Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Depresyon ve ölüm meleği

15.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Oğlan 16 yaşında 15 yaşındaki kız ile tanıştı. İkisi de lise talebesi. 18 yaşında iken oğlan intihar etti. Kız telefonda, uzakta olmasına rağmen, cesaret verdi ve hatta zorladı oğlanı kendini öldürmeye.

İnsan yavrusu kendi canını aldı. Kız ise bu sene verilen bir karar ile hapse girdi. Neden? İntihar eğilimli bir insana cesaret verdiği ve hatta zorladığı için.

Oğlan kız hakkında “hayatımda olan en iyi şeysin” diye yazdı. Kız ise oğlandan iki buçuk yıllık arkadaşlıkta çevresine hemen hiç bahsetmedi. Ölünce sosyal medyada ve etrafına “arkadaşım öldü” diye hava attı. Basın ondan “ölüm meleği” diye bahsetti.

Araları araba ile bir saatlik yol. Florida’da büyük annelerini ikisi de ziyaret ederken tanışıyorlar günlük SMS ve sohbetler dışında beş kez buluşuyorlar. Ama ruh ikizi gibiler.

ABD hukuku ile şu anda meşgulüz. Michelle Carter 18 aylığına adam öldürmekten hapsi boylayan kızın ismi, Conrad Roy da kendi canını alan delikanlı.

İki genç insan yavrusu. Telefonla konuşmak ve SMS’ler dışında kızın esasen bir suçu yok. Yok mu?

İkisi de antidepresan ilaç alıyorlardı. Aralarında 6 binden fazla SMS değiş tokuş ettiler.

Oğlan sonunda depresyondan tedavi görmeye başladı. Apayrı şehirlerde oturuyorlardı sadece 5 kez görüştüler. Sonra oğlan internette intihar metotlarını araştırmaya başladı. Önce kız “yapma” diye direndi ama bir süre sonra “Yap!” “Şimdi yap” diye ısrarcı olmaya başladı.

Oğlan, arabanın içinde karbonmonoksitten ölme planını geliştirdi. Karar verdiler, bugün yapacaktı oğlan. Kız “Sözünden dönmek olmaz” dedi. Oğlan arabanın içinden çıktı. Kız “Sözünden dönemezsin” dedi; “Geri dön ve bitir bu işi. Ama bütün SMS’leri sil!”

Oğlan tekrar zehirli gaz dolu araca girdi ve öldü. Cep telefonunda kızın bütün SMS’leri silinmişti aylar sonra yazdığı “Hayatımda olan en iyi şeysin” kelimelerini içeren e – postası ortaya çıkınca olay araştırılmaya başlandı.

Bu sene son bulan davada ilginç olan ilk kez bir insanın uzakta olmasına rağmen ve herhangi bir tetiği çekmemesine veya intihar oluşumuna katkıda olacak bir gereci temin etmemesine rağmen, yargı önünde mahkum edilmesi idi. Yaşı ve fiziksel temas olmaması göz önüne alınarak 18 ay hapis. Kendisi de psikiyatrik tedavi gören bir başka insan yavrusu. Baş edemediği bir durum ve esasen empati gösterip kendinin ayrı bir insan olduğunu fark edip oğlanı “karaya çekmek” yerine tabiri caiz ise “denize itmesi” ve hatta zorlaması nedeni ile.

Depresyon hastalığından yaklaşık her yıl bu ülkede 5 milyon insan hastalanıyor. Her dört kadından biri ve her sekiz erkekten birinde bu hastalık oluşuyor.

Uykusuzluk, intihar düşünceleri, ama arada parlama, erkeklerde, kadınlarda ayni semptomlar ama agresyon yerine daha fazla halsizlik, bitkinlik ve ağlamak belki daha ön planda.

Kendinize şu soruları sorun: son iki haftada intiharı düşündünüz mü? Kimseyle görüşmek istememeyi, uykusuzluk veya sürekli uyku hali.  Yerinde duramamak, bir şeyin sonunu getirememek veya halsizlik bitkinlik. Bu semptomları çok sık yaşıyorsanız doktora görünmekte fayda olabilir. Mesela “düzen değişince”; insanlar “emekli olunca” veya “yaşlılıkta taşınınca” veya “bir yakınını kaybedince” ortaya çıkabilir.

Temizlik, düzen, bedensel aktivite, tatil hep iyi gelen şeyler, anlayış da. Ama sadece anlayışlı bir ortam depresyondan çıkmayı sağlamayabilir hekim ve kimyevi yardım şart olabilir onun için çekinmeyin.

“Bipolar” denilen manik depresif hastalıktan ayırmak gerek ama orada da yaklaşık “yüzde beşlik” bir orana varan yani her yirmi kişiden birinde görülebilmesinden bahsetmek mümkün. O apayrı bir hastalık; “unipolar”, depresyon ile karıştırmamak gerek. Bu karabasan veya keder değil, bir biokimyasal hastalık.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test