Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kudüs, ABD, silah ticareti

8.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Eh olacağı buydu. ABD kaşınmayı seviyor ve devam ediyor. Kudüs kararı sadece son örnek.

ABD, PKK yandaşlarına Türklerin gözünün içine baka baka silah veriyor. Suudlara, Emirlere silah satıyor. Savunma ve saldırı silahları. İştah kabarınca bir de gerçek savaş gerekmiyor mu? En iyisi “kendi aralarında savaşsınlar ben de daha fazla silah satayım.”

Trump, hem PKK yandaşlarına silah veriyor, Gülen’i ülkesinde tutuyor ve örgütlüyor, hem de Erdoğan’ı ayağına getirip hafiften pohpohluyor. İşte dünya gücü. Erdoğan, “olayları anlamadılar mı’ diye Genel Kurmay Başkanını, MİT Başkanını, ABD ye yolluyor. Mevkidaşlarıyla görüşsünler, hassasiyetleri anlatsınlar diye. Görüşüyorlar. Değişen bir şey yok. ABD bilmiyor mu ne yaptığını? ABD kaşıyor, arada cin tozu döküyor kaşıdığı yerlere. Böl ve yönet.

Buralarda yaşayanlara düşen iş ise bölünmemek. Türkün Kürt ile anlaşması, Arapların sadece kendi aralarında değil Yahudilerle anlaşması. Şii ve Sünni anlaşması. İran yaklaşık ayni nüfus ile neredeyse Türkiye’nin iki misli yüzölçümüne sahip. Kolay mı bölünmemek? Hamaset tehditkâr nutuklar daha kolay değil mi?

Bölünmemek için çalmamak, bitaraf olmak gerekiyor, Çalışmak, adil olmak gerekiyor. Tarafların birbirine güvenmeleri gerekiyor. Bir büyük Türk Büyüğünün söylediği gibi “birkaç bakara makara” ile kolayca olmuyor, uzlaşma. Mesele güvenilecek tıynette ve temsil edebilecek eğitimde olan insanları seçmekte.

“Kudüs’ün Israil başkenti olarak tanınması”  ABD için yaptığı politikanın doğal sonucu. ABD, Afganistan’da yaktığı ateş New York’a sıçrayınca şaşırmıştı. “Mutlu son”a inanarak yaşamak olayı rahatlatabilir ama korkarım çalışmadıkça ve uzlaşmadıkça mutlu son falan da olamayacak bu yörede.

Halklar Trump gibi liderleri seçtikçe tüm dünyada, “Mabut vermiyor” diyelim en iyisi.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test