçre bazlı bir tasarım bürosunda kanal çevresinin yerleşim projelerini gördüğünü söyleyince, anladım ki “çılgınlık” ciddi ciddi somutlaşıyor.

İstanbul kanalı ile ilgili çekinceleri GÖZLEM Gazetemizin 2 Ağustos 2013 tarihli sayısındaki “Kanal mı Sanal mı” başlıklı yazımda sergilemiştim. En çarpıcı eleştirileri 

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam yapıyordu: “Karadeniz git gide kuruyup yok olurken, Marmara ve Akdeniz’in sıcaklık, tuz oranı bozulacak; ‘Çılgın Proje’nin sonu ‘Çılgın Felaket’ olacak.”

Yeni Boğaz

Vatan Gazetesinin 6 Aralık 2017 tarihli baskısında, Öğe Demirkan’ın “İşte İstanbul'un Yeni Boğazı!”yazısını okuyunca bunlar geldi aklıma ve tuhaf oldum. Cumhurbaşkanı Erdoğan,  birkaç gün önce AKP - MYK'da çarpık yapılaşma uyarısını yaparken, “çevreye duyarlı kentler için çok talimat” verdiğini ama dinletemediğini söylüyordu. “Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” denmez mi?

AKP’nin“büyük projeler” peşinde koşarken, çevreyi korumaya özen göstermediği yapılanlardan belli. Üçüncü köprü, geçtiği güzergâhta ormanları tahrip etti. Üçüncü hava limanı inşaatı zemini sorunlu bir yöreye yapılıyor. Verimli ormanlık alanlara verilen taş ocağı ve maden arama izinleri çoğalıyor. İstanbul’daki kanalın da, çevresel etkilerinin incelendiğini gösteren bir rapor yok ortada. Bir üniversiteye körfezdeki akıntıların maket analizi yaptırıldı da bizim mi haberimiz yok!

Demek ki çevreye duyarlılık lafta kalıyor. Ancak, bu gibi olayların geri dönüşü yok. Özür dilemek, nedamet getirmek “felaketi” önleyemez!

Körfez Geçişi

Buradan İzmir’deki körfez geçişine gelelim… Tasarlanan tüp geçişli proje kapsamında, taşıtların asma köprüye erişebilmesi için yapay bir ada gerekiyor. Ne var ki böyle bir ada körfezin canına okuyor.

Bu nedenle, Aziz Başkan, körfezdeki dolaşımı artırmak için tasarlanan, ÇED raporu ancak 4 yıl sonra verilen deniz dibi kanalındaki çalışmaları durdurduğunu açıkladı haklı olarak. “Hele siz bir projenizi yapın, ona göre tavır alalım; 1,5 milyar lirayı sokağa atmayalım” demek istiyor.

Kendisi de teknik bir eleman olan İzmir Milletvekili Sayın Başbakanımız bu haklı uyarıları dinleyecek mi, yoksa körfezi siyasete mahkum mu edecek? Göreceğiz! Umudumuz hatadan dönüp İzmir’i de kendilerini de batıracak projeden vazgeçmeleridir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test