Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hoş geldin gelecek!

22.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bizler Zarrab'ın ifadeleri, Filistin, Kudüs, Man adaları, seçim geçim gibi alışılmış laflarla gündelik yaşamımızı sürdürürken laf değil de iş üreten ülkelere baktığımızda; insanlığın dördüncü sanayi devrimini bile içselleştirmeye başladığını görürüz.

Dünya baş döndürücü bir hızla, yıkıcı bir dönüşümden geçiyor. İnsanlık için her şey değişiyor. Bu dönüşümün en belirleyici nedeni şüphe yok ki, dijital teknolojiler… İnsanların yaptığı işleri üstlenecek yapay zekaya sahip robotların, var olan verilerden sonuçlar çıkarabileceği ve hatta karar verip uygulamaya geçebileceğini düşünebiliyor musunuz?

İnsanların hayatını kolaylaştırma amacıyla geliştirilen teknoloji, gün gelir insanlığa zarar verebilecek aşamaya gelir mi? Bilinmez... Mesela bir gün eldeki verilere bakan robotlar, dünyanın sürdürülebilirliğini engelleyen insanları, zararlı mahluklar kategorisine alıp imha edebilir mi? İçimizden birilerini ya da dünyanın parmak sallayan liderlerini, toplumum ruhsal sağlığı için zararlı görüp ışınlayabilir mi?!

3D teknolojileri ile donatılmış sürücüsüz akıllı arabalarda, evlerde, bürolarda yaşayacak olmamız bizi artık hiç şaşırtmıyor. Nano ve bioteknolojilerin hayatımızı sil baştan değiştireceğinin bilincindeyiz. Akıllı üretim sistemleri, akıllı evler, akıllı şebekeler, akıllı şehirler ve akıllı devlet... Tüm bu akıllı sistemlerin sosyal ağlar ve e-ticaret kanalları ile oluşturacağı ağın ekonomiyi ne kadar etkileyeceğini düşünebiliyor musunuz? Bir başka soru da şu, bunca akıllı sistemle yaşayacak, onu yönetecek insanlar ya akılsız olursa ne olacak?

Eğitimli ve akıllı insan kaynaklarına sahip olmayan ülkelerin yarınlarda yaşama şansının da olmayacağı apaçık ortada… Bütün bunlar ortadayken, hâlâ "lafla peynir gemisini yürüteceğini sanan ülkeler", kendi sonlarını da hazırladıklarını acaba ne zaman fark ederler dersiniz?!

Teknik bir devrimin kenarında olduğumuzu görüyor ve uzun vadeli bir dünyada, kısa vadeli düşünmenin artık işe yaramadığını kavrıyoruz. Hızla değişen teknolojileri ve zamanı yakalayabilmenin, "Geleceğe hoş geldin!" diyebilmenin formülü aslında çok basit! Dönüşümün dışında kalmamak için önce kendimize şu soruları sormamız gerekiyor;

Dünyamız hızla değişirken, bizim eski doğrularla, eğitimle, yönetimle, politikalarla yola devam etmemiz mümkün mü?

Bize yarınları gösteren kurumlar ve ülkeler neler yapıyor, onlara bakıp izliyor muyuz? İçinden geçtiğimiz bu dönüşüme ayak uydurabiliyor, atılması gerekli adımları atabiliyor muyuz? Bu dönüşümün parçası olarak yola devam edebilmemiz için; sürdürülebilir fikirler üretip, kurumlar oluşturabiliyor, ekonomiler yaratabiliyor muyuz?

Başarı devamlılık ister. Geleceğe uyumlu kendi girişimcilik kültürümüzü geliştirebiliyor muyuz? Yeni eğitim metotları, yeni hukuk düzenlemeleri, maliye ve vergilendirme politikalar oluşturabiliyor muyuz? Yoksa hâla bugünün doğruları ile yarınları kurabileceğimizi mi umuyoruz?

Yenilikçiliğe, Ar-Ge'ye, gelecek nesillere yatırımı öncelikli programı yapabilen ülkeler, geleceğin kazananları, yapamayanlar kaybedeni olacaklardır!

Böylesine büyük olumlu gelişmelerin yaşandığı dünyamızda, siyasetin de teknolojiye engel olmak yerine destek olması, kendini yeniden şekillendirmesi beklenir.

Geleceğin getirdiği yeniliklere açılmak için önümüzdeki yılın bir fırsat olarak görülmesi toplumsal refahımız için vazgeçilmezdir. Sorunlara cevap oluşturabilecek yararlı tartışmaların yapıldığı, zorlukların ve fırsatların konuşulduğu, sonuçlarla yüzleşildiği bir yıl olması temennimizdir. Umarım farklı düşünenleri ortak sorunların çözümleri için bir araya getirecek uzlaşmacı platformlar kurulabilir. Farklılıklar arasındaki cam duvarlar kırılır diyalog kültürü oluşur. Çünkü özgür düşünce paylaşımının olmadığı bir dünyada, ekip çalışması da olamayacağından, gerçek anlamda bir ilerlemeden söz edilemez.

Yarınların insanlığa barış ve akıl ihsan etmesini dileyelim

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test