Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Genç, yaşlı ve yapay zeka

22.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gençler zengin, vakit açısından. Genelde yaşlılar para ve tecrübe olarak daha zengin.

Bu veya benzer kelimeleri epeydir zihnimde gençleri daha iyi anlamak için evirip çeviriyorum. Tecrübe farkı çok da fazla şey ifade etmiyor. Karar verebilme daha önemli. Uyum da önemli.

Vakit, para ve diğer birikim, karar verebilme, uyum. Farklı zenginlikler bir denklemde uyum içinde olabilmek için gerekli dört faktör.

 Ufff, yılsonu atmosferinde biraz ağır ve anlaşılmaz gibi mi oluyor yazdıklarım?

Yok yahu! Kolay anlaşılır şeyler esasında gençler ve yaşlılar arasındaki uyum. Artık gençlerin çoğu türüne sevgi ile yaklaşıyorum. Bir kısmı sadece ilginç gelmiyor. Vakit zengini illaki madden zengini kıskanmıyor. Vakit fukarası da vakit zengini olanı. Ama farklılar ve nesiller arası anlaşmada ciddi gözden geçirilecek melodiler.

Karar verebilme konusunda birikim önemli ama yapı olarak genç veya yaşlı çok da fark etmiyor. Karar verebilme bir açıdan çaresizliğin diğer açıdan kaybedebileceğini sandığının bir türevi.

Genç olup da karar verebilen var, yaşlı olup da veremeyen. Bu dört faktör ile insanları daha kolay anlamak mümkün. Genelde alışkanlıklarımızdan kolay vazgeçmeyen veya geçemeyen kısacık yaşamı olan bir türüz. Kibir ile kendimizi çok önemsiyoruz.

İsimlerini yazmıyorum çünkü çoğu okura bir şey ifade etmezler ama üç insanın kaybı ve kaybına doğru giden yol ve yılsonu atmosferi ile cıvıl cıvıl bir Berlin’den bu satırları yazıyorum. Gençlerle bir arada, biri traktör, öbürü uçak, diğeri bisiklet veya bir tank, eğer araçlarla örnek vermeye çalışırsam. Kaybedilenler de gençler gibi çok farklı idiler. Biri tank, biri uçurtma, diğeri baston ile yürüyen bir yaya.

 Onassis ve Jackie Kennedy isimleri çoğu gence fazla bir şey ifade etmiyor. Ama sorun bakın Marilyn Monroe ismini 20 yaşın altındakilerden tanıyanların sayısı daha fazla. Türümüzün önem skalasının göstergesi..

 Bu arada “yapay zeka” aldı başını gidiyor. Yakında – “yakında” deyince, bir on yıl içinde – sınırlarda robotlar gelenleri isimleri ile ve “Hoşgeldin” diyerek karşılayacaklar. Yoksa daha saygılı bir “Hoşgeldiniz” mi istenecek?   Ondan sonra “Ayşe Hanım” mı diyecekler yoksa “Ayşe Hanımefendi” mi? “Sayın Ayşe Tombuk” mu diyecekler, kestiremiyorum.

“Hanım” derlerse kavga çıkabilir, eğer insanlar bey, hanım, ağa falan demeyi yasaklayan kanunu, uzlaşıp da ülkemizde kaldırmadılarsa, o zamana kadar.  Türkiye'de.  Emin olun ABD’de veya Almanya’da  farklı olmayacak olay.  Modalar değişecekler.  Şimdiki moda her birinin diğerine “Sen” diye ve ilk isimle hitap etmesi.  Amerika’nın hegemonyası ve modası. Ben tutucuyum o konuda. “Mesafe” epeyce önemli diye düşünüyorum. Ama belki ilk isimle ve “Sen” diyerek  de mesafe tutulabilir.  Yoksa traktör, bisiklet  ve üstü açık spor araba çarpışabilirler.  Zaman, İmkan, Karar ve Uyum insanlığın dört atlısı!

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test