Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İklim değişikliğinde B planı olamaz

15.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçtiğimiz hafta Paris’te "Tek Gezegen" Zirvesi toplandı. Aralarında 50 kadar devlet ve hükümet başkanı da bulunan 4 bin kişinin katıldığı zirvede, Kasım 2015’de Paris’te imzalanan İklim Anlaşmasının(COP21 - 21. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı; “Conference Of Parties”) hedeflerine ulaşmak için uygulanması gereken stratejiler gözden geçirildi.

Sonuç pek parlak olmadı. ABD Başkanı Trump’ın ülkesini iklim anlaşmasından çekeceğini açıklamasının kara gölgesi düşmüştü zirveye. Trump’ın temsil ettiği saldırgan Amerikan çevreleri, Kudüs olayında yaptıkları gibi insanlığın geleceğine çok parçalı bir bomba atmaya niyetli gözüküyor.

Pamuk Eller Cebe

Küresel ısınma ile mücadeleye ket vuran başka bir engel de, işin finansmanı ile ilgili. ABD bir yana dünyanın diğer zengin ülkeleri de, işin parasal yanı söz konusu olunca yan çiziyor. Gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkelere 2020 yılına kadar 100 milyar dolar destek vermeyi taahhüt etmişti. Ancak OECD verilerine göre bu destek 41 milyarda kaldı.

Tartışmaya açık başka bir konu da, Türkiye, Hindistan, İran gibi gelişmekte olan ülkelere karşı yapılan haksızlık. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak bunu şöyle dile getiriyor: “Türkiye, dünyayı en az kirleten ülkeler arasında yer alıyor. Paris İklim Zirvesi ile istenilen sonuçlara ulaşılabilmesi için uygulamada hakkaniyet ilkesinin göz önüne alınması gerekir”.

Öyle anlaşılıyor ki, zengin ülkelerin kıvırtmayı bırakıp pamuk ellerini ceplerine sokmalarının zamanı geldi geçiyor!

İzmir’de Durum

Dünyada küresel ısınmanın tartışıldığı günlerde, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, çevreci ulaşım çözümlerinin ele alındığı bir toplantı düzenledi. Toplantıda, ESHOT Genel Müdür Yardımcısı İnşaat Mühendisi Fazıl Ölçer çok önemli bilgiler verdi.

Bunlardan en çarpıcı olanı, İzmir’de ulaşımın yüzde 38’inin, küresel ısınmaya yol açan karbon salınımını en aza indirgeyen bir şekilde yapıldığının açıklanmasıydı. İzban, metro, tramvay ve elektrikli otobüslerle ulaşılmıştı bu değere… 90 dakika uygulamasıyla Türkiye’nin kişi başına en ucuz ulaşımını sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, çevreyi bu anlamda korumada da öncü. Metro ya da tramvay inşaatlarının yarattığı geçici rahatsızlıkları büyüterek şikayet edenler soruna biraz da temiz enerji açısından baksalar iyi olur!

Elektrikli Otobüsler

İzmir, tam elektrikli otobüslerin etkin olarak kullanıldığı ilk kentimiz. Şu anda 20 çevreci otobüs kent ulaşımında. İzmir Büyükşehir Belediyesi bir deneme yapıyor böylece. Dizel yakıt kullanan otobüslerin maliyet ve amortisman hesaplarıyla karşılaştırma yapma imkanı doğuyor.

İlk veriler, elektrikli otobüslerin başlangıç yatırımlarının fazla olduğunu, ancak uzun vadede kendini daha çabuk amorti ettiğini gösteriyor. (ESHOT’un kullandığı elektrikli otobüslerin, fren yaparken yüzde 30 oranında enerji geri kazanımı olduğunu da belirtelim)

Aziz Başkan 400 elektrikli otobüsün hedeflendiği yatırımın, elektrikli otobüslerin fiyatlarının makul düzeye gelene dek ertelendiğini duyurdu. Bu, hükümete de bir çağrıydı bir bakıma. Hükümet bir yandan yerli elektrikli otomobil üreteceğini açıklarken, temiz enerji kullanan toplu taşıma yatırımlarını da teşvik etmeli.

 

Teşvik Şart

Paris zirvesinde, iklim ve çevre dostu projeler için yerel yönetimlere mali destek verilmesi istendi. Temiz enerjiyi hedefleyen tüm ülkeler böyle bir teşvik veriyorlar.

İzmir’deki elektrikli otobüsleri Ankara’da üreten Bozankaya adlı bir Türk şirketi. Bu işi öyle ciddi yürütüyor ki, Siemens ile birlikte Almanya’ya üretim yapıyor. Önemli bir gelişme de, Bozankaya-Siemens ortaklığının, Bangkok metro ihalesini kazanmış olması. İktidar partisinin yetkilileri, toplu taşımada temiz enerjiyi teşvik etmenin yollarını ciddi ciddi düşünmeliler.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test