Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir modeli üzerine

22.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son zamanlarda İzmir’de garip bir muhalefet anlayışı gelişmeye başladı. Tuhaf bir ruh hali… İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) bir atılım mı yapıyor, hemen arkasından bunu küçültücü demeçler, sosyal medya trolleri, bambaşka noktalardan açık yakalama çabaları devreye giriyor.

Örneğin, uluslararası kredi değerlendirme kurumu “Fitch Ratings” , İBB’nin “ulusal derecelendirme notunu” en üst basamak olan “AAA” olarak açıklayınca, bir kısım siyasetçinin suratları düşüyor. Ortalığı “bu notu almak için kaç para verdiniz” suçlamaları kaplıyor. Oysa İzmir’i seven birisinin bu durumdan mutlanması gerekmez mi?

Kredi notunun yüksek olmasından kim kazançlı çıkacak? İzmir değil mi?  Daha ucuz krediyi daha iyi koşullarda alabilmenin zararı nerede? Bu notlar para ile alınabiliniyorsa, çok daha fazla olanağa sahip olan merkezi hükümete yüksek notlar neden verilmiyor? Büyük hükümet desteğine sahip benzer büyüklükteki Ankara, Kocaeli gibi kentler neden alamıyor bu notları?

 

Çevre Dostu Olmak Kötü mü?

 

Akdeniz'e kıyısı olan 21 ülke ve Avrupa Birliği'nin taraf olduğu Barcelona Sözleşmesi kapsamında ilk kez bu yıl verilen “Çevre Dostu Şehir Ödülü”nün sahibi İzmir olunca yine yüzler kararıyor. Akdeniz'deki 17 kentin katıldığı yarışmada İzmir’in “Çevre Dostu Şehir” unvanını alması kötü bir şey mi? Birleşmiş Milletler Çevre Programı/Akdeniz Eylem Planı Koordinatörü Gaetona Leone’nin kutlama mesajı göndermesi de mi bir tezgâh?

Muhalif siyasetçilerden bazılarının İngiltere’de yayınlanan “Economist” dergisini artık izlemedikleri söyleniyor(!) Neden mi? Ünlü derginin gelişen kentlerin yöneticileriyle 30 Haziran 2017’de düzenlediği “cities unbound” (sınırsız kentler) zirvesine konuşmacı olarak Aziz Kocaoğlu’nu çağırması.

Şaka bir yana, esas dert başka! İzmir muhalifleri, “İzmir Modeli”nin tüm Türkiye’ye yayılmasının sıkıntısı içindeler. “Yatırımcı Başkan” olarak piyasaya sürülen Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın estirdiği hava bile, 2014 seçimlerinde AKP yenilgisine engel olamadı.

 

İzmir Modelinin Önemi

Prof. Oğuz Oyan, 19 Aralık 2017 tarihinde “SOL Portal”da çıkan “İzmir Yerel Yönetim Modeli” başlıklı yazısında AKP’nin İzmir siyasetlerini irdeliyor. İzmir eski milletvekili olan Prof. Oyan, bunu esas olarak 2 nedene bağlıyor: Birincisi, siyasal İslamcıların ideolojik kuşatmalarında gedik açılmasına tahammülleri yoktur. İkincisi “gavur” dedikleri İzmir’in düşürülmesi, diğer direnç noktalarının düşmesini de hızlandıracaktır. Bu çabaların boşa çıktığını vurgulayan Oyan şunu belirtiyor:

 “İBB'nin ürettiği projelere gereken bakanlık izinlerini yıllarca süründürmeye, İBB'nin bulduğu çok uygun koşullu dış kredilere onay vermeyip önünü kapamaya çalıştıkça, böylece sadece İzmir'e değil ülke ekonomisine de zarar vermeye devam ettikçe, İzmirli seçmen de hem bunların, hem eğitime/yaşam tarzına müdahalelerin bedelini iktidara ödetmeye devam etmektedir.”

Prof. İlhan Tekeli başkanlığında yürütülen "İzmir Modeli Projesi" çalışmaları çerçevesinde Ekonomi Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen'in "Mali Yönetim Stratejisi ve Performansı" başlıklı çalışmasından alıntılar da ilginç veriler içeriyor. Bu çalışmaya göre İBB, “devraldığı bozuk mali dengenin yatırımları olumsuz etkileyen sonuçlarını bir dizi mali reforma giderek ve borç yükünü azaltarak çözmüş, merkezi yönetimle sorunları yeni bir mali strateji belirleyerek aşmış ve sonuçta gerek toplam yatırımlar, gerek kişi başına düşen yatırımlar, gerekse toplam harcamalar içinde yatırımların payı bakımlarından sürekli kendisiyle yarışan bir çizgide ilerlemiştir.”           

Prof. Esen bu dönem ile ilgili şu karşılaştırmayı yapmış: “İBB'nin, belediyenin iktisadi işletmelerinin yatırımları da dahil edildiğinde, söz konusu dönem boyunca İzmir'e yaptığı yatırım toplamı, merkezi iktidarın toplam yatırımlarını aşıyor. Bu dönemde İBB toplam 11.9 milyar TL'lik yatırım gerçekleştirirken, merkezi iktidarın yatırım toplamı 9,9 milyarda kalmaktadır.” (İBB yatırımlarının çoğu, İZBAN, metro, tramvay, modern vapurlar gibi toplu taşıma sistemlerine, İstanbul ve Ankara BB toplamından fazlasına sahip arıtma tesislerine, içme suyuna, ova ve tarla arası yollarınadır.)

Hepsinin ötesinde İBB, tarımsal kalkınma stratejisi bakımından da Türkiye'de hem yerel yönetimlere hem de merkezi yönetime örnek olacak çalışmalar gerçekleştiriyor.

 “İzmir Modeli Projesi” çalışmasının sonlanmasını dört gözle bekliyoruz.

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test