Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kısa yaşamında 100 yıllık çalıştı

15.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Vefat eden İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar gülen yüzü, önemli projeleri ile hatırlanacak.

 

İbrahim Çağlar gibi cenazesini sevgi seline dönen insanlar aslında ölümsüzdür. İstanbul Ticaret Odası’nın Başkanı Çağlar cenazesinde herkesi bir araya getirdi.

AK Parti’nin kurucusu olması nedeniyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Ahmet Davutoğlu, Abdullah Gül ve parti sözcüsü Mahir Ünal’ın katılması belki normal karşılanabilir.

Ama Umut Oran, İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat gibi CHP’nin önde gelen isimleri de törendeydi.

Bakanlar, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,  TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, DEİK Başkanı Nail Olpak,  MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, İSTİB Başkanı Ali Kopuz, Orhan Gencebay ve başka sanatçılar, bankaların genel müdürleri, Oğuz Satıcı, Ahmet Nazif Zorlu, Zeynel Abidin Erdem, İsmail Gülle cenazeye katılan binlerce isim arasındaydı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı Onursal Başkanı Osman Nuri Topbaş, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım gibi farklı kesimlerden isimler de oradaydı.

Ve en önemlisi İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyeleri, tüm yönetim kurulu, Genel Sekreteri Ömer Bal, Meclis Başkanı Şekib Avdagiç tam kadro katılarak taziyeleri kabul ettiler.

Yani iş dünyasının güler yüzlü başkanı İbrahim Çağlar son yolculuğuna muhteşem uğurlanmıştı.

Hem camide hem de mezarlıkta hem de taziye noktasında binlerce insan dolup taşmıştı.

Ve İbrahim Başkan ölümüyle özel hastanelerin acil servislerini de tartışmaya açmıştı.

Uzun süredir sıkıntılar olduğu söylenen sistem Çağlar’ın vefatında ihmal iddiaları ile masaya yatırılmıştı.

Ve kiminle konuşsak Çağlar onunla bir proje, bir çalışma yapmıştı. Herkese dokunmuştu.

Son birlikte seyahatimiz Özbekistan’a olmuştu. Uçakta sohbet sırasında programı ile ilgili yoğunluğu hepimizi şaşkına çevirmişti.

Zaten eşi Nilgün Çağlar, “kısa yaşamında 100 yıllık çalıştı” diyerek onun yaşam biçimini özetlemişti.

 

 

Kayıtdışının önlemez ağırlığı altında ezilen mobilya sektörü nasıl kurtulur

 

Mobilya sektörünün duayen ismi Davut Doğan sıkıntıları dile getirdi, sektörün catı örgütüne ikinci defa başkan seçilen Ahmet Güleç'in sıkıntıları çözmesi bekleniyor

  

Vergi indirimi mobilyada satışları artırmıştı. Ama daha önemlisi sektörde yüzde 50’leri aştığı hatta 60’lara ulaştığı söylenen kayıt dışını aşağı çektiği iddia edilmişti.

İddia diyoruz çünkü bu konuda veri yok. Mobilya sektöre kayıt dışının önlenemeyen ağırlığının hissedildiği tek büyük sektör olarak varlığını devam ettiriyor.

Bunu sektörde herkes söylüyor. Sıkıntıyı sektörün en önemli isimlerinden biri olan Doğtaş Kelebek Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan şu sözlerle dile getiriyor:

-      Vergi indirimi bizim satışların artmasına yol açtı. Tüketici bu işten yararlandı. Ama belki de en karlı maliye çıktı. Veriler açıklansa bunu göreceğiz. Ve o zaman mobilya gibi temel ihtiyaç olduğu herkes tarafından kabul edilen bir sektörde KDV yüzde 8’e kalıcı olarak indirilecek.

Sektörün önemli örgütlerinden biri olan MOSDER’in Başkanı ve Yataş CEO'su Nuri Öztaşkın da, sektörün kayıt dışından kurtulması için KDV oranının psikolojik sınır kabul edilen yüzde 8’e getirilmesi gerektiğini vurguluyor her konuşmasında.

Bu devirde dünya markaları çıkarma iddiasında bulunduğumuz bir sektörde yüzde 60’lara dayanan bir kayıt dışından söz etmek vergi ile ilgili kurumların gündeminde olmalı. Bir de Mobilya sektörünün çatı kuruluşu olan Mobilya Dernekleri Federasyonu’nun (MOSFED) kayıt dışılığı mutlaka masaya yatırmalı.

Çünkü kayıt dışılık MOSFED üyelerini haksız rekabetle mağdur ediyor. Çünkü kayıtdışı MOSFED üyelerini vuruyor.

Bu durumda geçtiğimiz günlerde ikinci defa MOSFED Başkanı seçilen Ahmet Güleç’e büyük görev düşüyor.

MOSFED’in Genel Kurulu’nda ikinci kez MOSFED Başkanı seçilen Ahmet Güleç’ten bu dönemdeki en büyük beklenti kayıtdışı ile mücadele etmesi. Bunun içinde en büyük silahın KDV oranının yüzde 8’e indirilmesi olduğunu söyleniyor.

Her ne kadar Ahmet Güleç Başkan ikinci dönemdeki ilk konuşmasında bu konuyu gündeme getirmemiş olsa da yeni dönemde sektörün böyle bir beklentisi olduğunu belirtelim. Bu devirde mobilyanın kayıt dışının hüküm sürdürdüğü tek büyük sektör olarak kalmış olması çatı örgütün gündemine girmeli diyelim ve Başkan Ahmet Güleç’in yeni döneme ilişkin verdiği mesajları paylaşalım:

. Bundan önceki dönemde de olduğu gibi yeni dönemde de Türk mobilyasının bir dünya markası olması için çalışmaya devam edeceğiz.

. Türk mobilya sektörü ile dünyada yönetilebilir bir projeye imza atmak istiyoruz. Tüm mobilya sanayicilerini dünya fuarlarına katılmayı davet ediyorum.

. Dünya pazarından pay alabilmek için bu fuarlarda kendimizi göstermemiz gerekiyor. Her ülkenin bir hikâyesi var.

. Bugün çikolata denince akla Belçika geliyorsa, mobilya denince de Türkiye’nin akla gelmesi bizim elimizde. Sektörümüz için yapacak çok işimiz var.

. Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir İktisat Kongresi’nde vurguladığı şu veciz sözlere dikkatinizi çekmek istiyorum; ‘Hususî menfaat, ekseriya, umumî menfaatle, tezat halinde bulunur. Nihayet fertler bazı büyük müşterek menfaatleri tatmine muktedir olamazlar’.

.  Gerçekten de müşterek menfaatlere ulaşmak için zaman zaman bireysel menfaatlerden feragat etmek gerekmektedir. Önce ülkemiz, sonra sorumlu olduğumuz sektörümüz diyoruz.

 

 Çatıdan bakıp cepheyi yönlendirecekler

 

Cephe ile ilgili iş yapan kurumlar bir araya gelerek örgütlerini kuruyor

 

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) sektörün gelişmesi, kalifiye işgücünün artması ve farkındalık yaratılması konusunda çok önemli bir misyon yerine getirdi.

ÇATIDER şimdi bilgi birikimini bir başka alanla paylaşıyor. Başkan Adil Baştanoğlu ÇATIDER’in öncülük ettiği kuruluş çalışmalarında yaklaşık 15 firma ile beraber hareket edildiğini vurguluyor ve ekliyor:

. Cephe sektörünü tek bir çatı altında buluşturmak, ÇATIDER’in ilk kuruluş gününden itibaren gündemde olan bir konuydu.

. ÇATIDER konuyu önemli ölçüde üstlendi ve katkıda bulundu. CEPHEDER’in başarılı firmaların olduğu cephe sektöründe çok güçlü bir sinerji yaratacağına inanıyoruz.

. CEPHEDER, sektörün ortak gücünü yansıtmanın yanı sıra, ülkemizdeki yapılarda yeni, modern, fonksiyonel cephelerin yaygınlaşması, kentlerimizin siluetine olumlu etkilerinin artması gibi çok olumlu değerlerin yaratılmasına da katkı sağlayacak.

. ÇATIDER’in 15 yıldır yarattığı değerden ve tecrübesinden ilham alarak, cephe sektörüne çok güçlü bir ortak platform kazandıracağız.

. Ayrıca bundan sonra ÇATIDER ve CEPHEDER el ele vererek, sektöre, şehirlerimize ve ülkemize çok daha büyük değerler kazandıracak.

Yeni oluşumun hedeflerine ilişkin de şu bilgiler aktarıldı:

. Türkiye’de cephe malzemesi üreten, dağıtan, uygulayan firmalar ile cephe konularında çalışma yapan bilim adamlarını bünyesinde toplayarak, sektörel yardımlaşma ve iş konularında dayanışmayı sağlamak.

. Dünyadaki teknolojiyi yakalamak için güç birliği yapmak. Sektörün gelişmesi, büyümesi ve bütünleşik olarak yerleşim birimlerinden siluet çalışmalarının çağdaş seviyede tutulmasına yardımcı olmak.

. Türkiye’de cephelerde olması gereken standartları belirlemek, projelerde önerilen cephelerin sokak ve kent görüntülerini elde etmek, altyapı ve estetik konusunu gündeme taşımak.

. Gelişmiş ülkelerde yapılan çalışmaları inceleyip, Türkiye şartlarına adaptasyonunu sağlamak. Yurt dışındaki sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yaparak bilgi ve deneyimlerin Türkiye’ye aktarılmasını temin etmek.

. Cephe standartlarına uygun eğitimler düzenleyerek bilinçli uygulayıcıları yaygınlaştırmak. Ülke çapında malzeme, işçilik, enerji tasarrufu, döviz tasarrufu sağlayacak faaliyetlerde bulunmak, yeni ve çağdaş cephe anlayışını oluşturmak.

. Üyelerine son teknolojik bilgileri sunarak, imalatçının kaliteli malzeme üretmesini, satıcının o işe en uygun malzemeleri önererek bilinçli satış yapmasını, uygulayıcının ise cephe yapım kurallarına uygun modern, kalıcı ve kaliteli uygulama yapmasını teşvik etmek, tüketiciyi bu konularda bilinçlendirmek.

. Araştırma-geliştirme faaliyetlerini desteklemek ve bu amaçla gerek üye kuruluşlar, gerekse bunlarla üniversiteler ve araştırma kuruluşları arasındaki iş ve güç birliğini desteklemek. Mesleki eğitimler ile müşteri memnuniyetini esas alan meslek mensubu sayısını artırmak.

 

 Lezzet kat tavuk etini daha çok sat

Jüri üyeleri tavukla ilgili yeni lezzetleri ortaya çıkarıp sektörü büyütmek için etkinlikler yapıyor 

 

 

Kısa adı BESD-BİR olan Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Türkiye’nin önde gelen 29 firması yer alıyor. BESD-BİR üyelerinin beyaz et sektöründeki pazar payı yüzde 90’ları aşıyor.

Sektörde ihracatta iyi gidiyor, ancak iç pazarda zaman zaman sorunlar yaşıyor. Bu sorunları aşmak için BESD-BİR zaman z aman etkinlikler yapıyor.  “Tavukla Yaratıcı Tarifler” Yarışması en son yapılan etkinliklerden biri…

Etkinlikte BESD-BİR Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Öztürk, Şenpiliç Yönetim Kurulu Üyesi Gül Altıkulaç, Şef Eyüp Kemal Sevinç, Şef ve Gurme Haldun Tüzel, Yemek Stilisti İnci Bak ve Diyetisyen Olcay Barış, jüri üyeliği yaptı.

Jüri Üyesi BESD-BİR Başkan Yardımcısı Süleyman Öztürk’un etkinliğe ilişkin değerlendirmesinde şu ilginç başlıklar yer alıyor:

. Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu olarak, amacımız sağlıklı, lezzetli ve uygun fiyatıyla aile bütçesine katkı sağlayan tavuk etinin daha çok tüketilmesine hizmet etmek.

. Ülkemizde kişi başına et tüketimi dünya ortalamasının altında ve 2016 yılı verilerine göre 37.5 kilogram. Bunun 23 kilogramı kanatlı eti.

. OECD verilerine göre dünyada kişi başı et tüketimi Amerika Birleşik Devletleri’nde 95 kilo, Avrupa Birliği’nde ise 68 kilo.

. BESD-BİR ve Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu olarak hedefimiz 2025 yılında Türkiye’de kanatlı eti tüketimini kişi başına 32.9 kilograma çıkarmak.

. Böylelikle kişi başına et tüketiminde özellikle kanatlı etindeki artışa bağlı olarak Dünya ortalamasının üstüne çıkacağımızı tahmin ediyoruz.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test