Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yol ayrımı

8.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Başlığı görünce, hemen ilk bakışta aklınıza, bugünlerde sinemalarda gösterilen, Şener Şen’in başrolünde oynadığı Yavuz Turgul’un son filmi ‘Yol Ayrımı’ gelebilir…

Oysa muradımız, bu filmi odağımıza alıp eleştirisini yapmak değil. Ama madem yazımıza bu filmle giriş yaptık, yine de filmle ilgili özlü düşüncemizi sizinle paylaşalım.

Özenli ve dikkatli bir sinema sanatı izleyicisi olarak, uzun süredir merakla beklediğimiz bu filmde, doğrusu istediğimiz düzeyi yakalayamadık. Turgul - Şen ikilisinin bundan önceki filmlerine göre çok başarılı bulmasak da, yine de ‘Yol Ayrımı’ görülmelidir. Özellikle de, tam boy iş yaşamına dalıp, günlük koşturmaca içinde hayatın farklı yönlerini ıskalayanlar tarafından… Bizce, filmin teması, şair Sunay Akın’ın deyişiyle ‘hisse senetleri’ni değil, ‘hissi senetler’i önemsemekte düğümleniyor!.. Bu arada bir parantez açıp, dikkatinizi, yine bugünlerde gösterimde olan bir başka filme, ‘Aile Arasında’ya çekmek istiyoruz. Son dönemde yaşadığımız onca gerginliğin, olumsuzluğun içinde; keyifli bir nefes almak için bu film görülmeli deriz.

Neyse, sinemayla ilişkilendirdiğimiz yazımızın girizgah bölümü için şimdilik bu kadar yeter deyip, gelelim asıl meselenin bam teline!..

Türkiye yol ayrımında

Bugünlerde ülkemizde ve yakın coğrafyamızda yaşanan, ekonomik, siyasal ve toplumsal gelişmeleri analiz etmek istediğimizde; önümüze çıkan temel kavram ‘yol ayrımı’ oluyor.

Gerçekten de ülkemiz ekonomisiyle, siyasetiyle, dış politikasıyla, partileri ve kurumlarıyla, kısacası tüm toplumsal dinamikleriyle tam bir yol ayrımında…

Önümüzdeki 2018 yılı, işte bu yol ayrımının en yoğun ve etkili yaşandığı bir yıl olacak. Başta siyaset kurumu olmak üzere, iş ve ekonomi çevreleri, siyasal partiler, kurum ve kuruluşlar bu yol ayrımından alabildiğine etkilenecekler. Yeni tercihlerde bulunacaklar, yeni yol haritaları oluşturacaklar.

Tabii bu yol ayrımını, ülke ölçeğinde düşündüğümüzde, bu temel tercihin halkımızın geneline de yansıyacağını ve hepimizin geleceğini doğrudan etkileyeceğini söyleyebiliriz.

‘Çikinova’ bir ülke mi olduk?

‘Rıza Zarrab meselesi’ ile birlikte, son günlerde ekonomi ve siyaset dünyasının gündemine yeni bir sözcük düştü, ‘çikinova’!.. Rıza Zarrab’la birlikte anılan bu sözcüğün anlamını sorarsanız; kısaca ‘alavere dalaverenin Zarrabcası’ olarak tanımlayabiliriz.

Bu güzelim ama bir o kadar da kadersiz ülkeye sevdalı, yurtsever bir yurttaş olarak endişemiz; ‘Zarrabgiller’ tarafından gündeme getirilen bu ‘çikinova işler’in giderek ülkemize mâl edilip, dünyada ‘çikinova bir ülke’ olarak tanınıp adlandırılmamız!..

Doğrusu, ortaya dökülüp saçılan ‘çikinovalıklar’ yüreğimizi acıtıyor, vicdanları kanatıyor. Ülkemizin ve halkımızın geleceği adına her geçen gün endişelerimiz artıyor. İşinde gücünde çalışan, vergisini dürüstlükle veren; iyiliğin, doğruluğun, erdemliliğin simgesi sade iş insanlarımız ve vatandaşlarımız için, bütün bu yaşanan olumsuzluklardan büyük üzüntü duyuyoruz.

Bir yandan da düşünmeden edemiyoruz; bu ‘çikinova işler’in hukuksal ve siyasal bir faturası olmayacak mı? Ülkemiz siyaseti adına içeride ve dışarıda yapılan yanlışlıkların, hataların siyasal sonuçlarını görmeyecek miyiz? Halk olarak, toplum olarak, bunca yaşanan kirliliğe, olumsuzluğa kör ve sağır mı kalacağız?

Yeni bir sayfa açmak

İçinde bulunduğumuz yol ayrımı; bizi, ülkemizi, halkımızı, hızla yeni bir karar verme sürecine sürüklüyor. Ülkemizde yeni bir sayfa açmak ve yeni bir hikâye yazmak…

Öyle anlaşılıyor ki önümüzdeki günlerde bu süreç daha da hızlanacak ve hiç kimse bu yol ayrımının dışında kalamayacak. Herkes konumunu ve ülkenin durumunu gözden geçirip, temel bir tercihte bulunmak zorunda kalacak.

Ancak böylesine radikal bir adımla, ülkemizde yeni bir sayfa açabiliriz. Yaşanan bunca kirlenmişliğin, kokuşmuşluğun üstesinden başka türlü gelemeyiz.

Bugünlerde, ekonomi ve siyaset alanlarında yaşananları izlerken ve irdelerken, temel bir ‘yol ayrımı’nda olduğumuzu, hiç aklımızdan çıkarmayalım.

Gelecekte ülkemizin bugünlerini yazacak ve değerlendirecek olanlar, bugünkü yol ayrımında alacağımız tavırları da mutlaka değerlendirecektir. Her birimiz, önce kendimizden, sonra ülkemizden ve daha sonra da gelecekten sorumlu olduğumuzu unutmayalım.

 

 

 

Etiketler : yol, ayrımı

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test